تقید به نماز اول وقت ۱۳۹۰/۰۷/۰۵ - ۲۲۰۵ بازدید

با سلام جایی خواندم که مرحوم آیت الله بهجت گفتن که اگر کسی تقید داشته باشه نماز رو اول وقت بخونه به اون جایی که باید برسه میرسه حالا این تقید یعنی چه مثلا من خودم تا میتونم نمازهام رو خدا قبول کنه سر وقت میخونم اما گاهی مثلا در دانشگاه سر کلاس درسم که اذان میگن و من نمیتونم کلاسو ترک کنم لطفا راهنمایی کنید

در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید : 1- مقید بودن به نماز اول وقت معنایش این نیست که در هر شرایط و وضعیتی باید نماز را در اول وقت خواند . 2- مقید بودن به این معنا است که انسان نماز اول وقت را بر کاری غیر ضروری مقدم بدارد و شرایط را برای خواندن نماز در اول وقت آماده نماید . منظور اولین وقت ممکن است.
3- بنا بر این بودن در سر کلاس درس در اول وقت با تقید به نماز اول وقت منافاتی ندارد زیرا در اینجا خود تاخیر نماز از اول وقت را انتخاب نکرده اید و کاری ضروری مانند درس و تحصیل مانع شده است .همان طوری که گاهی اموری که شرعا لازم تر و ضروری تر از نماز اول وقت است مقدم بر نماز می شوند . مثلا در روایات و کتب فقهی بیان شده که اگر طلبکاری که وقت وصول طلبش شده و شما امکان پرداخت بدهی تان را دارید در اول وقت نماز طلبش را از شما مطالبه نماید باید پرداخت بدهی را بر نماز اول وقت مقدم بشمارید و اگر چنین نکنید مرتکب گناه شده اید و یا اگر کسی به کمک شما در اول وقت نماز نیاز فوری و ضروری داشت کمک به او مقدم بر نماز در اول وقت است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام بنظرم اگه نمازگزار جایی گیر افتاد که قادر به اقامه نماز نیست اگه ازقبل وضو داشته باشه یا بتونه بگیره میتونه در همان حال ایستاده یا نشسته نماز بخوانه و رکوع و سجود را با اشاره بجا بیاره تا بعد در اسرع وقت نماز را بطورکامل بجا بیاره اینجوری فکر میکنم اثبات میکنه که واقعا اهل نماز اول وقته.نظر شما چیه؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. این کار با فرض اینکه امکان اقامه نماز ندارد در تعارض است. لازم نیست این کارها را انجام دهد فقط بعد از رفع مشکل هر چه سریعتر برای نماز اقدام کند موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.