تفریح مشروع -تفریح و سرگرمی -تفریحات سالم ۱۳۹۰/۱۲/۲۷ - ۱۸۶۱ بازدید

من یه جوان ۲۲ ساله هستم که تو خونواده ی مذهبی بزرگ شدم اما الان بعد از ۲۲سال هیچ تفریح اسلامی سراق ندارم میام کارت بازی کنم نگن حرامه میام شطرنج بازی کنم مگن حرامه میام کاراته کار کنم مگن صدمه زدن به خود حرامه میام بادوستام بچرخم همه دارن کار غیر اخلاقی مکنن میام سرکار حرف بزنم مگن امله میام زندگی کنم مگن...........

بله در بعضی از خانواده های مذهبی این مشکل برای جوان خانواده هست که با مخالفت های پدر و مادر روبرو می شوند و از خیلی از تفریحات سالمی که برای زندگی لازم است به دور می مانند و این خود نوعی عذاب برای جوان است و ممکن است گاهی نیز به بدبینی به دین منجر شود. در مورد این مشکل باید خدممتان عرض کنیم که:1- نباید دین را با اشخاص و رفتار مسلمان ها بسنجیم دین برای خود شاخصه هایی دارد که برای شناخت آنها باید به خود دین مراجعه کرد و همچنین نباید رفتار بد یک مسلمان انسان را از دین زده کند چرا که دین اسلام با دین مسلمان ها فرق می کند.
2- در مورد مباحث خانواده و مخالفت های آنان باید بدانید که این ناشی از دلنگرانی آنها می باشد ودلنگرانی والدین شما به جا و مناسب است و شما هم باید توجه داشته باشید این نشان عدم اعتماد آنها به شما نیست چون علی رغم اعتماد فریب های رنگارنگ اجتماعی وجود دارد که اگر از همه ی افراد مبتلا به انحراف اجتماعی بپرسید شما چگونه به این بلا مبتلا شدید می گویند نمی دانیم و به صورت ناخود آگاه سر از این مشغله در آوردم یعنی پیش بینی نشده به این بلا گرفتار شده اند حال این رفتار والدین را نشان از تدبیر خوب آنها بدانید نه عدم اعتماد.
3- در برابر خواسته های آنها اطاعت پذیری داشته باشید و الا اگر در موقعیتهای خالی از ایده شخصی به حرف آنها گوش بدهید که ارزش ندارد آن زمان اطاعت شما با ارزش تلقی می شود که در برابر خواسته های خود از آنها اطاعت نمایید و این عمل با ارزش است .
4- صبر و حوصله در برابر رفتار تند آنها موجب پیشرفت و دفع هزاران مانع از زندگی شما می شود و در دستگاه الهی بی جواب نمی ماند . لذا این عمل را ارزان از کف ندهید و رضایت آنها را که همراه رضایت خداست برای خود فراهم نمایید .
خیلی ها با تحمل سختی هایی که از طرف والدینشان بر آنها وارد می شد به جاهایی رسیدند که انسان غبطه آنها را می خورد.
( این توصیه را جدی بگیرید و حتما تجربه کنید)
5- تدبیر دیگر در برابر اظهار نظر والدینتان ( البته ان دسته از نظراتی که توجیح درست ندارد ) سکوت همراه با اخذ مشورت دیگران و جلب رضایت انها از طریق واسطه است یعنی اگر کار مورد اختلاف خیلی مهم است با اخهذ مشورت از دیگران و واسطه قرار دادن آنها نزد والدین رضایت آنها را جلب نمایید .
6- نکته مهم دیگر انجام تدابیر ی است که رضایت و اعتماد آنها را بیشتر جلب نماید شما با این تدابیر مشکل را به صورت اساسی حل می کنید راه رسیدن به این هدف محبت و خدمت نمودن بی چون و چرا به آنهاست .
7- توسل به ائمه اطهار علیهم السلام نیز در حل مشکلات خیلی راهگشاست.
اما در مورد تفریح:
همان گونه که بدن انسان به انواع غذاها احتیاج دارد ، روح آدمی نیز به شادابی و تفریحات سالم نیازمند است. بنابراین، غذای روحی و روانی، همواره در کنار غذای جسم، مطرح بوده است.امیرمؤمنان، حضرت علی‌علیه‌السلام در نامه خود به مالک اشتر می فرماید: «اگر در همه اوقات نیت، پاک و درست باشد و مردم در امنیت و آسایش باشند، اوقات همه از آن خداست»(1).
امروزه به تجربه نیز ثابت شده، اوقاتی که انسان به تفریح می پردازد، سبب انبساط خاطر اوست و آمادگی برای سایر فعالیت های زندگی، از طریق همین تفریحات سالم به دست می آید و اگر زندگی، سراسر فعالیت، کار، درس و نظایر اینها باشد، طولی نخواهد کشید که تعادل روحی و جسمی انسان به هم خواهد خورد و شالوده وجود ، به سستی خواهد گرایید.
در زمان ائمه معصوم علیهم‌‌السلام، تفریح هایی مانند گردش، شنا، سوارکاری، کشتی و مواردی از این دست وجود داشته، ولی این را باید در نظر گرفت که تفریح های سالم در هر زمان، متناسب با شرایط آن زمان بوده است و حتی مردم هر کشور و هر منطقه ای، برای خود تفریح خاصی دارند که ممکن است برای مردم مناطق دیگر، عجیب به نظر رسد. اگر ایران خودمان را بررسی کنیم، در ایران باستان، مردم از اوقات فراغت خود برای تفریح، بهره ها می بردند؛ کتاب های شعر را سینه به سینه انتقال می دادند؛ با خط خوش، چند بیتی بر پوست و بعدها بر کاغذ می نوشتند؛ به دل کوهسارها پناه می بردند؛ در منازل و معابر، گرد هم می نشستند و از هر دری سخن می گفتند و در خلوت خود، با سنگ و خاک و چوب، نقش‌های هنری می زدند.پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله به اصحاب خود فرمود: «به تفریح و بازی بپردازید؛ زیرا من دوست ندارم در دین شما سخت گیری دیده شود»(3).
با توجه به فضای در اختیار خود می توانید برای بهره وری از اوقات فراغت و پرداختن به تفریحات سالم، توجه به موارد زیر می تواند مفید باشد:
1. طبیعت
تفریح و سپری کردن اوقات فراغت، باید در محیط طبیعی، نشاط آور و سرورانگیز باشد. وجود کوهستان ها، جنگل ها، گل ها، گیاهان، رودها و آبشارها، روح و روان آدمی را آرام کرده، به فرد شادی و نشاط می بخشد. هر چه محیط فرد ، به محیط طبیعی نزدیک تر و شبیه تر باشد، آرامش و آسایش خاطر بیشتری را برای او به همراه می آورد و بر عکس، هر چه تضادها بیشتر باشد، ناآرامی روانی، بیشتر رخ می نماید. اولین ثمرة استفاده از طبیعت، کاستن از صدمات جسمی و روانی است.اگراین موقعیت برایتان مهیا نیست می توانید با نگهداری از یک گلدان زمان فراغت خود را اینگونه سپری نمایید که هم باعث تغییر روحیه و هم از طروت خاصی برخوردار است.
2. سیر و سفر
یکی از لذت بخش ترین تفریحات سالم، مسافرت است. قرآن مردم را به گردش در زمین فرمان داده تا از طریق آن، با وضع گذشتگان آشنا شوند و علل انحراف و انحطاط جوامع را به خوبی دریابند و به هدف زندگی پی ببرند(4). گردش، چون جاری شدن آب است که از آلودگی و فساد آن مانع می شود؛ ولی سکون و در جاماندن، موجب آلودگی است؛ البته همان طور که ذکر شد، سیر و سفر و مطالعه در طبیعت یا دفتر تکوین، علاوه بر جنبة تفریحی، آثار تربیتی و معرفتی کم نظیری نیز دارد؛ تا جایی که خلقت آسمان ها و زمین، شب و روز، ماه و خورشید و...، نشانه هایی از علم و قدرت و حکمت خداوند می‌باشند. نقل می‌کنند که امام علی(ع) در روزهای جمعه به بیرون از شهر مدینه و به قصد تفریح می‌رفتند. گاه در ایام فراغت به سفر نیز می‌توان رفت. پیامبر اکرم(ص) فرموده‌‌اند: سافروا تصحوا (مسافرت کنید تا سلامت بمانید) پس الگوهای دینی جایگاهی برای تفریحات در زندگانی پربار خود درنظر گرفته بودند. باید دانست که تفریحات موجب انبساط خاطر و سلامت روانی می‌شود.
3. ادبیات و شعر
مردم ایران از دیرباز، مردمی ادب دوست بوده اند. «بوستان»، «گلستان»، «شاهنامه» و «دیوان حافظ»، از پرطرفدارترین کتاب‌های ادبی به حساب می آمدند و اکنون نیز همتایی برای آنها نیست. سخن از مقوله های ادبی، اجتماعی، سیاسی، فلسفی، اعتقادی، اخلاقی و گاهی طنز، در ترکیب های نظم و نثر وجود دارد که اهل ادب را جذب می کند و مجالسی خوش و خاطره انگیز فراهم می نماید و همة اینها از دیرباز از مظاهر تفریحات سالم بوده‌اند.شما هم می توانید با تهیه کتاب شعر اوقات خود را در کنار هم با مطالعه و شعر خونی سپری نمایید. مطمئنا در این مدت همنشینی با کتاب را تجربه نموده اید و می توان گفت راهی برایخروج از تنهایی است.البته قبول داریم اهداف مطالعه متفاوت است اما کتاب بهترین دوست انسان است که اتفاقا در زمینه پر کردن اوقات عمر انسان و خارج نمودن او از تنهایی مهارت بسیار زیادی دارد. کسانی که با مطالعه و کتاب و کتابخانه انس دارند، هرگز احساس ناراحتی و غم و تنهایی نمی کنند.در زمینه علاقه خود کتابی تهیه نموده و با برنامه ریزی سعی نمایید آنرا مطالعه نمایید.
4. ورزش و بازی
ورزش و بازی از تفریحات سالم، سودمند و نشاط انگیزی است که در تأمین سلامت و بهداشت جان و تن، تأثیرات زیادی دارد. اسلام حفظ بدن و سلامتی آن را وظیفه اولیّه هر مسلمانی می داند و مانند روح برای آن ارزش قائل است؛ به طوری که علم «ابدان» را هم ردیف علم «ادیان » برمی شمرد. پیامبرصلی‌الله ‌علیه‌و آله می فرماید: «علم بر دو نوع است؛ دین شناسی و بدن شناسی»(5).
در فقه اسلامی، به برخی از تفریحات و سرگرمی های سالم، توجه بیشتری شده است و به نظر می رسد که تأکید بر آنها برای اهداف و جهت های خاصی است؛ مثلاً تأکید شده که به فرزندانتان شناگری، تیراندازی و اسب سواری بیاموزید و این ورزش ها می توانند به عنوان تفریح سالم مطرح باشند.اگر موقعیت استفاده از فضاهای مناسب ورزشی را دارید از این امر هم غافل نشوید.در ضمن ورزش از عوامل مهم اجتماعی شدن و خروج ازحالت تنهایی است. توصیه می کنیم حتما در فعالیت های ورزشی شرکت کنید این موضوع بسیار آرامش بخش و سازنده است.کم هزینه ترین این فعالیتها پیاده روی می باشد.سعی نمایید صبح و یا عصر بمدت 45 دقیقه همراه کسانیکه دوستشان دارید این کار را انجام دهید.
5. همانطور که تجربه نموده اید دوست خوب یکی دیگر از عوامل مهمی است که می تواند شما را از این حالت بیرون آورده و تنهایی های انسان را پر کند و به انسان سلامتی روانی و آرامش ببخشد، از آن رو توصیه اکید ما این است که همین لحظه با دوستان صمیمی خود ارتباط برقرار نماید و حتما قرار ملاقاتی را بگذارید و اجازه ندهید بی حوصله ایی بیش از این روح شما را آزار دهد.سعی نماید با دوستان خوب خود بیشتر معاشرت نماید و با هم مسافرت داشته باشید.
در انتخاب دوستان خود مخفی کاری نکنید بلکه اگر امکانش هست دوستان خود را به خانواده خود معرفی کنید تا خیال آنها نیز راحت باشد و مانع از ارتباط شما نباشند.
و در انتها مهمترین عامل تاثیر گذار بر روحیه افرد ارتباط با خدای متعال است اگر انسان در زندگی خود خداوند را بشناسد و مشغول سیر و سلوک به سوی او باشد و از دعا و مناجات بهره کافی ببرید، احساس کسالت و غم وتنهایی نخواهد کرد زیرا خداوند خود فرموده اند یاد من آرام بخش دلهاست.
در مورد تفریحاتی هم که می گویند حرام است رجوع به فتوای مراجع و دانستن مساله خیلی راهگشاست مثلا در مورد شطرنج اگر فتوای مرجع تقلید شما این است که حرام است پس نباید بازی کنید ولی اگر قائل به جواز است این فتوا را به والدین خود نیز نشان دهید تا آنها هم از فتوا مطلع بشوند و هم اینکه مانع شما نشوند.
از خداوند متعال درخواست سلامتی و موفقیت برای شما دوست عزیز را داریم باز اگر سوالی در این مورد یا موارد دیگر داشتید این مرکز در خدمت شماست.
پی‌نوشت:
1. ری‌شهری، میزان الحکمه، ج 5، ص 2125.
2. سورة عصر.
3.میزان الحکمه، ج 4، 2804.
4.حج، آیة 46؛ نهج البلاغه، نامه 31.
5.مجلسی، بحارالانوار، ج 1، ص220.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.