تمسخر ۱۳۹۵/۰۴/۰۸ - ۵۰۹ بازدید

سلام علیکم منظور از تمسخر که یک کار حرام است چیست؟ (تعریف تمسخر)

بسم الله الرحمن الرحیمسلام علیکمگرامی برادر و یا خواهر من! تمسخر یکی از رذایل اخلاقی و اوصاف مذموم و خلاف آیین مذهبی و حتی انسانی است.
تمسخر عبارت است از به سخره گرفتن، استهزاء و دست انداختن کسی به خاطر امری واقعی یا موهوم و غیر واقعی، ظاهری -مربوط به جسم - و یا روحی و یا رفتاری و ....
معمولا شخص مسخره کننده خود را بهتر از شخص مورد تمسخر می داند و عیب موجود در او - واقعی یا توهمی- را در خود نمی بیند!
به بیان دیگر او گرفتار نوعی خودپسندی، تکبر، غرور، و خود برتربینی خطرناک است که به جای رفع این رذایل از درون خود، به دیگران پرداخته و از خویش غافل گشته است.
از آنجاکه تمسخر یک انسان، می‌تواند آثار مخرب فراوانی - نظیر از بین برده شدن آبرو، از بین رفت اعتماد به نفس در او، تحقیر او در نگاه دیگران، شکل گیری انواع عقده های روحی و روانی و ...- بر او داشته باشد؛ این امر بسیار خطرناک و از گناهان بزرگ است که مورد نهی حضرت حق تعالی در قرآن کریم نیز قرار گرفته است آنجا که می فرماید:
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسى أَنْ یَکُونُوا خَیْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسى أَنْ یَکُنَّ خَیْراً مِنْهُنَّ ....... (11- حجرات)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید هیچ گروهی گروه دیگر را مسخره نکند و -نیز- هیج زنانی زنان دیگر را مسخره نکنند؛ شاید که آنها بهتر از ایشان باشند ....
موفق باشید/ التماس دعا همین حالا/ صلوات

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.