تفاوت توسل و مکان توسل و ترک توسل ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ - ۲۲۱ بازدید

سلام و عرض خسته نباشید
چرا حضرات علما در طول تاریخ برای درمان و شفا به اماکن مقدس شیعه نرفتند؟
تقابل پزشکی و شفا در حرم های مقدس چگونه قابل حل است؟

فارغ از صحت ادعای نرفتن بزرگان به مشاهده مشرف اگر معتقد باشی که جای دیگری نرفته اند بنابر اغلبیت و سوابق مسلم تاریخی صحت بیشتری دارد . در هر حال تفاوت بین معصومین علیهم السلام و بقعه و بارگاهی که اهل ایمان برای تعظیم و احترام نسبت به آن ذوات مقدس احداث و عمران نموده اند مشهود است . نباید توسل را در رفتن به بقعه متبرکه منحصر دانست . (( خدای متعال بر اساس کارگزاران در مخلوقات امور آنها را جریان داده و حاکمیت قانون علیت را برتری بر معجزه بخشیده و نباید برای هر امر ساده خردورزی را تعطیل و منتظر خارق عادت باشیم . ))
وسیله بودن وجود نازنین و مقدس حضرات معصومین علیهم السلام به دستور و استناد کتاب خدای متعال در مسیر طبیعی جاری تحت حاکمیت و اشراف خدای عز و جل بر کل هستی همیشه بهترین وسیله و کارآمد بوده و هست.
نرفتن الآن در بقاع متبرکه ، در اثر منع عقلی از تشکیل اجتماعات و معاشرتهای عام و نیز خلاف احتیاط شرعی از صدمه زدن به غیر است . این منع موقت حکم عقل از تردد و اجتماع را نباید حاکمیت مطلق بخشید و در همیشه ایام و اجتماعات حاکمیت داد . جایگاه توسل و شفاعت معصومین سلام الله علیهم اجمعین همیشه برقرار و موجودبا یک مثال تبیین بهتر اینکه اگر در زمین و مسیر جاده منتهی به حرم برای امور عمرانی یا هر دلیل دیگر اعم از خیر یا شر خندق عمیقی حفر شده و دشمنی غدار (سیاست آمریکا در تعمیق نابودی دین و شعائر دینی) نیز کمین گرفته تا واردین به حرم محترم را نشانه گرفته و مورد آزار قرار دهد ،
حال اگر بدون احتیاط و بی پروا مانند همیشه وارد حرم مطهر بشویم خلاف عقل و خرد و دینداری و موجب ضرر زدن به خود یا حتی به دیگران خواهیم شد .
در این شرایط رفتن ما یا دیگران احتمال ضرر در اثر معاشرت غیر محتاطانه و یا تمهید صدمه زدن توسط دشمن را دارد .
ترک توسل :
این که فقط از خدا حاجت بخواهیم اشکالی ندارد، ولی مدد نخواستن از ایمه علیهم السلام در حقیقت خود را ازوسیله های الهی محروم کردن است . از امام باقر علیه السلام در تفسیر آخرین آیه سوره الرحمن ( ( تبارک اسم ربک ذی الجلال والاکرام ) ) ، ( الرحمن ، آیه ۷۸ ) حدیثی وارد شده است که می فرماید : ( ( نحن جلال الله و کرامته التی اکرم الله العباد بطاعتنا ؛ ما جلال خداوند وکرامت او هستیم که بندگان را به اطاعت ما گرامی داشته است ) ) ، ( تفسیربرهان ، ج ۴، ص ۲۷۲، بحرانی ) . روشن است که اهل بیت علیهم السلام جز به سوی خدا دعوت نمی کنند و جز به اطاعت او نمی خوانند و هادیان راه وکشتی های نجات در این دریای متلاطم زندگی دنیا هستند و یکی از مصداق های جلال و اکرام الهی محسوب می شوند و خداوند به وسیله اولیایش مردم رامشمول رحمت هدایت می سازد .امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند : ( ( ان الله جعلنا ابوابه و صراطه و سبیله والوجه الذی یوتی منه ، فمن عدل عن ولایتنا اوفضل علینا غیرنا فانهم عن الصراط لناکبون ؛ خداوند ما راهبران دینی و الهی رادرهای وصول به معرفتش و صراط و طریق و جهتی که از آن به او می رسند قرارده ، بنابراین کسانی که از ولایت ما منحرف گردند یا دیگری را بر ما برگزینندآنها از صراط منحرفند ) ) ، ( تفسیر نورالثقلین ، ج ۳، ص ۵۴۹ ) .

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.