تمکین و طنازی زن ۱۳۹۲/۰۷/۰۱ - ۲۰۶۴ بازدید

از طرفی شنیده ام که زن باید در برابر شوهر اهل ناز باشد و از طرفی حکم شرعی است که زن در مواردی باید از شوهر تمکین کند. آیا این دو با هم در تضاد نیست. خواهشمندم این مسئله را برای بنده تبیین بفرمائید.

اینکه در آمیزش باید مردها  یا زن ها پیش قدم باشد هر دو سخن صحیحی هم هست و هم نیست!! طنازی و ناز کردن یکی از مقدمات تمکین ایده آل است که زن را نزد شوهر خواستنی تر می کند. قبل از اینکه به تبیین این سخن بپردازیم نکته ظریفی را که از آیه شریفه ۲۲۳ سوره بقره برداشت می شود را خدمتتان تذکر می دهیم؛ خداوند متعال می فرماید: (نساوکم حرث لکم)؛ در مورد رابطه زناشویی زنان را به بوستانی مثال زده است که منشاء حیات و زیبایی است و مردان را به باغبانی مثل آورده که وظیفه باغبانی و نگهبانی این بوستان زیبا را بر عهده دارند، و در ادامه در مورد کیفیت ایجاد ارتباط جنسی می فرماید: «فَأْتُوا حَرْثَکُمْ»؛ کنایه از اینکه در آمیزش، مرد باید به سراغ زن برود. و در ادامه ضمن توصیه به تقوا به انگیزه های این رابطه اشاره می نماید که بررسی کامل آن ما را از اهداف این نوشتار دور می کند. اما باید توجه داشت که آمیزش زناشویی یک فرایند متشکل از پیش زمینه های آمیزش (طنازی ها و ایجاد پیام های آمیزشی)، مقدمات آمیزش (ملاعبه، نوازش، دست ورزی،...) ، اصل رفتار آمیزشی و رفتارهای بعد از ارضاء شدن را شامل می شود. عملکرد متناسب، زن و شوهر برای بالارفتن میزان رضایتمندی آمیزشی بسیار مهم است. معتقدیم که در اصل رفتار آمیزش و حتی مقدمات آمیزش، بهترین شکل این است که مرد پیش قدم شود، ولی پیش زمینه ها و بالابردن کیفیت آمیزش در هنگام آمیزش جنسی، وظیفه ای بر عهده زن است. نقش زن صید و نقش مرد صیادی است. زمینه های اینکه زن خود را به عنوان صیدی دلچسب برای مرد نشان دهد، هنری است که خداوند در وجود زن نهاده است. طنازی، آرایش و زمینه سازی های رفتاری و کلامی، از جمله پیش زمینه هایی است که روحیه صید گری مرد را به جولان در آورده و او را برای انجام مقدمات و عمل آمیزش، پیشقدم می نماید. اگر زن هنر خود را در این مرحله به درستی انجام دهد، پیش قدم شدن مرد در مرحله بعدی اجتناب ناپذیر است. یکی از دلایلی که مردها انتظار پیش قدم شدن زن در امر آمیزش را دارند، عدم توفیق برخی زنان در این مرحله است. در ادامه به برخی مراحل به صورت فهرست وار اشاره می نماییم و برای مطالعه بیشتر شما را به کتاب ازدواج، مکتب انسان ساز دکتر پاکنژاد ارجاع می دهیم.
مراحل آمیزش:
باید توجه داشت که روابط جنسی و روابط عاطفی ستون های زندگی مشترک هستند. برای پایداری روابط زناشویی و سعادت در زندگی و رضایت و خوشنودی زن و شوهر، باید روابط عاشقانه و جنسی مطلوب، لذت بخش و کاملی داشت. مطالعات روانشناختی نشان داده است که هرچقدر همبستگی زن و شوهر در رضایتمندی از روابط جنسی بالاتر رود روابط عاطفی و سازگاری زن و شوهر نیز بالاتر می رود. یکی از حکمت های اینکه بین هزاران وظیفه اخلاقی زن و شوهر، اسلام بر وظیفه تمکین (برآورده سازی نیازهای جنسی)، فوق العاده تاکید می کند و آن را به عنوان یک واجب حقوقی برعهده زن و مرد قرار داده است می تواند همین نکته باشد.
رعایت و انجام یکسری از نکات و مسائل در قبل، هنگام و بعد از آمیزش جنسی ضروری است چرا که روابط جنسی مطلوب، تأثیر مستقیم و شگرفی در روابط زناشویی دارد و پایداری روابط، رضایت و آرامش را در زندگی مشترک به ارمغان می آورد.
پیامبر اعظم ( صلی الله علیه و آله و سلم ): هر مومنی که با همسرش آمیزش نماید، هفتاد هزار فرشته بال هایشان را برای آنها می گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می گردد ( مستدرک الوسائل ج ۱۴ ص ۱۵۴ )
امام صادق ( علیه السلام ): هیچ مباح و حلالی نزد خداوند، دوست داشتنی تر از آمیزش با هم نیست. پس زمانی که مومن با همسرش نزدیکی و غسل جنابت می کند، شیطان به گریه می افتد و می گوید: ای وای! این بنده از پروردگارش اطاعت نموده و گناهانش بخشیده شده است. ( وسائل الشیعه ج۲ ص ۱۷۹ ).
قبل از آمیزش:
۱. همسران در روابط جنسی شان باید نظافت را رعایت نمایند. بنابراین لازم است که قبل از آمیزش و رابطه جنسی به حمام بروند، نسبت به تمیزی و برطرف کردن موهای زائد اطراف آلت تناسلی، زیر بغل و سایر اندام ها اقدام کنند. از خوشبو کننده ها و عطر و ادکلن برای خوشبو کردن دهان و دندان و بدن خود استفاده نمایند. حتی الامکان با وضو باشند.
۲ . به ظاهر خود توجه کنند. خانم حتماً قبل از شروع خود را آرایش کند و لباسی زیبا و مناسب روابط جنسی بپوشد. آقا هم باید به زیبایی و ظاهر خود رسیدگی نماید.
۳. شوهر می تواند برای شروع رابطه جنسی پیش‌قدم شود. این پیش قدمی برای همسر مطلوب بوده و تمایل به ابراز بی‌علاقه‌گی دارد تا اشتیاق شوهر خود را بسنجند. همچنین ناز کردن و عشوه آمدن از خصوصیات لازم خانم ها برای مردان می‌باشد.
پیامبر اعظم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) در خطاب به مردان فرمودند: چنانچه حیوانات بر جفت های خویش می جهند بر همسرانتان نجهید ، بلکه پیش از آن با بوسه و سخن گفتن وی را برای عمل آماده سازید.
۴ . شوخی، معاشقه و نوازش زوجین پیش از آمیزش امری مهم می باشد . در روایات از آن به ملاعبه تعبیر شده است:
امام صادق ( علیه السلام ) در خطاب به مردان فرمودند : اگر یکی از شما به همسرش نزدیک شود و سپس برخیزد و او را ارضا نکند همسر او اگر به یک سیاه زنگی دست یابد به او متوسل می شود ، پس به هنگام نزدیکی شوخی و ملاعبه کنید که لذت بخش و بهتر است و زن بهتر ارضا می شود .(مکارم اخلاق )
در هنگام آمیزش:
۵. آقا باید در آغاز رابطه جنسی ذهن و فعالیت خود را متوجه تحریک و آماده کردن همسرش نماید. همینطور خانم نیز باید در تحریک کردن شوهرش بکوشد. رابطه ی جنسی باید با آرامش و بدون هیچگونه استرس باشد. همسرتان را به عجله و هراس نیاندازید.
امام علی ( علیه السلام ): چون یکی از شما خواست با همسرش آمیزش کند، از شتاب کردن در این کار پرهیز نماید که زنان نیز نیازهایی ( جنسی ) دارند.
۶. نوازش کردن و در برگرفتن کامل، بیشترین میزان تماس بدنی، از مهمترین کارها در رابطه جنسی است.
بعد از آمیزش:
۱. مدتی در کنار یکدیگر بخوابند و از کلمات محبت آمیز استفاده کنند.
۲. خوردن نوشیدنی و خصوصا آب ، بعد از وضو گرفتن
۳. در اولین فرصت غسل کنند.
۴. ....

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.