تفاوت علم امامان(ع) ۱۳۹۱/۹/۲۸

نخست باید دانست آنچه از مجموع آیات و روایات به دست می آید این است که امامان جهت هدایت مردم و مصونیت خویش از خطا و اشتباه دارای علم لازم بوده اند که این علم مشترک میان همه آنان بوده و به عنوان علم پایه و base می باشد. اما از آنجا که علم یک «فضل» نیز می باشد و محدودیت پذیر نیست. با تلاش و دعا در پی فزونی علم خود بودند که نسبت به همدیگر تفاوت پیدا می کردند. چنان که درباره پیامبر(ص) آمده است: «رب زدنی علما : پروردگارا علم مرا فزونی ببخش» V} (طه، آیه ۱۱۴).{V
برای توضیح بیشتر به دو روایت دیگر اشاره می شود.
نخست باید دانست آنچه از مجموع آیات و روایات به دست می آید این است که امامان جهت هدایت مردم و مصونیت خویش از خطا و اشتباه دارای علم لازم بوده اند که این علم مشترک میان همه آنان بوده و به عنوان علم پایه و base می باشد. اما از آنجا که علم یک «فضل» نیز می باشد و محدودیت پذیر نیست. با تلاش و دعا در پی فزونی علم خود بودند که نسبت به همدیگر تفاوت پیدا می کردند. چنان که درباره پیامبر(ص) آمده است: «رب زدنی علما : پروردگارا علم مرا فزونی ببخش» (طه، آیه ۱۱۴).
برای توضیح بیشتر به دو روایت دیگر اشاره می شود.
۱. روایاتی حاکی از این هستند که ائمه(ع) دارای همه علومی هستند که خداوند به ملائکه و رسولانش آموخته است: «عن ابی عبدالله(ع) قال ان لله عز وجل علمین: علما لم یطلع علیه احدا من خلقه و علما نبذه الی ملائکته و رسله فما نبذه الی ملائکته و رسله فقد انتهی الینا؛ امام صادق(ع) فرمود: خداوند عزوجل، دارای دو گونه علم است: اول : علمی که نزد خود او بوده و هیچ یک از مخلوقاتش را از آن آگاه نساخته است. دوم: علمی که به سوی ملائکه و رسولانش افکنده و آن چه را که به سوی ملائکه و رسولانش افکنده، به ما رسیده است» (کلینی، اصول کافی، ج ۱، ص ۳۷۶، دفتر نشر فرهنگ اهل بیت(ع«.
۲. روایاتی نیز تصریح کرده انده که ائمه(ع) در برخی صفات، از جمله علم اعطاء شده بر آنان، برابراند: «عن علی بن جعفر عن ابی الحسن(ع) قال: قال لی: نحن فی العلم والشجاعه سواء و فی العطایا علی قدر ما نؤمر؛ امام موسی کاظم(ع) فرمود: ما خانواده ائمه(ع) در علم و شجاعت برابریم و در بخشیدن (علم و مال به مردم) به هر اندازه که دستور داریم می بخشیم» (همان، ج ۲، ص ۲۱).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.