توصیه به توکل به خدا و توسل به ائمه(ع) ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۱۷۵ بازدید

با سلام و تحیت . در کتاب تحف العقول یکی از مواعظ امام(ع) آمده است و روی آن بین رفقای اهل علم بحث شده است، یا کمیل سم کل یوم باسم الله و قل لا حول و لا قوه الا بالله، و توکل علی الله ( و سم باسماینا و صل علینا و ادر بذلک علی نفسک الخ ) لطفا معنی و مفهوم جمله های اخیر را که میان پرانتز واقع شده است بیان فرمایید که منظور امام(ع) چیست؟ چون در قدیم الایام به خاطر مصونیت از خطر جن و انس می گفتند ،،،الله محمد علی فاطمه حسن و حسین علیهم السلام ،،، سپس به دورو برشان پف می کردند !! ایا منظور همان است و یا معنای دیگری دارد ؟ متمنی است بطور اشکار و صریح پاسخ فرمایید. متشکر

در کتاب های روایی وارد شده است:
عنه علیه السلام ـ فی وصیَّتِهِ لکمیلِ بنِ زیادٍ ـ : یا کمیلَ بنَ زیادٍ ، سَمِّ کُلَّ یَومٍ بِاسمِ اللّه ِ و لا حَولَ و لا قُوَّةَ إلاّ بِاللّه ِ ، و تَوَکَّلْ عَلَى اللّه ِ ، و اذکُرْنا و سَمِّ بأسمائنا ، و صَلِّ عَلَینا ، و استَعِذْ بِاللّهِ رَبِّنا ، وَ ادرَأْ بذلکَ عن نفسِکَ و ما تَحُوطُهُ عِنایَتُکَ ، تُکْفَ شَرَّ ذلکَ الیَومِ . ( بحارالأنوار ، ج 74 ، ص 268 ، باب 11- وصیته ع لکمیل بن زیاد النخعی)
از توصیه های امام علی(ع) است به کمیل بن زیاد: اى کمیل بن زیاد! هر روز نام خدا را ببر و «لا حول و لا قوّة إلاّ باللّه » بگو و به خدا توکّل کن و ما را یاد کن و نام ما ببر و بر ما درود فرست و به پروردگارمان اللّه پناه به بر ، و بدین سان خود و هر آنچه را که تحت اختیار و سرپرستى توست ، از شرّ آن روز در امان دار .
- در چندین نسخه « ادرَأْ » به معنای دفع و دور کردن به جای «ادر » یعنی دور دادن امده است که ظاهرا صحیح همین است .
- منظور همان یاد کردن پنج تن یا همه ائمه (ع) و بردن نام مقدس آنها می باشد که نوعی توسل است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.