توسل به حضرت ابوالفضل(ع) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۴۹۲ بازدید

چرا با وجود آنکه مقام پیامبر اکرم(ص) در نزد خدا بالاتر است در فرهنگ مردم ما از حضرت عباس(ع) که مقامی پائین تر دارد مدام استمداد و کمک خواسته می شود ? ریشه ی چنین اموری در کجاست؟

معمولا مردم در وقت نیاز از کسی کمک می گیرند که به آن دسترسی دارند و بتوانند راحتتر و زودتر به او دست یابند و این امری است که در زندگی روز مره مردم معمول و شایع است. بزرگان توصیه می کنند که بهتر است در امور دنیوی و نیازهای مادی و حاجت های معمول و روزمره مثل رسیدن به مال و مقام و شفای بیماری و رفع مشکلات زندگی به امام زاده های بزرگوار متوسل شده و برای رسیدن به این حاجت ها از آنها کمک خواست و برای رسیدن به خواسته های معنوی و کمال روحی و معرفتی و ائمه طاهرین و روسول الله(ص) متوسل شد و از آنها استمداد طلبید. بنابراین استمداد و درخواست کمک و عنایت از بزرگوارنی مانند ابوالفضل العباس به این معنا نیست که مقام ایشان از ائمه معصومین(ع) و یا پیامبر خدا(ص) بالاتر است، بلکه به این دلیل است که برای برآوردن حاجات مردم که بیشتر حاجاتی دنیوی و مادی است بیشتر در دسترس هستند و راحتر می شود در خانه ایشان رفت. البته معنای این حرف این نیست که حضرت عباس(ع) نمی توانند جوابگوی نیازهای معنوی و روحانی و کمالی باشند، ولی به هر حال این توانایی ها دارای درجات مختلفی است و متناسب بامقامات و جایگاه اولیای الهی و بندگان مقرب و خاص خداوند متفاوت است. مثلا برخی بزرگان توصیه می کنند زیارت عاشورا را برای روا داشتن حاجت های غیر مهم و کم ارزش نخوانید چون چوب و مجازات و کتک دارد، زیرا دعای عاشورا و توسل به سیدالشهداء، سنگین و عظیم است و باید درخواسته های مهم و مشکلات بزرگ به کار گرفته شود نه در هر حاجتی پیش پا افتاده و کم اهمیت و غیر اساسی.
نکته دیگر اینکه خود چهارده معصوم علیهم السلام اراده کرده اند که مردم با امامزادگان و سایر اولیاء الهی ارتباط داشته اند بدین جهت برآورده شدن حاجات بعضی را به آنها واگذار می نمایند از این رو به حضرت عباس(ع) و علی اصغر(ع) لقب باب الحوائج داده اند تا آنان نیز شناخته شوند و مسلمین از آن بزرگواران غفل نگردند.

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.