تند صحبت کردن -مشکل صحبت کردن -آرام صحبت کردن -درمان تندصحبتی ۱۳۹۰/۱۱/۰۵ - ۸۵۶۷ بازدید

خواستم در مورد مضرات تند صحبت کردن و زیاد صحبت کردن به طور کامل راهنمایی ام کنیدهمچنین چطور میشود آرام و با طمئنینه صحبت کرد. من با توجه به این که صحبت های خوبی میکنم اما خوب صحبت نمیکنم و به همین خاطر انتقادات زیادی به من وارد است؛و چند بار هم تصمیم گرفتم که آنرا تصحیح کنم ولی به علت های مختلف به نتیجه مقصودم نرسیدم.
لطفا احادیث و کتابهای در این موضوع را معرفی کنید
باتشکر

خوشحالیم بار دیگر شما مخاطب ما هستید امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم.در کنار مطالبی که قبلا در این رابطه خدمت شما بیان شد به این نکات هم توجه نمایید.همانطور که می دانید قرآن که خود زیباترین کلام است به دیگران هم رهنمود مى دهد که در سـخـن گفتن سخن زیبا و زیبا سخن باشید ( و قولوا للناس حسنا ) با مـردم بـه نـیـکـى سـخـن بـگـویـیـد ، و همچنین سـخـن نـیـک بـگـویـیـد( قـل لعبادى یقول التى هى احسن ان الشیطان ینزغ بینهم ) به بندگان من بگو همواره نیکوترین سخن را بگویند، شیطان آن ها را ودار به گفتن سخن بد نکند که موجب نـزاع و دشمنى شود.پرسشگر گرامی مطمئنا جذابیت در صحبت نمودن در واقع نوعی مهارت است که همانند تمام مهارت های دیگر اکتسابی می باشد.مطمئنا تجربه نموده اید آنهایی که خوب صحبت می کنند معمولا به حرف هایشان توجه زیادی می شود و اغلب صاحب فرصت های بیشتری می شوند.لذا همانطور که خودتان بیان نمودید و بارها هم تجربه نموده اید و از دیگران بازخورد دریافت نموده اید تند صحبت کردن یک عادت است و تنها با جایگزینی عادت مناسب می توان آن را کنترل کرد.مشکل اینطور صحبت کردن این است مدام تاثیزات منفی ایجاد می کندویا بهتر است بگوییم واقعا هیچ تاثیرمثبتی ندارد.کسی که تند صحبت می کند،به شنونده فرصت فکر کردن نمی دهد.تند صحبت کردن باعث می شود گوینده به عنوان کسی که کمتر فکر می کند وبیشتر خودخواه است جلوه کند وهمین مسئله روی برداشت دیگران از میزان صداقت او تاثیر می گذارد.تند صحبت مطمئن ترین راهی است که می شود فرصت های جذاب شدن را به هدر داد.راه حل تند صحبت کردن بهره مندی از دو تکنیک است.
تکنیک اول شمرده صحبت کردن است .یک سیستم هشدار دهنده درون شما وجود دارد که می توانید از آن برای جلوگیری از تند صحبت کردن استفاده کنید .این سیستم حوزه آسایش و راحتی شما نامیده می شود.همان طور که هرکدام از ما در بیرون از خودمان حوزه راحتی داریم که زیاد نزدیک شدن به دیگران موجب ناراحتی آنها می شود وخیلی دور ایستادن هم صمیمیت را از بین می برد،دردرون مان نیزحوزه راحتی داریم. برای این منظور به برنامه پیشنهادی زیر عمل کنید:
۱- یک صفحه کتاب ساده را از رو بخوانید و وقت بگیرید،
۲- بار دوم همان صفحه را خوانده، سعی کنید شمرده و آرام بخوانید، این کار را ۱۰ مرتبه تکرار و در هر مرتبه وقت گرفته و سعی کنید هر بارمقدار زمان را افزایش دهید،
۳- این تمرین را به صورت گفتاری، ولو در تنهایی انجام دهید،
۴- مدت ۲ ماه این تمرین ها را انجام داده و همواره در موقع حرف زدن به آن توجه داشته باشید،
۵- پس از گذشت این مدت نتیجه را برای خود تست کنید، مسلما نتیجه مثبت خواهد بود، بسته به میزان مطلوب خود می توانید تمرین ها رااضافه و یا کاهش دهید تا به وضعیت متعادل برسید.
تکنیک دوم: مکث کردن در حین صحبت یا سخنرانی به گوینده فرصت بیشتری می دهد تا بیشتر فکر کند ومحتوای سخنرانی اش را کنترل کند.همچنین به شنوندگان این فرصت را می دهد تا با مطالب گفته شده ارتباط برقرار کنند.با وقفه های یک یا دو ثانیه ای در فاصله های مختلف در خلال صحبت به راحتی می توانید منظورتان را بهتر منتقل کنید.برای اجرای عمی کرن این تکنیک،این اصول را در موقع صحبت نمودن رعایت نمایید.
۱- از اصل((طوری رفتار کن که انگار....))استفاده کنید:
این در واقع بیان قانون تازه کشف شده ی راز می باشد.بهترین روش برای تجربه کردن حسی که ندارید این است که وانمود کنید آن حس را دارید تا اینکه واقعیت را پیدا کند. مثلا تکرار شادی آور،خیلی زود در شما احساس شادی ایجاد می کند.اگر طوری رفتار کنید که انگار شاد و هیجان زده صحبت می کنید خیلی زود احساس می کنید رفتار بیرونی شما همان احساس درونی مشابه را به وجود می آورد.
۲- اصل استفاده از ارتباط چشمی موقع صحبت کردن. هنگاهی که برای یک گروه صحبت می کنید،باید نگاه تان را از یک شخص به شخض دیگر حرکت بدهید وبه همه نگاه کنید.از ارتباط چشمی برای جلب کردن و در بر گرفتن همه افرادی که دارید با آنها صحبت می کنید استفاده کنید.همه افرادی که دارید باآنها صحبت می کنید باید قدرت صمیمیت وتوجه شما را احساس کنند.در این هنگام سرعت صحبت نمودن شما هم کم می شود زیرا بخشی از فرصت و زمان صرف نگاه کردن به طراف می شود.
۳- لبخندزدن را فراموش نکنید: هیچ شکی وجود ندارد که لبخند زدن وخندیدن شما به روشنی نشان می دهد که از گفتگو با آنها لذت می برید.وقتی موقعیت و موضوع به شما اجازه می دهد،لبخند بزنید. به خود فرصت بدهید در آن لحظه حرفی نزنید.
منابع جهت مراجعه و مطالعه
۱. آئ‍ی‍ن‌ س‍خ‍ن‍ران‍ی‌/ دی‍ل‌ ک‍ارن‍گ‍ی‌؛ م‍ت‍رج‍م‌ م‍ه‍رداد م‍ه‍ری‍ن‌
۲. چگونه خوب سخنرانی کنیم / احمد طهماسبی
۳. قدرت بیان : هنر بیان مطالب و سخنرانی در کنفرانسها و ..../برایان تریسی ؛ مترجمان کورش محمودی‌ده‌ده‌بیگلو ، مجید لطفی‌قهرود.
۴. مهارت‌های سخنرانی و سخن گفتن ‫: چطور با صحبت‌کردن در هر موقعیتی برنده شویم ‫/ برایان تریسی ‫؛ مترجم سحر لقایی
۵. نفوذ کلام ‫:شیوا سخن بگویید تا احترام بیافرینید/ برایان تریسی ‫؛مترجم مهدی افشار
۶. دستور سخنرانی / بقلم محمدهادی بیرجندی
۷. مهارت‌های تبلیغ: (مجموعه سخنرانی ، ویژه ائمه جماعات)/ گردآوری و تدوین علی‌اصغر هدایت‌نژاد
۸. اصول نوین سخنرانی / نویسندگان بروس گرون‌بک .... [ و دیگران ] ؛ مترجمان اکبر میرحسنی ، صفرفضلی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
۳۸ سال دارم تندتندصحبت میکنم راهنمایی کنید
پرسمان
پرسشگر محترم، موضوعی که ذهنتان را به خود مشغول کرده، با کمی تمرین برطرف می شود و باور کنید و مطمئن باشید که شما می توانید. 1- هر روز سه نوبت جلوی آیینه بروید و به چشمان خود نگاه کنید، وقتی بدن و ذهنتان آرام گرفت، شروع کنید با خودتان صحبت کنید. این تمرین زبان و فکر و چشمتان را با هم همسو خواهد کرد. 2- در هنگام ارتباط کلامی با دیگران، سعی کنید خود را در فضای ذهنی مخاطب خود قرار دهید. خودتان را به جای او بگذارید و طبق فهم او جمله بندی کنید. 3- تند صحبت کردن معمولا خصلت افراد صفرایی مزاجها است، با خوردن سرکه طبیعی، سکنجبین، آلو بخارا، کاهو، رب انار و ... سعی کنید صفرای بدنتان کمتر و متعادل شود. 4- در حالت هیجان بالا، احساساتی مثل خشم و عصبانیت، استرس و ... صحبت نکنید و سعی کنید هر کلمه ای که بر زبان می آورید را با اراده بگویید. پرسشگر محترم، تمرین شرط اول و راه حل اصلی کنترل سرعت گفتار است، امیدورام صبور باشید .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.