تفاوت سنی ۱۳۹۴/۹/۸ - ۲۹ بازدید

دوست گرامی، گفتنی است که در مورد اختلاف سن نمی توان با قاطعیت نظر داد و این مطلب که حتماً زن باید از مرد کوچکتر باشد قطعی و حتمی نمی باشد زیرا تجربه نشان داده است که بسیاری از زنان و مردان بوده اند که با اختلاف سنی زیاد (حتی گاهی زنان بزرگتر از مردان) با یکدیگر ازدواج کرده اند و سالهای سال با کمال آرامش در کنار یکدیگر زندگی کرده و هیچگونه مشکلی هم نداشته اند پس این مسأله حتمی و قطعی نبوده و با توجه به مسائل پیچیده زندگی، نسبی می باشد.
دوست گرامی، گفتنی است که در مورد اختلاف سن نمی توان با قاطعیت نظر داد و این مطلب که حتماً زن باید از مرد کوچکتر باشد قطعی و حتمی نمی باشد زیرا تجربه نشان داده است که بسیاری از زنان و مردان بوده اند که با اختلاف سنی زیاد (حتی گاهی زنان بزرگتر از مردان) با یکدیگر ازدواج کرده اند و سالهای سال با کمال آرامش در کنار یکدیگر زندگی کرده و هیچگونه مشکلی هم نداشته اند پس این مسأله حتمی و قطعی نبوده و با توجه به مسائل پیچیده زندگی، نسبی می باشد.
درست است که است اختلاف سن یکی از معیارهای انتخاب همسر است اما اگر سن دختر بسیار کمتر باشد در اول زندگی مشکلاتی خواهد داشت و اگر سن دختر بیشتر از پسر باشد در آینده احتمال بروز مشکل خواهد بود اما در هر صورت معیار اساسی خوشبختی نیست. اگر :
۱. در صورتی که شناخت آنان از همدیگر نشان دهد که حد بالایی از معیارهای دینی و علمی انتخاب همسر را دارند.
۲. این تفاوت در ظاهر اندام و چهره دختر مشخص نباشد.
۳. طرفین بویژه پسر، تحمل سرزنش احتمالی اطرافیان را داشته باشند
۴. تفاوت بیش از ۲ یا ۳ سال نباشد؛ بزرگ تر بودن دختر قابل جبران است. ما در ادامه مطالبی در مورد دلیل بزرگ بودن پسر از دختر تقدیمتان می کنیم.
فاصله سنی مطلوب بین دختر و پسر تقریباً بین ۳ تا ۷ سال است؛ یعنی پسر بزرگتر باشد. این به خاطر اینست که:
۱. برای اینکه مرد از عهده مسئولیت ها برآید و بتواند به بلوغ اقتصادی برسد، تا هم خانواده را تأمین کند و هم خانواده را مدیریت کند باید سن او بیشتر از زن باشد.
۲. وقتی سن زن چند سالی کمتر از مرد باشد، اطاعت پذیری او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بیشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اینکه زن همیشه دوست دارد همسرش فردی، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئنی برای او باشد و اگر زن و مرد از نظر سنی در یک سطح باشند هیچ گاه زن چنین تصوری را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش می بیند اما اگر شوهر چند سالی بزرگتر باشد و از تجارب بیشتری برخوردار باشد زن احساس می کند همسر او کسی است که شایستگی های لازم را برای اداره منزل دارد و می تواند در پناه او یک زندگی آرامش بخش داشت.
۳. زن به دلیل زایمان، شیر دادن و ... زودتر از مرد شکسته می شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث می شود بعد از یک دهه زندگی و آوردن چند فرزند شادابی زن در حد شادابی و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبیت او نزد شوهر کم شود بنابراین برای پیشگیری از مسئله کاملا طبیعی و زیستی بهتر است این تفاوت سنی همواره بین زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط کافی برخوردار باشد و مطلوبیت او نزد شوهرش کاسته نشود. ممکن است بگویید مرد هم باید برای همسرش مطلوبیت داشته باشد، بله این حرف درست است اما همان طور که در بالا متذکر شدیم مردها به دلیل عدم زایمان و متحمل نشدن فرزند داری دیرتر از زنان دچار شکستی و چین و چروک صورت و بدن می شوند.
۴. مدت باروری در خانمها محدود و در آقایان نامحدود بوده و قدرت باروی خانمها زودتر از آقایان شروع می شود.
۵. نیاز است که آقایان قبل از ازدواج، علاوه بر بلوغ جسمی و فکری، به استقلال اقتصادی نیز برسند، که این به زمان بیشتری نیاز دارد.
۶. از آنجا که در اسلام از یک سو حق سرپرستی و مدیریت خانواده و نفقه زن به عهده مرد است و از سوی دیگر بلوغ جنسی و بیولوژی زن چند سالی زودتر از مرد است (البته بلوغ شناختی زن از مرد جلوتر نیست) ، برای اینکه مرد از عهده این مسئولیت ها برآید و بتواند هم اقتصاد خانواده را تأمین کند و هم خانواده را مدیریت کند باید سن او بیشتر از زن باشد.
در ادامه به نکات زیر توجه نمایید:
۱. انتخاب همسر یک مسئله چند بعدی است و معیارها و شرایط انتخاب همسر متعدد است. وقتی شما اقدام به انتخاب همسر می کنید باید ۲ مسئله کلی و اساسی را در نظر بگیرید:
الف) همسر انتخابی شما می بایست تمام معیارهای اساسی و مهم مورد نظر شما را که لازمه یک زندگی توام با خوشبختی هست را دارا باشد ( اگر تمایل خود را در مکاتبات بعدی نسبت به دریافت معیارهای دینی و روانشناختی اعلام نمایید، آنها را تقدیم خواهیم کرد). این بدان معنا نیست که در تمام این پارامترها و معیارها صد درصد و کامل باشد ، بلکه به این معناست که حداقل نمره قبولی را داشته باشد. ( مانند اینکه شما در رشته تحصیلی باید همه دروس را پاس کنید)
ب) فرد مورد نظر شما در کل ، باید معدل قابل قبولی در معیارهای مورد نظر شما کسب کند. یعنی اینکه وقتی نمره هر یک از معیارهای ازدواج را که با هم جمع کردید، او میانگین مطلوب را از نظر شما داشته باشد. ( مانند اینست که در رشته تحصیلی خود علاوه بر قبولی همه دروس ، نباید مشروط شوید)
خلاصه:
۱. در تک تک معیارها حداقل نمره را داشته باشد و در جمع کلی همه معیارها، میانگین مطلوب شما را کسب کند.
۲. اگرچه ممکن است فرد در یک معیار نمره عالی نداشته باشد و نقطه ضعف وی باشد. مثلا دختری که ۲ سال از پسری بزرگتر است ، اما در سایر معیارهای اساسی قوی است، در نتیجه معدل خوبی جهت ازدواج دارد. در ضمن وی در معیار سن هم حداقل نمره قبولی را دارد. لیکن اگر این دختر با همه معیارهای اساسی و خوبی که دارد، ۱۵ سال از پسر بزرگتر باشد ، با وجود اینکه معدل بالایی دارد، لیکن در یک معیار اساسی رد می شود و چنین ازدواجی با ریسک بالایی از طلاق یا نارضایتی در زندگی زناشویی همراه می شود. (توجه کنید در اینگونه مسائل انسانی با قطعیت صد در صد سخن نمی گوییم).
۳ – نکته مهم بعدی اینست که علاوه بر سن شناسنامه ای باید به سن و بلوغ عقلی، اجتماعی، فرهنگی و ظاهر وی نیز توجه کرد. بعضی وقتها دختری ممکن است ۳ سال از پسری بزرگتر باشد، اما با نشاط و انرژی است. و علاقمندیها و تمایلات مشترکی با پسر دارد. لذا علاوه بر سن تقویمی، لازمست که به ظاهر ، طرز فکر و نگرش هم توجه عمیق شود.
۴ – نحوه تفکر پسر و دختر ، نسبت به اختلاف سنی در ازدواج ( بزرگتر بودن دختر از پسر)، بسیار مهم است. اگر پسری از همان اول با تردید به بزرگتر بودن خانمش بیندیشد. او آمادگی دارد که بعدا با کنایه اطرافیان به هم بریزد و این مسئله را مرتب به رخ خانمش بکشد. اما در برابر پسری که درگیر این گونه مسائل نیست به سادگی از کنار این مسئله می گذرد. همچنین دختری که به این مسئله (سن زیاد) حساس هست. بعدا هر مسئله را در رابطه اشان به خودش و سن بالایش نسبت می دهد. که این از آسیب پذیریهای چنین ازدواجهایی هست.
۵ – نظر پدر و مادر عروس و داماد هم در این زمینه از آنجا مهم است که ممکن است با سخت گیریهای خودشان منجر شوند که دختر و پسر نظرشان کم کم به هم عوض شود. اگر پسر و دختری به شدت تحت نفوذ والدین خودش هست. معمولا نمی تواند خارج از نظر آنها ، دست به چنین ازدواجی بزند.
دوست محترم، از اینکه در مهمترین مسائل زندگی خود، به همراهی ما اعتماد نمودید، متشکریم.. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.

نویسنده : زهرا محمدی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
باسلام دختری ۲۸ساله هستم که با پسری اشنا شدم که ۶سال از خودم کوچکتر است و خیلی به من علاقه داره و به من میگه اصلا سنت برام مهم نیست و به من میگه تو تمام زندگی ام هستی وتنها انتخابم هستی و تلاش بسیار برای رضایت خانواده خود و من کرده و از طرفی کاملا صدردصد معیارهاییی دوست دارم همسراینده ام داشته باشه در ایشون هست از نظر اعتقادی ،فرهنگی ،اخلاقی ،اقتصادی کاملا تناسب داریم ومن به ایشون علاقه مند شدم و خیلی سخته به کسی غیر ایشون فکر کنم ،و فکر میکنم با این اقا صدرصد خوشبخت میشم(البته از نظر ظاهری همه فکر میکنن ۲۴ساله هستم وکمتر از سن واقعی ام نشون میدم و خیلی پر انرژی هستم)خانواده ها درجریان هستن و پنجاه درصد راضی شدن فقط نگران اینده واختلاف سن هستن به نظرشما این ازدواج اشتباه است؟؟ایا احتمال موفقیت در این ازدواج هست؟؟
میهمان
سلام ، من خواهرم متولد ۷۵ و یه خواستگار متولد ۵۷ داره و طرف چون فکر میکنه پولدار میتونه به همه چی برسه و به خواهر من گفته برات ماشین و خونه و همه چی در اختیارت میذارم . واقعا نمیدونم با ید چه جوری متقاعدش کنم . توروخدا کمکم کنید
میهمان
دختری هستم ۲۰ساله ۳ساله باپسری هستم که یک سال ازمن کوچکتره.ازنظردوست داشتن اعتمادکامل دارم ازنظرکارم کامله.فقط میترسم بعدادچارمشکل شیم آخه ازبس گفتن مردبایداززن بزرگترباشه.آیاانتخابم درسته؟البیته بایدبگم ۲سال دیگ برای خواستگاری بیادجلوبه دلیل خوانوادم
میهمان
بسیار عالی ممنون
میهمان
با سلام
معیارهای دینی و روانشناختی برای انتخاب همسر رو بیان می کنید؟
با تشکر
میهمان
بسیار ممنون. استفاده کردیم. عالی و جامع

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.