تلاوت قرآن با تدبر -قرائت قرآن ۱۳۹۱/۰۶/۰۵ - ۴۲۴ بازدید

در خصوص قرائت قران و قران خواندن شنیده بودم ، بعضی از آنها اینگونه می باشد:- خواندن قران ثواب است ، حتی اگر معنی آنرا ندانیم- نگاه کردن به ایات قران هم موجب ثواب استاخیرا به جمله ای از حضرت علی (ع) برخورد کردم که برایم ایجاد شبهه و تناقض با موارد فوق نموده است ، لطفا توضیح بفرمائید:
حضرت علی (ع): آگاه باشید ، قرآنی که بدون تفکر و تدبر خوانده می شود ، خیری ندارد
با تشکر و احترام

1- به طور کلی انس با قرآن در هر صورت مطلوب است و خواندن قرآن به هر صورت چه با صدا و چه بی صد ا و چه با زبان و چه در قلب دارای اثار و برکات فراوانی است و مورد تاکید و سفارش است . 2- در روایات بر خواندن زبانی قرآن و خواندن آن با صوت زیبا تاکید شده و این کار موجب خشنودی خداوند و دور شدن شیطان و نورانی شدن وجود انسان و معطر شدن فضای خانه و مسجد و مانند آن است .
3- نگاه کردن به خط قرآن خود عبادت و موجب زیاد شدن قوه بینایی و تقویت چشم است .
4- قرآن خواندن موجب تقویت حافظه است .
در باره آثار و ثواب قرائت توجه شما را به روایات ذیل جلب می نماییم :
1- علیک بتلاوه القرآن فان قرائته کفاره للذنوب و ستر فی النار و امن من العذاب ؛ ملازم خواندن قرآن باشید زیرا این کار کفاره گناهان و سپری در برابر آتش و امان از عذاب است . ( میزان الحکمه ، ح 16201 )
2- لقاح الایمان تلاوه القرآن ؛ همدمی و همراهی و آمیختگی با ایمان در خواند قرآن است . ( همان ، ح 16199)
برای آگاهی از ثواب تلاوت آیات قرآن به تفسیر نمونه در آغاز تفسیر هر سوره به بخش بیان فضیلت سوره ها و احادیثی که در این باره وارد شده و یا به تفسیر مجمع البیان در آغاز هر سوره مراجعه نمایید. خواندن هر سوره اثر مادی یا معنوی خاصی دارد که در این روایات بیان شده است.
پرسشگر گرامی؛ قران با همه خواص و اثاری که داردوگوشه ای از این اثار وبرکات خدمتتان ذکر شد ولی خواندن قرآن باید همراه با تدبر در آیات قرآن باشد و قاری به هنگام تلاوت قرآن در معنا و مفاهیم آن اندیشه کند. چرا که اندیشه و تفکر در قرآن مقدمه ای برای عمل به دستورات الهی است. تنها در این صورت است که انسان به این توابهای عظیم نائل می شود وخیر اکمل را از قرائت قران میبیند وبه دست می اورد.
امیدواریم که همه ما از قاریان اندیشه کننده در قران باشیم واز برکات عظیم قران بهرهمند شویم.
( الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.