تفویض و توکل ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ - ۱۴۵ بازدید

سلام علیکم .لطفا درباره خاصیت و فضلیت ایه ۴۴ سوره غافر توضیح دهید، ایا به نوعی مفهوم توکل است. و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد

«فَسَتَذْکُرُونَ مَا أَقُولُ لَکُمْ وَ أُفَوِّضُ أَمْرِى إِلىَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرُ بِالْعِبَادِ»(سوره غافر، آیه ۴۴)ترجمه: و به زودى آنچه را به شما مى‌ گویم به خاطر خواهید آورد! من کار خود را به خدا واگذارم که خداوند نسبت به بندگانش بیناست!».بله آیه مذکور بیانگر، مفهوم توکل و واگذاری امور به خدای متعال است، با این تفاوت که تفویض امر، مقامی بالاتر از توکل است، همان‌طور که تسلیم،‌ مقامی بالاتر و دقیق‌تر از تفویض است.
توضیح بیشتر:
راغب کلمه" تفویض" را به معناى رد دانسته و بنا به گفته وى تفویض امر به خدا، برگرداندن و واگذارى امر است به او؛ در نتیجه تفویض با توکل و تسلیم قریب المعنى مى‌ شود، چیزى که هست اعتبارها مختلف است.
و اگر آن را تفویض مى‌ گویند به این اعتبار است که بنده خدا آنچه را که به ظاهر منسوب به خودش است، به خدا برمى ‌گرداند و حال عبد در چنین وضعى حال کسى است که برکنار باشد و هیچ امرى راجع به او نباشد و اگر توکلش مى ‌خوانند به این اعتبار است که بنده خدا پروردگار خود را وکیل خود مى ‌گیرد، تا هر تصرفى را که خواست در امور او بکند و اگر تسلیمش مى ‌‌نامند، به این اعتبار است که بنده خدا رام و منقاد محض است در برابر هر اراده‌ اى که خداى سبحان در باره ‌اش بکند و هر کارى که از او بخواهد، بدون اینکه هیچ امرى را به خود نسبت دهد، اطاعت مى‌ کند؛ پس تفویض و توکل و تسلیم مقامات سه گانه‌ اى هستند از مراحل عبودیت، از همه پایین تر و سطحى ‌تر، توکل است و از آن دقیق تر و بالاتر تفویض و از آنهم دقیق تر و مهم تر تسلیم است.
(ترجمه تفسیر المیزان، ج ۱۷، ص ۵۰۷)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.