توبه و مواخذه گناهان ۱۳۹۱/۲/۲۷ - ۱۱ بازدید

«توبه» موجب بخشش و محو گناه است. البته اگر گناهى باشد که با حقوق مردم ارتباط داشته باشد (مانند غصب اموال)، باید آن را ادا کند و نیز اگر ترک واجب دینى باشد (مانند نماز، روزه، حج و...) باید قضاى آنها را بجا آورد و اگر کفاره بر آن مترتب شده در صورت توان، کفاره را نیز بپردازد. در هر صورت اگر توبه با شرایطش محقق شود، در قیامت از آن عمل مواخذه نمى شود؛ زیرا از پیش لطف الهى شامل آن شده و توبه بنده را پذیرفته است.
«توبه» موجب بخشش و محو گناه است. البته اگر گناهى باشد که با حقوق مردم ارتباط داشته باشد (مانند غصب اموال)، باید آن را ادا کند و نیز اگر ترک واجب دینى باشد (مانند نماز، روزه، حج و...) باید قضاى آنها را بجا آورد و اگر کفاره بر آن مترتب شده در صورت توان، کفاره را نیز بپردازد. در هر صورت اگر توبه با شرایطش محقق شود، در قیامت از آن عمل مواخذه نمى شود؛ زیرا از پیش لطف الهى شامل آن شده و توبه بنده را پذیرفته است. قرآن مى فرماید: (وَ ما کانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ یَسْتَغْفِروُنَ)؛انفال (۸)، آیه ۳۳. «تا [مردم ] استغفار مى کند [و از خداوند طلب بخشش مى کنند و توبه صادقانه و با شرایط دارند ]خداوند آنها را عذاب نمى کند».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.