تکیه گاههاى سست همچون لانه عنکبوت! ۱۳۹۱/۶/۱۵ - ۱۴ بازدید


سوره العنکبوت (۲۹): آیه ۴۱ :
مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِیاءَ کَمَثَلِ الْعَنْکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتاً وَ إِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنْکَبُوتِ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ - کسانى که غیر از خدا را اولیاء خود برگزیدند، همچون عنکبوتند که خانه اى براى خود انتخاب کرده و سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است اگر مى دانستند!
"" تکیه گاههاى سست همچون لانه عنکبوت! ""
1_1.jpg
سوره العنکبوت (۲۹): آیه ۴۱ :
مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِیاءَ کَمَثَلِ الْعَنْکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتاً وَ إِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنْکَبُوتِ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ - کسانى که غیر از خدا را اولیاء خود برگزیدند، همچون عنکبوتند که خانه اى براى خود انتخاب کرده و سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است اگر مى دانستند!
"" تکیه گاههاى سست همچون لانه عنکبوت! ""
در آیات گذشته سرنوشت دردناک و غم انگیز مشرکان مفسد و مستکبران لجوج و ظالمان بیدادگر و خودخواه بیان شد، به همین تناسب در آیه مورد بحث مثال جالب و گویایى براى کسانى که غیر خدا را معبود و ولى خود قرار مى دهند بیان مى کند که هر چه درباره این مثال بیندیشیم نکات بیشترى از آن، عائدمان مى شود.
مى فرماید:" کسانى که غیر از خدا را ولى و معبود خود برگزیدند، همچون عنکبوتند که خانه اى براى خود برگزیده، و سست ترین خانه ها، خانه عنکبوت است، اگر مى دانستند"! (مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِیاءَ کَمَثَلِ الْعَنْکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتاً وَ إِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنْکَبُوتِ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ).
چه مثال رسا و جالبى و چه تشبیه گویا و دقیقى؟! درست دقت کنید: هر حیوان و حشره اى براى خود خانه و لانه اى دارد، اما هیچیک از این خانه ها به سستى خانه عنکبوت نیست.
اصولا خانه باید دیوار و سقف و درى داشته باشد، و صاحب آن را از حوادث حفظ کند طعمه و غذا و نیازهاى او را در خود نگاه دارد. بعضى از خانه ها سقف ندارند اما لا اقل دیوارى دارند یا اگر دیوار ندارند سقفى دارند.
اما لانه عنکبوت که از تعدادى تارهاى بسیار نازک ساخته شده نه دیوارى دارد، نه سقفى، نه حیاطى و نه درى، اینها همه از یک سو.
از سوى دیگر مصالح آن بقدرى سست و بى دوام است که در برابر هیچ حادثه اى مقاومت نمى کند.
اگر نسیم ملایمى بوزد تار و پودش را درهم مى ریزد!
اگر چند قطره باران بر آن ببارد آن را متلاشى مى کند! کمترین شعله آتشى به آن برسد نابودش مى سازد.
حتى اگر گرد و غبار بر آن بنشیند پاره پاره مى شود و از سقف خانه آویزان مى گردد.
معبودهاى دروغین این گروه نیز نه سودى دارند و نه زیانى، نه مشکلى را حل مى کنند، و نه در روز بیچارگى پناهگاه کسى هستند.
درست است که این خانه براى عنکبوت با آن پاهاى بلند و طولانیش هم مرکز استراحت است و هم در و دکان و دامى براى صید حشرات و تحصیل غذا.
ولى در مقایسه با خانه هاى حیوانات و حشرات دیگر بى نهایت سست و بى دوام است.
کسانى که غیر خدا را تکیه گاه خود قرار دهند تکیه آنها بر تار عنکبوت است.
آنها که غیر از خدا را معبود خویش برگزینند تکیه آنها بر تار عنکبوت است تخت و تاج فرعونها، اموال بى حساب قارونها، قصرها و گنج هاى شاهان، همه مانند تارهاى عنکبوت است.
بى دوام، سست، غیر قابل اعتماد و ناپایدار در برابر طوفان حوادث.
تاریخ نیز نشان مى دهد که به راستى هیچ یک از این امور نمى تواند تکیه گاه انسان گردد.
ولى آنها که بر ایمان و توکل بر خدا تکیه مى کنند تکیه بر سد پولادین دارند.
ذکر این نکته نیز در اینجا ضرورى است: خانه عنکبوت و تارهاى او با اینکه ضرب المثل در سستى مى باشد خود از عجائب آفرینش است که دقت در آن انسان را به عظمت آفریدگار آشناتر مى کند.
تارهاى عنکبوت از مایع لزجى ساخته مى شود که در حفره هاى بسیار کوچکى همچون سر سوزن در زیر شکم او قرار دارد، این مایع داراى ترکیب خاصى است که هر گاه در مجاورت هوا قرار گیرد سخت و محکم مى شود.
عنکبوت آن را به وسیله چنگال مخصوصش از این حفره ها بیرون کشیده و تارهاى خود را از آن مى سازد.
مى گویند هر عنکبوت قادر است با همین مایع بسیار مختصر که در اختیار دارد در حدود پانصد متر از این تارها بتند! بعضى نوشته اند که سستى این تارها بر اثر نازکى فوق العاده است و گرنه از تار فولادینى که به ضخامت آن باشد محکمتر است!.
عجیب اینکه این تارها گاهى هر کدام از چهار رشته تشکیل شده و هر رشته اى نیز خود از هزار رشته! تشکیل یافته که هر کدام از سوراخ بسیار کوچکى که در بدن او است بیرون مى آید اکنون فکر کنید هر یک از این تارهاى فرعى چه اندازه ظریف و دقیق و باریک تهیه مى شود.
علاوه بر عجائبى که در مصالح ساختمانى خانه عنکبوت به کار رفته، شکل ساختمانى و مهندسى آن نیز جالب است، اگر به خانه هاى سالم عنکبوت دقت کنیم منظره جالبى همچون یک خورشید با شعاعهایش بر روى پایه هاى مخصوصى از همین تارها مشاهده مى کنیم البته این خانه براى عنکبوت خانه مناسب و ایده آلى است ولى در مجموع سست تر از آن تصور نمى شود، و این چنین است معبودهایى که غیر از خدا مى پرستند.
با توجه به اینکه عنکبوت تنها یک نوع نیست بلکه بعضى از دانشمندان مدعى هستند که تا کنون بیست هزار نوع عنکبوت شناخته شده است! و هر کدام ویژگیهایى دارند عظمت قدرت خدا در آفرینش این موجود کوچک آشکارتر مى شود.
منبع : تفسیر نمونه، ج ۱۶، ص: ۲۸۰

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.