تنفر از تحقیر کننده ۱۳۹۲/۲/۱۷ - ۱۳ بازدید

دوست عزیز از شما به خاطر این مکاتبه تشکر می‌کنم. سوال شما نشانه روح تقوا در وجود شما است . إن شاء الله سعی کنید این روحیه را حفظ کنید.
دوست عزیز از شما به خاطر این مکاتبه تشکر می‌کنم. سوال شما نشانه روح تقوا در وجود شما است . إن شاء الله سعی کنید این روحیه را حفظ کنید.
در مورد حب و بغض نسبت به افراد و این که آیا در آنها معیاری وجود دارد یا خیر؛ خدمت شما بگویم که درست نیست از یک مسلمان به خاطر یک عمل خلاف متنفر شد، بلکه انسان خداشناس تنها از آن عمل خلاف و گناه اظهار تنفر و بیزاری می‌کند.
ببینید در مورد این که انسان از تحقیر و تمسخر بدش می‌آید حرفی نیست یعنی چون این کارها خلاف فطرت انسان است، باعث تنفر می‌شود اما در مورد خود فرد این‌طور نیست که وقتی از کسی گناهی سر زد از او متنفر شویم. بلکه تنفر از آن عمل گناه است.
تنها از کسی می‌شود متنفر بود که دشمن خدا و رسولش یا یکی از احکام الاهی است. در همین موارد نیز روش برخورد با افراد متفاوت است و در همه جا نباید اظهار تنفر کرد.
مثلا اگر پدر و مادری با تحقیر و تمسخر با فرزند خود برخورد کنند ولو کافر هم باشند، فرزند باید حرمت آنها را نگه دارد و به مقابله با آنها نپردازد. البته کاری مشکل و همراه مجاهده نفس است لکن برکات بسیاری برای عمر و زندگی این فرد دارد.
در برخی موارد هم ممکن است خود ما مقصر باشیم که باید خود را اصلاح کنیم. یعنی اشتباه ما سبب چنین برخوردی از دیگران است پس با اصلاح خود، عامل اذیت دیگران را از بین می‌بریم.
شایسته است که با اصلاح معیارهای دوستی و دشمنی، آنها نیز بر اساس توحید باشند یعنی همه برای رضای خدا و همه با معیار توحیدی و الاهی.
اسوه و الگوی ما در چنین برخوردهایی معصومین علیهم السلام هستند که هرگز برای خودشان خشمگین نشدند بلکه ملاک خشم و غضبشان و همچنین دوستی و دشمنی شان رضای خدای متعال بود. اگر به سراغ اهل بیت برویم همیشه راه صحیح را می‌یابیم. درست نیست با دیدن هرخلافی از انسان‌ها از آنها متنفر شویم. بلکه باید آن را با این معیار الاهی بسنجیم
پس شما نیز بگویید: از کار خلاف و گناه بدم می‌آید. برای این افراد دعا کنید که هدایت شوند و در حد امکان از برخورد با آنها و صحنه‌هایی که به آزار شما می‌انجامد خودداری کنید. همچنین از راهی (که می‌توانید آن راه را با مشورت بیابید) آن افراد را به بدی کارشان آگاه کنید. مثلا از کسی که روی آنها تاثیر گذار است بخواهید تا با آنها صحبت کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.