تنظیم خواب و سحر خیزی ۱۳۸۸/۰۴/۰۶ - ۸۸۲۲ بازدید

چه کار کنم که خوابم زیاد نباشه و بتونم با اراده سحرخیز باشم و خوابم تنظیم بشه؟

لازم به ذکر است که بدن یک ساعت بیولوژیک، تقریبا شبیه با 24 ساعت شبانه روز دارد .تنظیم زمان مشخص برای خواب، ساعت بیولوژیک بدن را تنظیم کرده و ساعت خواب و بیداری به طور طبیعی پس از گذشت مدتی منظم می‌شود. یعنی زمان بیدار شدن و خوابیدن انسان بواسطه این ساعت بیولوژیکی است که در اثر عادت، در زمان هایی تنظیم می شود، لذا ما می توانیم با تمرین و تنظیم خوابیدن و بیدارشدن خودمان در ساعاتی که می خواهیم آنرا به شکل عادت درآوریم ،هر چند که شاید در ابتدا قدری مشکل باشد ولی به تدریج به شکل عادت درآمده و اتوماتیک انسان بیدار می شود. البته لازم به ذکر است که میزان خواب لازم برای یک جوان در حدود 6 – 8 ساعت در شبانه روز می باشد .و خیلی کمتر از این باعث بروز مشکلاتی می شود.برای اینکه سحر خیزی را به صورت عادت درآورده لازم است به نکات زیر توجه شود.
۱) در هنگام خواب این دعا را که در مفاتیح الجنان از امام صادق (ع) به جهت سحر خیزی ، نقل شده است ، را بخوانید: « اَللهُمَّ لا تُومِنی مَکرَکَ وَ لا تُنسِنی ذِکرَکَ وَ لا تَجعَلنی مِن الغافِلینَ ، اَقومُ ساعَةً کَذا و کَذا»
2)شبها خیلی پرخوری نکنید ، زیرا شکم سنگین آفت بیداری می باشد.
3) بلافاصله قبل از خواب چیزی نخورید:
اگر در فاصله ی زمانی کمتر از دو ساعت به خوابیدن، چیزی بخورید وبعد به رختخواب بروید بدن شما درگیر هضم غذا خواهد بود و این امر می تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند و یا اصلا زمان به خواب رفتنتان را طولانی کند.
4)سعی کنید زود بخوابید ، زیرا تحقیقات نشان داده است که خواب یک سوم ابتدای شب کاملتر و با آرامش تر می باشد و لذا خستگی را از تن انسان، بهتر خارج می کند.
5)محیط خوابتان را برای بیدار شدن مساعد کنید:
جایی که در آن می خوابید و صبح قرار است در آن بیدار شوید خودش می تواند یک عامل برای سحر خیزی باشد .هر چند این عامل در افراد مختلف متغیر است اما مثلا داشتن یک اتاق خواب منظم و مرتب و تمیز می تواند بسیار در سحرخیز بودن شما موثر باشد و نظم این اتاق سبب شود که شما احساس کنید، سر زمانی که با خود قرار گذاشته اید باید از خواب بیدار شوید.
6) به اندازه کافی بخوابید:
این یکی از عوامل اصلی است که سبب می شود افراد با زود از خواب بیدار شدن مشکل داشته باشند، در اصل داشتن خواب کافی ، زود بیدار شدن از خواب را چندین بار آسان تر میکند.
۷) به خودتان جایزه بدهید:
همیشه قرار نیست با این تفکر از خواب بیدار شوید که مثلا کلی کار دارید، می توانید برای خودتان در صورتی که زود از خواب بیدار شوید مواردی را به عنوان جایزه تعیین کنید، مثلا دیدن یک برنامه ی تلویزیونی صبحگاهی مورد علاقه، خوردن صبحانه یی خاص یا خوردن یک بستنی در شروع صبح یا هر چیز دیگری که می تواند برای بیدار شدن و ترک سریع رختخواب در صبح زود به شما انگیزه بدهد.
8) در رختخواب به خودتان برای بیدار شدن دروغ نگوئید:
همیشه سعی کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن رختخواب خودتان را ترک کنید، اینکه مثلا ۱۰ یا ۲۰ دقیقه ی دیگر از جایم بلند خواهم شد در حالی که بیدار شده اید اصلا به شما کمکی نخواهد کرد و هر چه بیشتر در زمانی که بیدار شده اید در رختخواب بمانید بدنتان تمایلش برای بازگشت به خواب عمیق بیشتر می شود.
9) با پنجره های باز بخوابید:
هوای تازه برای همه ی ما خوب است و سبب می شود تا خواب عمیق تر و آرام تری داشته باشیم.
۱0) بر تمرین دادن بدن اصرار داشته باشید: سعی کنید همیشه راس یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید بیدار شدن از خواب در یک ساعت خاص می تواند سبب ایجاد عادت برای بیداری در آن ساعت در بدن شود و فراموش نکنید سحرخیزی تنها یک عادت است.
۱1) به بدن خود گوش دهید:
بدن شما خیلی خوب می تواند احتیاجاتش را به شما اطلاع دهد، اگر هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید هنوز احساس خستگی میکنید سعی کنید شبها زودتر به رختخواب بروید بدن شما کم کم یک الگوی معین برای خوابیدن و بیدار شدن پیدا میکند و کاملا بر آن منطبق خواهد بود.
با چندین روز تمرین و سعی به راحتی می توان عادت سحرخیزی را ایجاد کرد فقط کافی است این امر را به صورت یک عادت دائم در بدن ایجاد کرد یا این تمرینات و داشتن اراده در روزهای آتی زمان خواب و بیدار شدنتان دیگر دست شما نخواهد بود و بدنتان به خوبی در این موارد برای شما تصمیم میگیرد.

نظرات

میهمان
سلام من الان یک ماه ازدواج کردم و پرده بکارتمو زد شوهرم ولی بعداز ان نمیتوانم نزدیکی کنم میترسم باید چکار کنم وبعلت این مسئله داره زندگیمون خراب میشه
پرسمان
سلام علیکم، مشکل واژینیسموس (Vaginismus) یکی از مشکلات شایع در زندگی جنسی زنان به شمار می رود، اما خوشبختانه این مشکل درمان پذیر بوده و راه علاج دارد، خصوصاً اگر علل جسمی آن منتفی باشد، علل روانی با روان درمانی و مشاوره و به کارگیری برخی راهکارهای درمانی به راحتی درمان پذیر است و جای هیچ گونه نگرانی نیست؛ بنابراین بهتر است با مراجعه به مراکز درمانی در پی درمان باشید. هر گونه تعلل و اهمالکاری در این جریان پذیرفتنی نیست.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید