توانایی شیطان ۱۳۹۱/۱۲/۲۲ - ۳۳ بازدید

در پاسخ به مطالب زیرتوجه کنید :
۱. مهمترین کاری که شیطان انجام می‌دهد، فقط فریب دادن است و در آیات قرآن از شیطان به عنوان دشمن آشکار، کسی که عصیان‌پیشه و رانده شده از درگاه خداوند یاد شده است.
در پاسخ به مطالب زیرتوجه کنید :
۱. مهمترین کاری که شیطان انجام می‌دهد، فقط فریب دادن است و در آیات قرآن از شیطان به عنوان دشمن آشکار، کسی که عصیان‌پیشه و رانده شده از درگاه خداوند یاد شده است.
۲. در رابطه با میزان تأثیری که برای شیطان قابل تصور است، آن چیزی که در آیات قرآن آمده، شیطان با وسوسه‌‌هایی که انجام می‌دهد، موجی از فساد، دشمنی و زمینه‌های نامناسب روحی در انسان‌هایی فراهم می‌کند که زمینه‌های این دشمنی و فساد به خاطر گناهانی است که انجام داده اند .
۳. در انسان‌های معمولی، آنهایی که جزء انبیا و اولیای به حساب نمی‌آیند، میزان تأثیر شیطان فقط در حد وسوسه و ایجاد دشمنی کردن بر پایه گناهانی است که فرد انجام داده است، پس کسانی که ایمان دارند و جنبه‌های اعتقادی در آنها قوی است، شیطان از عهده آنها بر نمی‌آید.
۴. گاهی شیطان به دلیل قدرتی که خدا به او می‌دهد، می‌تواند در امتحان کردن بعضی انسان‌ها در امورشان دخل و تصرف کند. در این خصوص مستند قرآنی وجود دارد، در داستان ایوب پیامبر (ع) ملاحظه می‌کنید که شیطان با دخل و تصرف، بلاهایی را بر سر حضرت ایوب علیه‌السلام درآورد، برای اینکه بتواند، او را از مسیر اصلی‌اش منحرف کند.تصور نمی شود که در مورد انسان‌های معمولی، شیطان کاری را که با برخی از پیامبران مانند حضرت ایوب ع انجام می‌داد تا این حد بتواند در زندگی انسان‌های معمولی تأثیر داشته باشد .
بنابراین انسان‌های معمولی ـ نه ایوب پیامبر(ع) و یا پیامبران(ع) و اولیای خدا ـ حوزه تصرف شیطان در آنها به اندازه‌ای است که با استعاذه و پناه بردن به خدا، میزان تأثیرش به حداقل خودش و گاهی میزان تأثیر به صفر می‌رسد.
۵. در مورد شیطان و وسوسه های شیطانی باید توجه داشته باشید که ستیز و مجاهده با شیطان کاری مستمر و دایمی است و تا انسان در این عالم زنده است و زندگی می کند ادامه دارد. و دام های شیطان برای انسان های با تقوا و دارای کمال و شناخت بیشتر، ظریفتر و پیچیده تر و مخفی تر است. نخستین گام در مبارزه با شیطان این است که اطاعت از او را به تدریج کم نموده و به آهستگی از شبکه های دام او خارج شویم هر چند در این مبارزه ممکن است پای انسان بلغزد و در مورادی فریب او را بخورد. هر چقدر ارتباط انسان با خدای متعال و معرفت نسبت به او عمیق تر و گسترده تر باشد، تسلط شیطان بر او کمتر است. چنانچه خدای متعال در این مورد می فرماید: انه لیس له سلطان علی الذین آمنوا و علی ربهم یتوکلون ؛ شیطان تسلطی بر کسانی که مؤمن بوده و بر پروردگارشان توکل می کنند ندارد(نحل، آیه ۹۹)و نیز می فرماید: ان عبادی لیس لک علیهم سلطان ؛ تو (شیطان) بر بندگان خاص من تسلط و نفوذی نداری(اسراء، آیه ۶۵)
به طور کلی کار شیطان وسوسه کردن است و با پناه بردن دائمی به خداوند و ارتباط پیوسته با او و توسل و ربط با اولیای الهی(ع) می توان از این وسوسه ها رها شد و یا آن را به حداقل رسانید و شیطان را تسلیم نمود، چنانچه در روایت داریم که پیامبر بزرگ اسلام(ص) فرمودند: شیطان من به دست من مؤمن و رام گردید. پس بهترین راه حل، توجه کامل و دایمی به خداوند متعال و اولیائش و خود را در قلعه استوار و نفوذ ناپذیر او و اولیای پاک او درآوردن و رعایت کامل تقوای الهی کردن است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.