تفاوت زن و مرد ۱۳۹۱/۱۱/۱۶ - ۷۱۵ بازدید

تفاوت زن و مرد در چیست؟

در مسائل علمى، اعتقادى، اخلاقى و آنچه به کمال انسانى بر مى گردد بین زن و مرد هیچ فرقى نیست، ولى در مسائل اجرایى و تقسیم کار بین زن و مرد تفاوت هست منتها این تفاوت نقشى در تکامل انسان ندارد.در توضیح مطلب اول باید گفت: هدف از رسالت همه انبیا، مخصوصاً رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) تعلیم کتاب و حکمت از یک سو و تزکیه نفوس از سوى دیگر است. یعنى انبیا آمدند تا مردم را با معارف الهى آشنا و عقاید و اخلاق جامعه راکامل کنند. قرآن کریم فرمود: «یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ یُزَکِّیهِمْ»؛ سوره بقره(2): آیه 129. انبیا آمدند براى تعلیم و تزکیه، و این دو خصوصیت، مربوط به جان انسان است و جان انسان از آن جهت که موجودى ملکوتى است، زن و مرد ندارد.
همه انبیا براى تعلیم و تربیت و تزکیه آمده اند که هم در بخش نظرى، جامعه را به علوم الهى و صحیح آشنا کنند، هم در بخش عملى مردم را به نزاهت و طهارت روح برسانند. همه این ها به جان انسان برمى گردد که نه مذکر است نه مؤنث. این بدن است که یا مذکر است یا مؤنث و گرنه روح، مجرد است. مثل اینکه شما سؤال کنید که فلان عده از فرشته ها با این عده از فرشته ها با هم تفاوت دارند یا نه؟ پاسخش این است که اصلاً فرشته زن و مرد ندارد، نه زن است و نه مرد چون مجرد است.
و اما توضیح مطلب دوم: در عالم طبیعت کارها برابر خصوصیات طبیعى و بدنى تقسیم شده است. یک سرى کارها مشترک بین زن و مرد و یک سرى کارها مخصوص هر جنس به طور جداگانه است؛ آن هم از باب اجراییات و تقسیم وظیفه است. اگر مرد در انجام کارها با تقوا و با اخلاص تر بود او کامل تر است و اگر زن در انجام کارهایش با اخلاص تر بود او کامل تر است. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 93/500020)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.