تکامل روح ۱۳۸۷/۰۹/۰۵ - ۱۱۷۴ بازدید

آیا وقتی ارواح در عالم «ذر» بلی گفتند در حالت کمال بودند؟ اگر در حالت کمال بودند - با توجه به آیه ای که می فرماید: A}«أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِکُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیْئاً»{A؛V} سوره نحل(۱۶): آیه ۷۸.{V
- چگونه است که روح کمالش را در این دنیا به دست می آورد؟

قرآن کریم دو نحوه معرفت بیان مى کند: یکى علم حضورى که فطرى است و اکتسابى نیست و با انسان بوده و هست؛ و دیگر علوم حصولى که از طریق حوزه و دانشگاه کسب مى گردد. درباره دانش هاى حصولى در سوره نحل فرمود: «أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ...»؛ همان.. علوم حضورى و فطرى که به ربوبیت خدا و عبودیت خود انسان بر مى گردد، همواره با انسان هست. بر این اساس، اگر چه در سوره نحل فرمود: «خداوند شما را از رحم مادر به دنیا آورد در حالى که هیچ چیز نمى دانستید»، در سوره مبارک روم فرمود: «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها»؛ سوره روم(30): آیه 30. یا در سوره مبارک الشمس مى فرماید: «وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها * فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها»؛ سوره شمس(91): آیات 7 و 8.. معرفت هاى شهودى که در سوره هاى روم و شمس آمده، از آغاز آفرینش انسان با او همراه هست؛ اما دانش هاى حصولى را باید انسان یاد بگیرد

نظرات

میهمان
چرا انسان باید زندگی کنه؟تهش که چی؟؟
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام.
زندگی دنیایی، ته‌اش مرگ است.
مهمّ این است که چگونه زندگی کنیم.
خود زندگی دنیایی، ته‌اش مرگ است؛ زندگی کننده، هر که می‌خواهد باشد. پیامبر هم باشد، آخرش باید بمیرد، فرعون هم باشد باید آخرش بمیرد. این ته زندگی دنیایی است.
امّا چگونگی زندگی شخص، تعیین می‌کند که پس از مرگ، به چه نتیجه‌ی ابدی برسد.
آنکه خدایی زندگی کرده، پس از مرگ، در یک سعادت ابدی غیرقابل تصوّر است و آنکه شیطانی زندگی کرده، پس از مرگ، در یک شقاوت ابدی غیرقابل تصوّر است.
لذا «چرا باید زندگی کرد؟» سؤال انحرافی است. چون بخواهیم یا نخواهیم، چاره‌ای جز زندگی کردن نداریم. حتّی با مرگ هم نمی‌توان از دست زندگی خلاص شد. چون آن سوی مرگ هم همچنان زندگی جاری است. آنهایی هم که خودکشی می‌کنند خیال می‌کنند که با مرگ، از زندگی خلاص می‌شوند؛ در حالی که مرگ، ته زندگی دنیاست نه ته زندگی انسان. زندگی انسان، تا ابد، پایان ندارد. ما هستیم که هستیم.
پس این سؤال که «چرا باید زندگی کنیم؟» دردی را دوا نمی‌کند؛ لذا باید پرسید: «چگونه باید زندگی کنیم؟» سؤال مهمّ این است. این همه انبیاء و اوصیاء هم آمده‌اند تا به این سؤال پاسخ دهند؛ کما اینکه شیاطین جنّی و انسی هم می‌خواهند به همین سؤال، پاسخ دهند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید