توجیهی سیاسی از شبکه های بی بی سی فارسی و فارسی وان؟ آثار آنها بر انسان؟ ۱۳۹۱/۰۳/۳۱ - ۴۸۸ بازدید

فرهیخته گرامی ضمن تشکر از اینکه بار دیگر این مرکز را به منظور دریافت پاسخ سوالات خویش انتخاب نموده اید برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا چند مطلب را بیان نماییم :
۱ – تاثیر شبکه های ماهواره ای :

فرهیخته گرامی ضمن تشکر از اینکه بار دیگر این مرکز را به منظور دریافت پاسخ سوالات خویش انتخاب نموده اید برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا چند مطلب را بیان نماییم :
1 – تاثیر شبکه های ماهواره ای :
تکنولوژی ماهواره با داشتن مزایایی از جمله پوشش مناسب ،سرعت عمل بالا، امکان ارتباط با دورترین و غیرقابل دسترس‌ترین مناطق و به‌صرفه بودن،دارای تاثیرات منفی روانی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی بر روی مخاطبان وکاربران خود می باشد. به عقیده خیلی از نظریه پرداران وکارشناسان از جمله هربرت مارکوزه؛تکنولوژی نوین[مانند ماهواره]برخلاف ظاهرش در واقع وسیله ای برای تسلط برای مردم به شمار می آید .تکنولوژی به حریم آزادی های درونی وفردی کنشگران تجاوز کرده وتوان هرگونه تفکر ...در روابط اجتماعی را از انسانها گرفته است.البته به نظر وی تکنولوژی ذاتا چنین خصلتی ندارد،[بلکه گردانندگان وسردمداران واستفاده کنندگان آن]به آن چنین ماهیتی را بخشیده اند... . بریورمن می گوید که تکنولوژی [شبکه های ماهواره ای]به جای انکه رنجها وسختیهای کار را برای [کاربران .مخاطبان]کاهش داده ومایه فراغت وبرخورداری بیشتر آنها شده باشد ،... مایه استثمار هرچه بیشتر وکاملتر آنها شده است.(ریتزر ،نظریه های جامعه شناسی معاصر،ترجمه محسن ثلاثی ص265-261) علاوه بر این آثار ،گفتنی است که فضای حاکم بر به کارگیری غیرعلمی وغیر اخلاقی ماهواره در جامعه از سوی بسیاری ازمخاطبان موجب شده که یک نوع احساسات ونیازهای کاذبی در جامعه مخصوصا در بین استفاده کنندگان غیر اصولی وغیر اخلاقی آن شایع ورایج باشد ،که دراین صورت ارزشهای دینی واخلاقی وفرهنگی جامعه را تهدید می کند ،با بکارگیری آن به احتمال زیاد اعضاء خانواده وهمچنین دیگر همسایگان به استفاده از آن تحریک خواهند شد.وخانواده های دینی ومذهبی از این کار بیشتر آزرده خاطر خواهند بود.لذا شایسته است در چنین مکانهایی ودرچنین فضاهایی مورد استفاده قرار نگیرد. توجه به این تأثیرات عمیق شبکه های ماهواره‎ای بر ابعاد گوناگون شخصیتی، روانی و زندگی فردی و اجتماعی در جوامع گوناگون دولت‎ها را نیز به عکس‎العمل واداشته است برخی از دولت‎ها آزادی مطلق و برخی دیگر، ممنوعیت کامل دسترسی به برنامه‎های تلویزیونی ماهواره‎ای را به عنوان راهبرد اصلی برگزیده‎اند.
2 – کارکرد سیاسی شبکه های ماهواره ای فارسی وان و بی بی سی :
از جمله مهمترین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان فعال ، می توان به دو شبکه فارسی وان و بی بی سی اشاره کرد که البته اولی ، عمدتا شبکه ای فرهنگی و به تعبیری دقیقتر ضد فرهنگی می باشد که بیش از مسائل سیاسی ، فرهنگ مردم ایران را نشانه رفته است . البته باید این نکته را نیز متذکر شویم که فرهنگ هر کشوری می تواند نسبت مستقیمی با مباحث سیاسی پیدا کند . به تعبیری در کشوری همچون جمهوری اسلامی ایران ، آنچه که تاکنون مانع از موفقیت دشمنان ، در پیشبرد اهداف خود و استیلای سیاسی بر این کشور شده اند فرهنگ غنی اسلامی آنان می باشد و به همین دلیل دشمنان انقلاب اسلامی بلافاصله پس از پایان جنگ تحمیلی ، پروژه «تهاجم فرهنگی» را در دستور کار خویش قرار دادند . چرا که آنان علت پیروزی مردم ایران در جنگ همه جانبه عراقی که از سوی تمامی قدرتهای جهانی حمایت می شد را در نوع فرهنگی می دانستند که ایرانیان از آن متاثر شده و درک همین واقعیت باعث شد تا آنان به این فکر بیفتند که برای ضربه زدن سیاسی به انقلاب و نظام اسلامی ابتدا باید سدهای مقاومت مردم را که همان فرهنگ آنان می باشد شکست و به همین دلیل پروژه تهاجم فرهنگی را کلید زدند که در دوران اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی نوبت به تشکیل شبکه های ماهواره ای فارسی زبانی همچون فارسی وان رسیده است و آنان تلاش می کنند تا با تخریب ارزشهای فرهنگی حاکم بر جامعه ، زمینه را برای تسلط سیاسی آسان بر جامعه اسلامی و نظام اسلامی آماده نمایند . کما اینکه در قصه پرغصه شکست سیاسی مسلمانان در اندلس نیز یکی از عواملی که باعث شکست مسلمانان و استیلای کفار بر آن سرزمین و نابودی تمدن بزرگ اسلامی آنجا شد تخریب فرهنگ اسلامی اصیل مردم این کشور بود که زمینه را برای نابودی همیشگی تمدن اسلامی اندلس فراهم کرد . در این بخش و به منظور آشنایی با تاثیرات شبکه فارسی وان بر فرهنگ مردم ایران زمین توجه شما را به مقاله ای در این زمینه جلب می نماییم :
داستان فارسی وان داستان کهنه ای است. از همان روزی که پا به عرصه گذاشت بسیار درباره اش گفته اند و نوشته اند. در ابتدا برخی با ساده انگاری اینگونه گمان کردند که فارسی وان قرار است شبکه ای تفریحی برای جذب آگهی از طریق افزایش مخاطبان باشد. هرچه که گذشت این نظریه کمرنگ تر شد و در عوض فارسی وان هم از جنبه صرفا تفریحی خود درآمد و در قالب فرهنگ سازی ابراز وجود کرد. امروز کم نیستند خانواده هایی که اگرچه ممکن است چندان مذهبی هم نباشند اما دیدن فارسی وان و شبکه هایی از این قبیل را برای خانواده خود ممنوع کرده اند.
لطفا دقت کنید: بحثی که بر سر فارسی وان می شود، بحث بر سر داشتن یا نداشتن ماهواره نیست، بحث بر سر نوع برنامه هایی است که قرار است همسر و فرزندان شما ببینند. خانم خانه داری که فارسی وان می بیند شاید چندان هم درباره اهداف پشت پرده پشت پخش این سریال ها آگاهی نداشته باشد. مرد کارمند و کارگری هم که شب خسته به خانه می آید صرفا به دنبال رفع خستگی روزانه خود از طریق دیدن سریالی جذاب و مفرح است اما چه می بیند؟
خانم خانه در فارسی وان مردانی را می بیند که آنقدر ثروتمند و جذابند که گویا از میان رومئو و ژولیت شکسپیر بیرون آمده و بازیگر شده اند. زنان میانسالی را می بیند که چگونه برای خود مثلث عشقی با حضور همسر و یک جوان بیست و چند ساله ایجاد می کنند. مرد خانه هم که نماد غیرت و مردانگی است و قرار است نماد مرد ایرانی باشد، زنانی را می بیند که شباهتی به همسرش ندارند. مردانی را می بیند که علی الظاهر از کشورهای صاحب علم و تمدن هستند اما در قبال همسر و دختر خود تعصب و غیرتی ندارند و در عوض آزادی رفتارهای غیر اخلاقی را بخشی از لازمه زندگی می دانند.
تصور تاثیر یک ماهه و دوماهه این سریال ها بر اعتقادات خانواده ها تصوری کودکانه است. آرام آرام همچون راه رفتن مورچه ای بر روی سنگ سیاه آن هم در شب، این سریال ها کار خود را می کنند. آنگونه که داشتن خانواده ای سالم هم برای زن خاطره می شود و هم برای مرد.
این روزها شبکه های فارسی زبان غربی افزایش قارچ گونه دارند. روند رو به رشدی که ازیک سو جذابیت و بالارفتن مخاطبان ایرانی را به همراه دارد و از سوی دیگه تاثیرات مخربی که در پی دارند!
مرداک موسس فارسی وان که پیش از این برای تغییر سبک زندگی مسلمانان، خانواده های ایرانی را هدف قرار داده برای نزدیک تر شدن به هدف خود شبکه فارسی وان را راه اندازی کرد. شبکه فارسی وان نیز برای عملیاتی کردن فروپاشی خانواده ها، سریال های تلویزیونی (غالبا کلمبیایی) که زمینه لیبرالیسم فرهنگی را ترویج می کنند با موضوعات خیانت، فرزند نامشروع و طلاق را در سطح وسیع با دوبله فارسی پخش می کند؛ تا با ترویج فمینیسم لیبرال در جامعه ایرانی حیا زدایی از زنان و غیرت زدایی از مردان موجب فروپاشی فرهنگی جامعه شود.
زن‌هایی که جراحی‌ پلاستیک شده‌اند، مردانی که مهم‌ترین مسوولیت‌شان باده‌گساری و عاشق شدن‌های پی در پی است و تعصبی ندارند اگر همسرشان نیز با مردی دیگر.....، مردمانی که، دغدغه اصلی‌شان برای زیستن فقط خوردن و آشامیدن و ارتباط جنسی است، همه جمع شده‌اند در شبکه‌های خارجی فارسی زبان تا با این محتواهایی که گفته شد، ما و شما را سرگرم کنند.
فارسی وان پنجره‌ای است باز شده رو به‌خصوصی‌ترین مسائل زناشویی. شبکه‌ای که می‌گوید برای فارسی زبان‌هاست اما با وجود همزبانی، دل‌های پارسی را راضی نخواهد کرد.
از ۱۰ مرداد سال ۱۳۸۸ که فارسی وان متولد شد، نگرانی از تاثیرات آن بر خانواده‌های ایرانی نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و سیل گزارش‌ها و یادداشت‌ها با هدف نمایش چهره واقعی‌اش به سوی مردم روان شد، اما ویژگی‌های خاص این شبکه باعث شد مخاطبانش به آن وفادار‌ بمانند و کاری کنند که لقب پربیننده ترین شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان را از آن خود کند. ‌ سریال‌ها، خون رگ‌های فارسی وان هستند و تقریبا همه مخاطبان این شبکه به هوای دنبال کردن آنها بیننده‌اش شده‌اند و سایر برنامه‌ها مانند موسیقی و... نقش مهمی در جذب مخاطب ندارند.‌ سریال‌های این شبکه بیشتر متعلق به ۳ کشور کره جنوبی، کلمبیا و آمریکا هستند.
سریال‌های کره‌ای تقریبا همیشه از تعلیق روابط عاطفی در مثلثی عشقی برای جلب نظر مخاطب بهره می‌برند. عشق مثل توپ فوتبال از یک راس این مثلث به راس دیگر می‌رود و از راس دیگر به راس بعدی.
سریال‌های کلمبیایی نیز حداقل پارچه ،جراحی‌های پلاستیک و....اولین کلمه‌ای که با شنیدن کلمبیا یادتان می‌آید چیست؟ قاچاق مواد مخدر؟ مافیا؟ اسلحه؟ مانکن‌های بدپوش؟ مردان آزاد در ارتباط‌های جنسی؟فارسی وان-ماهواره
طبیعی است ویژگی‌های اجتماعی کشور کلمبیا در سریال‌های ساخت آن نیز تظاهر پیدا می‌کنند؛ مسائلی مانند رابطه‌های غیراخلاقی، ترسیم فضاهای اروتیک که گرچه گاهی اصل قضیه را نشان نمی‌دهند، اما طوری آن را تشریح می‌کنند که هر کودکی هم می‌تواند ماجرا را با جزئیات حدس بزند، خلاف کردن مثل آب خوردن و....
بدپوشی، خیانت، راه و روش‌های کاربردی برای دوست شدن با جنس مخالف در هر سنی و بلافاصله پاسخ دادن به هوس‌های جنسی همه اصولی هستند که سریال‌های کلمبیایی آنها را تبلیغ می‌کنند.
چرا بعضی‌ها فارسی وان نگاه می‌کنند؟
تقریبا همه مردم می‌دانند سیگار باعث مرگ تدریجی می‌شود با این حال خونسردانه به سیگارشان پک می‌زنند. اما واکنش مردم به حقیقت مرگ آفرین بودن سیانور این‌گونه نیست. آنها این سم را چاشنی غذای‌شان نمی‌کنند و حتی جرات لمس کردنش را هم ندارند. می‌دانید چرا ماهیت مرگ زایی اولی را جدی نمی‌گیریم اما دومی برایمان اهمیت دارد؟چون ضرررسانی سیگار تدریجی و در دوره زمانی طولانی است و ما مرگ را بخصوص وقتی آرام آرام باشد باور نمی‌کنیم. در حالی که مرگ با سیانور سریع و بی‌وقفه است و به همین دلیل حقایق عریان و ترس‌آور درباره‌اش، همان وقت که اسم سیانور را می‌شنویم در نظرمان مجسم می‌شود. ماجرای فارسی وان هم به همین ترتیب است.‌ فارسی وان مضر است! این را حتی بیشتر آنها که همنشین دائمی‌اش شده‌اند نیز می‌فهمند اما چرا همچنان دنبالش می‌کنند؟ شاید به این دلیل که تاثیرات فارسی وان از نوع سیانوری نیستند، بلکه از نوع سیگاری هستند؛ یعنی تغییراتی تدریجی که در طول دوره زمانی طولانی بر مخاطب اثر می‌گذارند.
کارشناسان اعتقاد دارند فارسی وانی‌ها در وهله نخست با دقت و حوصله ذائقه ایرانی‌ها را مطالعه کرده‌اند و آنها را از لحاظ فرهنگی و روحی سنجیده‌اند و سپس با اعلام مناسبت‌ها و نمایش برنامه‌هایی متناسب با آنها، اعتماد مخاطبان را جلب کرده‌اند
خیلی از آنها که این شبکه را نگاه می‌کنند به این باور رسیده اند که به مرور زمان قبح بسیاری از مسائل مثل دوستی از جنس مخالف داشتن با وجود تاهل، خیانت، انتقام و قانون شکنی در خانواده‌های شان از بین رفته است. آنها درک می‌کنند که دیگر بچه‌های کوچک خانواده هم کنار بزرگ‌تر‌ها صحنه‌های اروتیک را می‌بینند یا توصیف آنها را می‌شنوند اما قضیه برایشان کاملا عادی شده است، آنها متوجه شده‌اند این شبکه به اصلی‌ترین سرگرمی آنها و خانواده‌شان تبدیل شده است و بخش عمده‌ای از ساعت‌های زندگی‌شان را پای آن می‌گذرانند، اما با وجود همه این مضرات آنها هنوز ترجیح می‌دهند داشتن خانواده‌ای سالم و پرورش فرزندان‌شان بر مبنای فرهنگ سنتی و مذهبی کشورمان را در ازای تماشای ماجراهای عشقی یا گانگستری سریال‌های این شبکه فراموش کنند.
این که فوت کوزه‌گری فارسی وانی‌ها چیست که باعث شده به‌رغم سخیف بودن برنامه‌هایشان، تبلیغ گسترده مسائل غیراخلاقی، ضعف در دوبله و استفاده از دامنه محدود لغات در آن، مخاطبان‌شان را به خود وفادار نگه دارند؟
حالا انتخاب با خودتان است، دگمه قرمز را اگر فشار دهید، حفره‌ای باز خواهد شد رو به خانه همسایه. شاید برای ساعت‌ها سرگرم‌تان کند ، شاید اصلا گذر زمان را با نگاه کردن به آن احساس نکنید، شاید دل مشغولی‌های‌تان را از یاد ببرید اما یادتان نرود این همسایه به بسیاری از اعتقادات شما و حرمت‌هایی که در زندگی شخصی قائلید اعتقادی ندارد و دیدن رفتارها و شنیدن حرف‌هایش مسلما زندگی شما و افراد خانواده‌تان را نیز تغییر خواهد داد.(فردانیوز)
اما در مورد کارکرد و اهداف سیاسی شبکه بی بی سی فارسی شاید چندان نیازی به توضیح نباشد چرا که در قضیه بی بی سی فارسی به اصطلاح دم خروس به اندازه ای عیان است که نیازی به هیچ گونه استدلال دیگری مبنی بر کارکرد منفی سیاسی این شبکه و وابستگی آن به سرویس های بیگانگان نیست .
بی بی سی در18 نوامبر سال 1922 میلادی(یعنی دو سال بعد از تاسیس رادیو در جهان) با نام« بنگاه سخن پراکنی بریتانیا» (British Broadcasting Corporation ) با مسئولیت محدود آغاز به کار کرد . بودجه بخش جهانی بی بی سی توسط دولت و وزارت خارجه انگلیس تامین می شود. بخش فارسی رادیو بی بی سی از 8 دی 1319 آغاز به کار کرد.
بخش وب سایت فارسی بی بی سی نیز از سال 1379 در اولین سال های گسترش اینترنت در ایران ، آغاز به کار کرد.
تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش برنامه‌های خود را از روز ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ میلادی، (۲۵ دی ۱۳۸۷ خورشیدی) آغاز نمود وهر روز از ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران و ۱۳:۳۰ به وقت گرینویچ شروع به کار می‌کند.
این تلویزیون، بخشی از سرویس جهانی بی بی سی است و سومین شبکه تلویزیونی بعد ازشبکه تلویزیونی انگلیسی وعربی به شمار می‌رود. شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی ، فارسی زبانان آسیای مرکزی، خاورمیانه و اروپا را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و در زمینه جمهوری اسلامی ایران مستقیما از سوی دولت انگلیس در راستای پیشبرد اهدافی نظیر:
1-نقش اطلاعاتی در کلیه بحران ها و رویدادهای سیاسی ایران
2-ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در ایران
3- تبدیل شدن تلویزیون بی بی سی فارسی به منبع خبری برای ایرانیان دربحران های سیاسی یا اجتماعی
4-نشان دادن بی طرفی وعدم جانبداری(دولت بریتانیا) در رویدادهای داخلی ایران در حوضه های مختلف
5-تلاش برای جذب مخاطبان تحصیلکرده جامعه ایران و جوانان
در حال فعالیت می باشد.(برگرفته از سایت رهبران شیعه) این شبکه که وابسته به وزارت امور خارجه‌ی انگلیس می باشد همواره در تقابل با منافع ملت ایران قرار داشته است و همیشه ایام (بویژه پس از شکل گیری انقلاب) در تلاش برای بهره گیری سودجویانه از برخی فرصت ها بوده است.
دیگر امروز نمی توان دشمنی این شبکه با مردم بزرگ ایران را مخفی نمود و این که این گونه تعارض ها از سوی دستگاه حاکم بر بریتانیا اعمال می گردد امری قطعی و غیر قابل انکار می نماید.بنابراین باید توجه داشت که بی بی سی از ابتدای شکل گیری هیچ گاه در پی تحقق منافع ما نبوده و امروز نه تنها در این پی نمی باشد بلکه بطور وسیع و گسترده در تلاش برای نابودی ملت ما است.
برخی راهبردهای تاکتیکی شبکه فارسی «بی‌.بی‌.سی»:
1- اطلاع رسانه غیر مستقیم: بر خلاف شبکه فارسی صدای آمریکا (‌VOA‌) که پیام‌های خود را مستقیم به بیننده القا می‌کند، تهیه کنندگان و به ویژه سردبیران شبکه «بی‌.بی‌.سی» از هوشمندی وافری برخوردارند و خبر‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که بیننده غیر مستقیم مورد هدف قرار گیرد.
2- پیچیدگی در محتوا و پرهیز از رفتار کلیشه‌ای: شبکه «بی‌.بی‌.سی» تلاش می‌کند با بهره‌گیری از کارشناسان گوناگون و حتی از درون ایران، محتوای پیام‌ها را به گونه‌ای در هم تنیده و دقیق طراحی کند که بیننده بی مهابا در معرض پیام‌های گوناگون قرار گیرد؛ در این راه، از روانشناسی رنگ‌ها، شیوه دقیق اجرا، تقدم و تأخر هدفمند اخبار، شیوه بدیع مصاحبه‌ها و پرهیز از اظهارنظرهای صریح و دور از هر گونه رفتار کلیشه‌ای مرسوم بهره می‌گیرد.
3- کیفیت حرفه ای و فریبنده ارایه برنامه‌ها: یکی از نواقص بزرگی که در تلویزیون‌های لس‌آنجلس هست، کیفیت پایین برنامه‌ها و رعایت نکردن ابتدایی‌ترین اصول حرفه‌ای رسانه است. شبکه «بی‌.بی‌.سی» با بهره گیری از استودیوهای مجهز، دکورهای زیبا و حرفه‌ای، تولید برنامه‌های مستند قوی و گزارش‌های متنوع و نیز تولید برنامه‌های ترکیبی خاص متناسب با ذایقه ایرانی ضمن اینکه تلویزیون‌های لس آنجلسی و صدای آمریکا را دچار افت مخاطب کرده است، باب جدیدی از جنگ روانی علیه ایران اسلامی را آغاز نموده و این می‌طلبد که سیاستگذاران رسانه ملی، هوشمندانه‌تر نسبت به رسالت خود بیاندیشند.
4- رویکرد تعاملی با مخاطب: یکی از رویکردهای اصلی شبکه «بی‌.بی‌.سی»، تولید برنامه‌های اجتماعی از متن و بطن جامعه ایران البته با اهداف خاص است، به گونه ای که مخاطب ناخودآگاه احساس راحتی و تفاهم با این شبکه می‌‌کند. ساخت برنامه‌های مستند گزارشی ویژه، مصاحبه با افراد گوناگون از طبقات گوناگون و نیز انتخاب سوژه‌های به روز از مصادیق این شیوه است.
5- تلاش برای ایجاد نگرش مثبت مخاطب نسبت به دولت بریتانیا: دولت بریتانیا در طول تاریخ، ردپای زشتی از خود در مسائل سیاسی اجتماعی ایران بر جای نهاده است. دخالت در جنبش مشروطه، رویکرد استعماری دوران قاجار، تأثیر مستقیم در بر سر کار آوردن محمد رضا پهلوی، هم‌داستانی با عراق در جریان هشت سال دفاع مقدس، اشغال ایران به همراه متفقین در جریان جنگ جهانی دوم، مخالفت با ملی شدن صنعت نفت، تلاش برای کودتاهای گوناگون، تنها گوشه‌ای از این پرونده سیاه را به نمایش می‌گذارد. از استراتژی‌های مهم شبکه «بی‌.بی‌.سی» تلاش برای پاک کردن این لکه‌هاست. شاید ساخت مستند دایی جان ناپلئون و پخش آن در نخستین روزهای راه‌اندازی شبکه در همین راستا بود.
6- تلاش برای بی‌طرف نشان دادن شبکه: این شبکه، نهایت تلاش خود را می‌کند تا با تولید برنامه‌های گوناگون که در آن صدای هر دو گروه موافق و مخالف شنیده شود، بی طرفی خود را برای مخاطب به اثبات برساند؛ نمونه این رویکرد را در هر شب در برنامه ای مثل «‌نوبت شما‌» می‌بینیم. در این برنامه، هر شب تعدادی تماس تلفنی برقرار می‌شود که تقریباً 80 درصد آنها از مخالفان و 20 درصد آنها از موافقان سیاستهای ایران اسلامی هستند، همچنین از حدود شش وبلاگ مورد بررسی، یک تا دو وبلاگ موافق و چهار تا پنج وبلاگ مخالف سیاستهای نظام هستند، لیکن با ترفندهای خاص، بهره‌گیری از مجریان حرفه‌ای و آموزش دیده، تحلیل‌های ظریف، اما جانبدارانه و نیز انتقادهایی هدفمند، تلاش می‌شود تا اهداف پنهان شبکه به خوبی تأمین شود.
7- استفاده از کارشناسان و مشاوران گوناگون داخلی: برعکس بسیاری از شبکه‌های لس آنجلس و به ویژه صدای آمریکا که از کارشناسان ثابت و عموماً از مخالفان سرشناس نظام جمهوری اسلامی ایران برای برنامه‌های خود استفاده می‌کنند، شبکه «بی‌.بی‌.سی» تلاش می‌کند تا از کارشناسان متنوع و یا حتی از از افراد میانه‌رو که به گونه‌ای منسوب به نظام نیز هستند، بهره گیرد. این امر باعث بالا رفتن اعتماد مخاطبان می‌شود که مورد نظر مدیران شبکه فارسی «بی‌.بی‌.سی» نیز هست.صادق صبا که به تازگی مدیر این شبکه شده، می‌گوید: ما صدای همه کسانی هستیم که باید صدا داشته باشیم!
8- توجه به رسانه‌های گوناگون به طور همزمان: برعکس صدای آمریکا که در آن تفاوتی بین رادیو و تلویزیون شبکه وجود ندارد، برنامه‌های تولیدی رادیو «بی‌.بی‌.سی» و تلویزیون فارسی «بی‌.بی‌.سی» کاملاً متفاوت هستند. با وجود این، «بی‌.بی‌.سی» دریافته است که برای اثرگذاری و جذب مخاطبان بیشتر، باید از هر سه رسانه رادیو، تلویزیون و وب سایت استفاده کند که در این راه، هم نهایت تلاش خود را کرده است. (نقل از تابناک ، کارکردهای «بی.بی.سی» فارسی در جنگ نرم علیه ایران )
همانگونه که شاید برای شما هم مشخص شده باشد شگردهای فوق الذکر راهکارهای بسیار زیرکانه و هوشمندانه ای هستند که در راستای اهداف استعماری دولت استعماری انگلیس و جنگ نرمی که قدرتهای جهانی بر علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته اند صورت می گیرد و در این میان این شبکه هرگز از دشمنی و عناد نسبت به نظام اسلامی کوتاهی نکرده است . این شبکه با رصد کوچکترین تحولات داخل ایران همواره به القای سیاه نمایی بر علیه نظام اسلامی و دادن اطلاعات غلط به مخاطبان پرداخته و تلاش می کند تا با ترسیم چنین فضایی تیره و تار از کلیت فضای حاکم بر جمهوری اسلامی و در نهایت القای یاس در مخاطبان نسبت به کارآمدی نظام اسلامی به اهداف خود دست یابند . همچنین این شبکه با نقش آفرینی های فعالی که در جریان حوادث مختلف سالهای اخیر به ویژه حوادث پس از انتخابات سال 88 داشته است نشان داده است که دغدغه این شبکه جز بر هم زدن نظم و امنیت داخلی ایران و در نهایت براندازی نظام جمهوری اسلامی چیز دیگری نمی باشد و در این مسیر حتی حاضر شده است از تروریست های نشان داری همچون ریگی نیز به حمایت بپردازد .
بی بی سی فارسی و فتنه 88
شبکه بی‌بی‌سی در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم سال 88، حداقل 31 مطلب مشروح و مفصل علیه سلامت انتخابات و در تایید کمیته غیر قانونی صیانت از آراء منتشر کرد.
حتی در همین راستا یک در صفحه اینترنتی خود، صفحه ویژه‌ای را به این قضیه اختصاص داد و حتی قبل از برگزاری انتخابات، سلامت این انتخابات را زیر سوال برد و از آن پس به هر نحوی که قابل تصور است از سران فتنه حمایت کرد.(خبرگزاری فارس)
آنچه کارشناسان در ماه های قبل از فتنه 88 ابراز می داشتند که شبکه فارسی بی بی سی به منظور انجام شبکه براندازی نرم و با حمایت نیروی انسانی و مالی جریانی در داخل راه اندازی شده است طی روزهای منتهی به انتخابات و پس از آن عملا به اثبات رسید.
نکته جالب توجه در این است که بی بی سی علی رغم دریافت بودجه ۱۵میلیون پوندی (۲۲میلیون دلاری) وزارت امور خارجه انگلیس، قبل و پس از راه اندازی همواره با کسری بودجه اعتراض مردم مالیات دهنده بریتانیا روبرو بوده است ، این در حالی است که در روزهای اخیر مبادرت به افزایش پخش برنامه های زنده خود کرد،‌به طوری که جمعه شب مطابق روال قبلی برنامه هایش را تا پایان شمارش آرا و اعلام نتایج در قالب میزگرد، وب گردی ، گفت وگو با کارشناسان ،‌ ارتباط مستقیم (نوبت شما)‌ و… ادامه داد.
این شبکه که از زمان شروع به کارش تمام تلاش خود را صرف کرد تا به صورتی حرفه ای به اعلام خبر و تحلیل بپردازد با رسیدن به فضای انتخاباتی ایران،جهت رسیدن به مقصود خود قافیه را باخت و دست به انتحار رسانه ای زد و با نمایش دادن تصاویر و مصاحبه هایی چندین برابر از گردهمایی ها و گفتگوهای میرحسین موسوی و تحلیل هایی به نفع او،نشان داد که رسانه های دولتی در غرب همچون بی بی سی،اساسا نمی توانند به سمت بی طرفی حرکت کنند،بلکه به دنبال گرفتن ماهی از جریان به وجود آمده هستند.
این رفتار غیرحرفه ای، بلافاصله با بروز به اصطلاح سونامی احمدی نژاد در شهرهای مختلف همانند: مشهد،تبریز،تهران،ارومیه،اهواز، شیراز وغیره،آغاز شد و با نزدیک شدن هرچه بیشتر به آغاززمان رای گیری، با ایجاد شبهه هایی درمورد چگونگی بروز تقلب در انتخابات ایران شدت گرفت تا اینکه در شب اعلام نتایج به اوج خود رسید.شاید دلیل اصلی آن باختن قافیه به ملت ایران بود!
بی بی سی که در طول دوره فعالیت خود همواره از تنظیم و پخش خبر به شیوه شبه خبر ( فیجرنیوز) و تلفیق سخت خبر( هارد نیوز)‌ و نرم خبر (سافت نیوز)‌ پیروی کرده است در آستانه انتخابات و ازجمله طول جمعه شب به این سو،‌ دقیقا و دائما با سوئیچ کردن این شیوه های خبری به یکدیگر ،‌اهداف شبهه سازی ، بحران افکنی و هدایت افکار عمومی به انگیختگی و نضج آشوب را هدایت کرد.
این شبکه متعلق به استعمارگر پیر که روزهای قبل ،‌خود را آماده بحران سازی اجتماعی کرده بود، پیشاپیش در اخبار و تحلیل های به اصطلاح کارشناسان سیاسی مسایل ایران ،‌ بحث تقلب را تئوریزه و قاطعانه بر آن پای می فشردند که چنانچه احمدی نژاد رای بیاورد شکی در تقلب وجود ندارد.
بی بی سی در چارچوب سناریوی خود،‌ جمعه شب در قالب برنامه های زنده ،‌ بلافاصله پس از اعلام آمار های غیر رسمی از منابع داخل ایران پروژه تقلب در انتخابات را با حضور فرخ نگهدار ( رییس سازمان فدائیان خلق )‌ و صادق صبا( تحلیل گر سیاسی )‌ کلید زد و پس از این به تناوب انتشار خبرهایی از ایران ، ارتباط مستقیم و … کارشناسانی مانند جمشید برزگر، هاشم احمد زاده ،‌احمد سلامتیان ،‌ سعید برزین ،‌ مسعود بهنود و … در استودیو و آدم هایی از احزاب و گروهک های داخل ایران هر لحظه به موازات اعلام آرای احمدی نژاد ،‌بر حملات و تثبیت و تلقین تقلب در انتخابات افزودند به صورتی که نزدیک صبح و تا ظهر شنبه جملگی گزارش پراکنی این شبکه دستور حمله و اغتشاش و افزایش نارضایتی بود.
شیوه بارز بی بی سی در توفیق خود این بود که کلیت مباحث در یک دایره طراحی شده روش قورباغه پخته، کارکرد می یافت .
بدین صورت که مثلا کارشناسان استودیو دلایلی را درقالب تحلیل مطرح می کردند و سپس ارتباط مستقیم برخی آدم های معمولی تحت عنوان مخاطبان بی بی سی و بعد از این ارتباط با رییس ستاد مردمی موسوی و سخنگوی ستاد مهدی کروبی و … مجددا کارشناسان داخل استودیو و … جملگی صحبت های یکدیگر را کپی کرده و با کمی شاخ و برگ اضافه بخورد بینندگان این شبکه می دادند.
بی بی سی برای پیشبرد سناریوی خود ، به خوبی از شیوه نرم خبر استفاده می کرد به طوری که در ساعت یک بامداد با اولین اعلام های غیررسمی آرا،‌ سایت های بالاترین و قلم نیوز را در قاب می گرفت که بوی تقلب می آید و یا رای های سفید را به حساب احمدی نژاد گذاشته اند و هرچه اعلام آرای احمدی نژاد بیشتر می شد لحن و نحوه بیان مطالب بی بی سی و آدم هایش تندتر می شد تا آنجا که در ساعت دو و ۲۰دقیقه بامداد سناریوی آنها به نقطه اوج خود رسید و درتمام این نوع انتشار ،‌ بی بی سی با استفاده از خبر سخت (‌البته تحریک آمیز )‌ که هم اکنون موسوی و … به وزارت کشور رفته اند و سوئیچ آن به خبر نرم ( درقالب گفت وگو و ارتباط مستقیم ) و سپس شبکه خبر در ارتباط با رییس نهاد مردمی موسوی ،‌کاملا بحران سازی و تحریک مخاطب رقم زده می شد.
رضوی فقیه در این شبکه در حالی دولت را متهم به دروغ گویی می کرد که هنوز کانال های رسمی آمار را اعلام نکرده بود . او می گفت:‌ وقتی رییس دولت آمار دروغ می دهد و عدد سازی می کند، طبعا وزارت کشورش هم همین کار را می کند و …. و بی بی سی در پی هر ارتباط و گفت وگو با داخل ایران می پرسد:‌ واکنش شما چیست؟ ( تحریک ضمنی به عکس العمل )‌.
بخشی از سناریوی بی بی سی چنین بود:‌ ارتباط با خانمی به نام سولماز که از مشاهدات خود می گفت ،‌سوئیچ به محمدی :‌ طوفان در راه است . ارتباط با میترا از تهران و کامیار از دبی که ابراز نگرانی می کردند و سوئیچ به محمدی که از توطئه ای حکایت می کند مبنی بر اینکه کد احمدی نژاد ۴۴ بوده است و رتبه موسوی ۴ و خیلی ها به اشتباه یک ۴ اضافه کرده اند و شده ۴۴ به حساب احمدی نژاد :‌ سوئیچ به مسعود بهنود که محدودیت های اینترنتی را به نفع احمدی نژاد می داند و وکیل مدافعانه می گوید چون فضای اینترنتی سهم اصلاح طلبان است ،‌ پس محدودیت آن علیه آنهاست و …
مجموعه ساعات پخش برنامه های زنده بی بی سی پس از خاتمه رای گیری یک هدف را تعقیب می کرد:‌ حتی اگر موسوی و کروبی کوتاه آمدند و برای مطالبات شما به خیابان نیامدند ،‌ شما کوتاه نیایید و خیابان را ترک نکنید.
وقتی بیشتر تحقیق کردم، بیش از پیش مطمئن شدم، سایت هایی مثل توییتر، هرگز تا اندازه این شبکه فارسی‎زبان نمی‎توانند در تحریک مردم و برانگیختن احساسات آن‎ها از طریق دنیای خبر و تبلیغات، تأثیرگذار باشند.وب‎سایت هایی مانند توییتر، یوتیوب و برخی سایت های خبری فارسی زبان با روی کار آمدن BBC فارسی، رنگ و بوی قدیمی خود را از دست دادند و میدان را خالی کردند.معترضین و اغتشاش‎طلبان در ایران در حدی تحت‎تأثیر این شبکه قرار داشتند که محل تجمعات، نوع اعتراضات و نحوه ارسال خبر و فیلم به خارج از کشور را نیز تحت‎تأثیر راهنمایی‎های آن‎ها می‎دانستند.
انگلیسی بودن برخی سایت های اجتماعی مخرب که در آن اقدام به تأسیس گروه‎های ضدانقلاب می‎شد، نکته منفی در جذب مشتری بود. حتی پس از آن‎که بخش فارسی فیس‎بوک نیز راه‎اندازی شد، نتوانست در دل جمعیت مردم جا باز کند.رادیو فارسی BBC از سال ۱۹۴۰ آغاز به‎کار کرد؛ اما هرگز مثل زمان موازی با راه‎اندازی شبکه تلویزیونی BBC تا این حد رونق نداشت.در ایران مانند خیلی از کشورهای دنیا، امواج مزاحم و غیررسمی که علیه یک حکومت منتشر می‎شود، تا اندازه زیادی کنترل و مهار می‎شوند. تلویزیون نیز مانند رادیو باید مرزهای فرهنگی و سیاسی یک کشور را در هم می‎نوردید و پیش می‎رفت. به یک مثال توجه کنید. زمانی‎که ماجرای مشکوک ندا آقا سلطان پیش آمد، کدام شبکه بیشترین سهم را در گسترش تصویری این واقعه داشت؟ کدام شبکه خبری موفق‎تر از سایرین در این مورد عمل کرد؟شاید ایرانی‎های دارای ماهواره، جمعیتی اقلیت را در کشور دارا باشند؛ اما به هر حال، این شبکه خبری می‎کوشد مشتریان خاص خود را تحت هر شرایطی حفظ کند. این‎که دقیقه چه جمعیتی در ایران و سایر نقاط جهان به شبکه تلویزیونی BBC فارسی نگاه می‎کنند، قطعا مشخص نیست؛ اما نمی‎تواند جمعیت کمی باشد.نقش BBC فارسی در وقایع پس از انتخابات ایران غیرقابل انکار است و این شبکه هرگز در حد یک شبکه خبری فعالیت نکرد. قدرت خبری غرب بسیار بالا است و از این طریق همواره در جنگ نرم علیه کشورها و دولت‎ها قدم برمی‎دارد.فعالیت‎های ضداسلامی در این شبکه‎ها نیز معمولا مشهود است و بینندگان منصف این شبکه تلویزیونی به‎وضوح تلاش آن‎ها را برای اسلام‎ستیزی درک می‎کنند

اکنون بیش از پیش دست بی بی سی رو شد. شبکه ای که به دلیل کسر بودجه بی بی سی رومانی را تعطیل کرد، مجانی به مخاطبان داخل انگلیس خط نمی دهد . اسپانسر آگهی ندارد و مشخصا اغلب خبرنگاران آن از طیف های اصلاح طلب و مشاور آن یکی از سردبیران نشریات زنجیره ای توقیف شده است و غیره ،‌ لذا چنین رسانه ای کسری بودجه خود را از کجا تامین می کند و آیا با توجه به طیف فکری همکار این رسانه می تواند مدعی بی طرفی باشد ، بی بی سی که از پخش اگهی قربانیان غزه خودداری کرد که مبادا مخاطبانش آن را نقض بی طرفی بی بی سی بدانند ،‌ اکنون با جمع یک طرفه ای چگونه می تواند مدعی خبر پراکنی چند سویه درباره ایران باشد؟، وجدان رکن چهارم دمکراسی در عملکرد بی بی سی درباره انتخابات اخیر در رنج است آیا محکم به این قضیه رسیدگی خواهیم کرد؟(نقل از سایت عصر انتظار ، ویژه نامه نه دی ، http://www.asr-entezar.ir/9dey/?p=747 )
در پایان در یک جمع بندی کلان باید بگوییم که شبکه هایی همچون بی بی سی فارسی و یا فارسی فاقد هر گونه توجیهی بوده و تنها دلیل راه اندازی آنها مبارزه نرم با فرهنگ و اعتقادات مردم ایران و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد و هرگز نمی توان از آن ها انتظار ایفای نقش به عنوان یک شبکه مستقل را داشت .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.