تفاوت منصب اطرافیان پیامبر(ص) ویاران امام علی(ع) ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۳۸۳ بازدید

سلام
چرا پیامبر به امثال ابوسفیان و عمروعاص و خالدبن ولید منصب مهم و بالایی داد اما امام علی به طلحه و زبیر منصبی نداد تا باعث اولین جنگ داخلی در میان مسلمین شود؟؟

عمده تفاوت تصمیمات پیامبر(ص) با امام علی(ع) و کلا تصمیمات معصومین(ع) با یکدیگر به شرایط زندگانی و دوره زمانی آنها برمی‌گردد پیامبر اکرم(ص) در راس هرم اسلام و سال‌های اول طلوع خورشید هدایت اسلام عزیز است ولی ائمه دیگر در دوران تثبیت اسلام قرار دارند برخی دلایل آن:
1- پیامبر از باب مولفه بین قلوبهم اسلام ابوسفیان را در فتح مکه در سال هشتم هجری پذیرفت و خانه ابوسفیان را خانه امن قرار داد .
2- پیامبر در فتح مکه دنبال گسترش اسلام و عفو عمومی بودند، خطاب انتم الطلقاء پیامبر(ص) به ابوسفیان معروف است. (به معنی شما آزادشدگان هستید) .
3- ابوسفیان و و دیگران که از سران و بزرگان قبایل مختلف بودند در جایگاه شکست خرده‌گان و تازه مسلمانان هستند که توانایی مقابله با پیامبر(ص) را ندارند .
4- ابوسفیان و عمروعاص و خالدبن ولید اسلام آوردند و با پیامبر(ص) بیعت کردند و به دنبال آنها افراد زیادی مسلمان شدند، گرچه گاهی منافقانه عمل می‌کردند اما با حکومت اسلامی پیامبر(ص) مخالفت نکردند و جنگی را علیه اسلام و مسلمانان و پیامبر راه اندازی نکردند. اما ماجرای طلحه و زبیر و جنگ جمل با فتح مکه بسیار متفاوت است، زیرا :
1- طلحه و زبیر از اصحاب بزرگ پیامبر(ص) و مسلمانان و مومنان با سابقه بودند نه افرادی نومسلمان یا تازه مسلمان .
2- آنها با خلافت خلفا 25 سال مخالفت کردند و با علی(ع) همراه شدند اما اکنون بخاطر دنیاطلبی ، حرص و زیاده‌طلبی با اصل حکومت علی(ع) و عدالت علی(ع) مشکل پیدا کردند.
3- علی(ع) بارها از طلحه و زبیر دعوت به همکاری کرد اما طلحه و زبیر نه تنها با علی(ع) همراهی و همکاری و بیعت نکردند که جنگ جمل را علیه علی(ع) راه اندازی کردند .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.