تمرینات سخت در عرفان سرخپوستی ؟ ۱۳۹۱/۳/۶ - ۴۴ بازدید

پاسخ:
عرفان اگر حقیقی و الهی باشد لازم است که دستوراتش متناسب با ظرفیت همگان باشد و قابل عمل برای همه. تازه اگر این دستورات که در عرفان سرخپوستی عرضه می شود، برای همگان عملی هم باشد، جای این سوال باقی است که چه میزان این دستورات در عمل کارامدند؟
پاسخ:
عرفان اگر حقیقی و الهی باشد لازم است که دستوراتش متناسب با ظرفیت همگان باشد و قابل عمل برای همه. تازه اگر این دستورات که در عرفان سرخپوستی عرضه می شود، برای همگان عملی هم باشد، جای این سوال باقی است که چه میزان این دستورات در عمل کارامدند؟
ارائه راه دشوار و و عرضه دستورالعمل های ناکارامد از خصیصه های این آیین است. در عرفان ساحری از یک طرف مسیر را خطرناک و هدف را دشوار و دست نایافتنی معرفی می کنند به گونه ای که این طریق ممکن است به دیوانگی سالک مبارز هم منجر گردد.(آموزش های دون کارلوس ص۱۴۰)دستورات غیر قابل تحمل دون خوان و دنیای افسار گسیخته اوهام ممکن است تعادل روانی سالک را به هم بزنند و این مسیر بلای جان او گردد. از طرف دیگر گاهی دستوراتی را پیشنهاد می کنندکه اگر هم از یک جهت تاثیراتی داشته باشد پاره ای دیگر از فضایل اخلاقی را لگد مال می کند، چنان که در دستورات زیر کرامت انسانی واحساس بزرگ منشی در فرد نادیده گرفته می شود و با این توجیه که این کارها فایده ای در بر دارد پیامدهای منفی اجتماعی و روانی آن نادیده گرفته می شود.
«آگاهانه به خود دروغ بگویید علیه منفی ترین ویژگی¬های فکری (دروغ¬هایی) بنویسید ...
نخستین وظیفه در صبح و آخر شب باید تکرار این دروغها با صدای بلند و در جلوی آیینه برای خودتان باشد. اصلاً مهم نیست که می¬دانید این ها دروغ هستند ... تمرین بیشتر در این مورد است که توجه به عملی معطوف شده است که متفاوت از عمل عادی است» (آموزش¬های دون کارلوس ص ۱۵۶)
در جای دیگر آمده است:
«این تمرین به دلیل بی همتایی اش لازم است مستقل ذکر شود «یک مرد فقط در لباس زنانه می¬تواند هنر کمین و شکار کردن (یکی از مراتب سیر باطنی در عرفان ساحری) را بیاموزد.تمرین متشکل از این است که مرد خود را مثل زن چنان تغییر شکل دهد که برای هر ناظری متقاعد کننده باشد، برای آن که مثل زنی رفتار کنیم باید بی رحم، حیله¬گر، صبور و ملایم باشید که خصوصیات طبیعی زن است. وقتی زنی می¬خواهد این تمرین را اجرا کند به نحوی مشابه باید مانند مردی تغییر شکل دهد و بنابر آن عمل کند. این تمرین اگر در میان دوستانتان انجام شود تاثیر گذار است. برای این که این تمرین ارزشمند باشد باید در میان بیگانگانی انجام شود که بخاطر تغییر شکل واقعاً فکر کنند با زنی سروکار دارند. این تمرین بدون استثناء موجب حرکت پیوندگاه می¬شود.» (آموزش های دون کارلوس ـ مهران کندری ص ۱۳۱)
از طرف دیگر باید توجه داشت، سخت بودن تمرینات روحی در یک مکتب هیچ گاه دلیل بر متعالی بودن و اثر بخشی بیشتر نیست. چرا که ممکن است یک دستور هم سخت و شاق باشد و هم غیر لازم و گمراه کننده.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
با سلام
املا صحیح کدام است؟
۱:متاصبانه!!!!!
یا
۲:متعصبانه؟؟؟؟؟؟

در فرض دوم آیا این لفظ به لحاظ قواعد فخیم ادبیات فارسی صحیح است؟
میهمان
در جواب دوست محترم باید عرض کنم که ما ابتدا باید دنبال معنی عرفان بگردیم که هر کار خارق العاده ای را به موضوع عرفانی پیوند نزنیم. ساحری با عرفان فرق کلی دارد ؛ در ساحری شخص دنبال اثبات خود و خود خواهی و نفس گرایی است و قدرت طلب است در حالیکه امر عرفان در این است که انسان دیگر خود را نبیند و همه چیز را جلوه ای از وجود بی مثال واجب الوجود نظاره کند و به فنای فی الله و در نتیجه به بقای بالله نائل گردد .
میهمان
متاسفم از اینکه بدون شناخت کافی و درک مفهومی از مکتبی آنرا نفی می کنید.نقل قول های انتخابی و جهت دار ناشی از دید تک بعدی و متاصبانه شما ست. توصیه می کنم کتاب سفر به دیگر سوی کاستاندا را هم بخوانبد.
سر بلند باشید

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.