تفاوت قرآن و مصحف فاطمه (ع) ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ - ۳۵۲ بازدید

تفاوت مصحف فاطمه و قرآن کریم چیست؟

قرآن کریم وحی رسالی ، تشریعی و عام است که به لحاظ سند قطعی و به لحاظ لفظ و محتوا معجزه جهانی و جاودانی است. مصحف فاطمه زهرا سلام الله علیها گرچه آن هم وحی است اما رسالی ، تشریعی و عام نیست. و به لحاظ سند، لفظ و محتوا مانند قرآن نمی باشد.مصحف حضرت فاطمه سلام الله علیها کتابی است که به املاء جبرئیل و خط امیر المؤمنین علیه السلام نوشته شده و در آن تمامی حوادث واتفاقات آینده عالم تا روز قیامت ثبت شده و چیزی در باره حلال و حرام در آن وجود ندارد .این مطلب از روایات فراوانی استفاده می‌شود.
درکتاب شریف کافى، روایاتى به چشم مى خورد که از آنها استفاده مى شود، حضرت فاطمه زهرا(س) کتابى داشت که به مصحف فاطمه نام گذارى شده است. بعضى از ویژگى هایى که در روایات براى آن یاد شده، چنین است:
1. یک کتاب علمى است و درباره قرآن نیست; 2. درباره احکام حلال و حرام نیست; 3. وصیت فاطمه(س) در آن آمده است; 4. دانش هستى در آن است; 5 . نام پادشاهانى که بر زمین حکومت مى کنند و نام پدرانشان در آن یافت مى شود; 6 . آن چه موجب شده است تا مردم به اهل بیت علیهم السلام نیازمند باشند، در آن هست; 7. بعد از وفات رسول گرامى(ص) اندوه شدیدى بر فاطمه(س) مستولى شد. جبرئیل براى عرض تسلیت نزد وى آمد و او را از آن چه نسبت به خاندانش اتفاق خواهد افتاد، آگاه ساخت. على(ع) هم آن اخبار را به نگارش در آورد و آن، همین «مصحف فاطمه» است. (1)
در اخباری مستند وارد است که حضرت زهراء(س) گاه مراجعاتی به مصحف خود داشته و تحفه‌هایی از آن را تقدیم دوستان می‌کرده است. این مصحف شریف چونان سندی معتبر و مرجعی ارزشمند از جایگاهی رفیع نزد ائمّه برخوردار بوده و ایشان(ع) هنگام لزوم به آن مراجعه می‌کردند؛ چنانکه امام صادق (ع) به ولید بن صبیح فرمود: «ای ولید! من در مصحف فاطمه نگریستم و برای بنی فلان از حکومت بهره ای به اندازه غبار کفش نیافتم».(2) با این تفاوت قران و مصحف حضرت فاطمه علیها سلام روشن می شود.
پی نوشت:
1- اصول کافى، ج 1، ص 294ـ 298.
2- اهل بیت در قرآن و حدیث، ، ج1، ص323

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.