توبه غیبت ۱۳۹۹/۰۲/۱۱ - ۱۳۰۶ بازدید

سلام،خسته نباشید ،من درگذشته یکی از دبیره‌ای مدرسه خیلی مسخره میکردم و غیبتشون اما بعدم که به اشتباهم پی بردم اصلا تکرار نکردم و الان دچار عذاب وجدان شدم آخه شنیدم خدا اصلا اون کسی که مسخره می‌کنه نمیبخشد من الان باید چکار کنم باید از دبیرم عذرخواهی کنم یا استغفار کنم ؟

پرسشگر گرامی ، در این زمینه اولا باید توبه کنید و از خداوند بخشش بخواهید و بدانید که در صورت توبه واقعی گناهان انسان بخشیده می شود. و ثانیا برای جبران غیبت احتیاط مستحب آن است که در ابتدا از شخصی که پشت سر او صحبت کرده اید رضایت بگیرید و در صورتی که امکان این کار نیست و اگر به خود غیبت شده نیز بگویید باعث مفسده می شود و امکان برخورد هست به نحوی از غیبت شده اعاده حیثیت نمایید و به طور مثال به اطلاع آنها برسانید که در مورد آن مطلب اشتباه کرده اید و با یادآوری نکات قوت شخصیت آن فرد به جبران آن بپردازید و در صورتی که امکان این کار هم نیست ، طلب بخشش از خداوند و انجام خیرات از طرف او کافی است و لازم نیست حتما کسب حلالیت صورت گیرد. مثلا درفرض سؤال، که جبران آن حقوق ذکر شده مانند غیبت، از راه طلب حلالیت از خود صاحب حق ممکن نباشد، راههای دیگری که ممکن است ما را به نتیجه برساند طی می کنیم: 1. برای صاحبان حق دعا کنید، طلب مغفرت وآمرزش گناهان ایشان را داشته باشید.2. ازطرف ایشان صدقه بدهید وانفاق مالی کنید.3. ازطرف ایشان به زیارت بروید.4. در غیاب ویا حضور از آبروی ایشان دفاع کنید .
5. هرکار خیری که ممکن است برای ایشان سود دنیوی ویا اُخروی داشته باشد انجام دهید.
مقدار استغفار در اینجا مشخص نشده ، بلکه انسان باید مطمئن شود که طرف مقابل اورا بخشیده است .
ب ) نظر مراجع
نظر مراجع (به جز بهجت): کسب رضایت او واجب نیست ؛ ولى باید از این گناه توبه کند. امام، استفتاءات، ج 2 گناهان کبیره، س 16 و 21 ؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 982 ؛ سیستانى، Sistani.org، غیبت ؛ تبریزى، استفتاءات، س 1004 و 1006 و دفتر: بهجت، نورى، وحید، صافى، خامنه اى، مکارم.
آیةاللَّه بهجت: باید رضایت او را جلب کند، مگر اینکه عزت و آبروى او را نزد کسانى که پیش آنان غیبت کرده، اعاده نماید و اگر امکان رضایت و یا دسترسى به او نباشد، باید براى او استغفار کرد. استفتاءات، ج 4، س 6469 و 6475.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.