تلاوت قرآن امام حسین(ع) -قرآن خواندن سرامام حسین ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ - ۶۶۷ بازدید

آیه ای که امام حسین (ع) برسرنیزه تلاوت کرد؟

از حوادث شگفت انگیز پس از کربلا، قرآن خواندن سر امام حسین† است، که مورّخان و مقتل‌نویسان از این واقعه، چنین گزارش داده اند: زید‌بن‌اَرقم می‌گوید: سر مطهّر را که بالای نیزه ای بود، از پیش من عبور دادند، من در غرفه ای بودم. چون برابر من رسید، شنیدم که آیه « اَمْ حَسِبْتَ اَنَّ اَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کَانُوا مِنْ آیَاتِنَا عَجَباً»[۱] را می خواند. به خدا سوگند، مو بر تنم راست شد و صدا زدم: ای پسر رسول‌خدا، به خدا سوگند، (داستان) سر تو بسیار شگفت تر است.[۲] ابن‌شهرآشوب می نویسد:
سر امام حسین ـ ع ـ را در کوفه، در بازار صرّ افان بر نیزه کرده بودند، از سر، صدایی آمد و سوره کهف را تا آیة «إنَّهُمْ فِتْیَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِم وَ زِدْناهُم هُدیً»[۳] تلاوت کرد. این امر شگفت‌انگیز جز بر گمراهی آنان نیفزود. چون آنان سر را بر درختی آویختند، از آن سر تلاوت آیة «وَ سَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا اَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ»[۴] شنیده شد. [۵]
[۱] . کهف، ۹. «آیا پنداشتی که اصحاب کهف و رقیم، آیات شگفتی از نشانه های ما بودند؟».
[۲] . شیخ مفید، الإرشاد، ج۲، ص ۱۱۷؛ طبرسی، اعلام الوَریٰ باعلام الهُدیٰ، ص۲۴۸؛ اربلی، کشف الغمة فی معرفة‌الائمه‰، ج۲، ص ۲۷۹. در توضیح مقصود زیدبن‌اَرْقَم می توان گفت: که اگرچه ماجرای اصحاب کهف و رقیم شگفت انگیز بوده است، اما آنان پس از مرگشان سخن نگفتند، اما داستان سر تو شگفت انگیزتر است، چرا که پس از جدا شدن از بدن، سخن گفته و قرآن می خواند.
[۳] . کهف، ۱۳. «آنان جوانانی (یا جوان مردانی) بودند که به پروردگارشان ایمان آوردند و ما بر هدایت شان افزودیم».
[۴] . شعرا، ۲۲۷. «آنان که ستم کردند، به زودی می دانند که به کدام بازگشت گاه باز خواهند گشت».
[۵] . ابن‌شهرآشوب، مناقب آل‌ابی طالب، ج۴، ص ۶۸.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.