توسل به فرشتگان ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ - ۱۲۶ بازدید

سلام ایا فرشتگان می‌توانند برای انسان‌ها مشکلات خواسته ها و بیماری‌ها را رفع کنند مثل حضرت میکاییل که میگند نامه برا ایشان نوشته شود برای درخواست توانگری و ثروت یا فرشته سلامت که با نامه نوشتن درخواست را انجام می‌دهد

این‌ موضوع که انسان، فرشتگان را واسطه درخواست و برآورده شدن حوائج خود از پروردگار قرار دهد، در دعاها نیز وجود دارد؛ چنان‌که امام علی(علیه السلام) در مقام آموزش نماز فرج، در بخشی از دعای مربوط به آن می‌فرماید: 
«... و أَسْأَلُکَ بِحَقِّ أَنْبِیَائِکَ الْمُرْسَلِینَ وَ بِحَقِّ حَمَلَةِ عَرْشِکَ وَ بِحَقِّ مَلَائِکَتِکَ الْمُقَرَّبِینَ وَ بِحَقِّ جَبْرَئِیلَ وَ مِیکَائِیلَ وَ إِسْرَافِیلَ وَ عِزْرَائِیلَ وَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ عِتْرَتِهِ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِم أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَجْعَلَ خَیْرَ عُمُرِی آخِرَهُ وَ خَیْرَ أَعْمَالِی خَوَاتِیمَهَا وَ أَسْأَلُکَ مَغْفِرَتَکَ وَ رِضْوَانَکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین »؛[1] به ‌حق پیامبران مرسل، به ‌حق نگهدارندگان عرش، به ‌حق فرشتگان مقرّبین، به ‌حق جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل و به ‌حق محمّد و آل او (ص) که بر محمد و آل محمد درود فرستى، و قسمت بهتر عمرم را در آخر آن قرار دهى و بهترین اعمالم آخرین آنها قرار دهى و از تو مغفرت و خشنودى ترا درخواست می‌کنم اى مهربان‌ترین مهربانان.
اما این‌که انسان برای هر نوع خواسته‌ای، فرشته‌ای خاص را واسطه قرار دهد؛ گرچه به خودی خود ایرادی ندارد؛ ولی اشاره یا تصریحی درباره آن در آیات و روایات یافت نشد.
پی نوشت:
[1]. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص 329 – 330، قم، شریف رضی، چاپ چهارم، 1412ق.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید