توفیق نماز شب ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ - ۱۲۶۴ بازدید

دلم میخواد شبها برا نماز شب بیدار شوم ولی اراده ام قوی نیست چکار کنم؟

در پاسخ مطالب ذیل قابل دقت است : 1- گاه اول در موفق شدن در انجام کاری پی بردن به اهمیت و ضرورت و آثار و برکات آن در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی و زندگی اخروی است . 2- مطالعه فضایل و ثواب های بی نظیری که برای نماز شب در قرآن و روایات بیان شده بی شک عاملی مهم در ایجاد انگیزه برای بر پا داشتن این عبادت بزرگ و سعادت بخش است . 3- برای توفیق در نماز شب باید مقدمات و زمینه تحقق و اجرای ان را فراهم نمود . زود خوابیدن و غذای سبک خوردن و خواندن اذکار و سورها و دعاهایی که هنگام خواب وارد شده و مهم تر از همه پرهیز از گناه و حفظ پاکی و صفای نفس و داشتن اعمال صالح و نیک در طول روز از مقمات لازم برای توفیق در خواندن نماز شب است .
4- قضای نماز شب در روز ثواب فراوانی دارد و در روایات بر قضا کردن نماز شب تاکید شده اما قضای نماز شب به خواندن چهار تا دو رکعت به نیت قضای نماز شب است و بعد از آن قضای نماز شفع و وتراست.
5- در روایات گفته شده که کسی که شب با قصد جدی خواندن نماز شب می خوابد اما خواب می ماند و موفق به خواندن آن نمی شود ثواب نماز شب را به او می دهند .
طور کلی عامل عدم توفیق نماز شب دو چیز است :
1. عوامل جسمی ;
گاهی خستگی زیاد مغز و اعصاب و وضعیت مزاجی خواب را سنگین و طولانی می کند. پرخوری در شب , خود علتی دیگر برای خواب طولانی و سنگین می باشد.
حضرت عیسی (علی نبینا و آله و علیه السلام ) خطاب به بنی اسرائیل فرمود: «یا بنی اسرائیل ! لا تکثروا الاکل فانه من اکثر الأکل اکثر النوم , و من اکثر النوم اقل الصلاه کتب من الغافلین ; ای بنی اسرائیل ! خوردن خود را زیاد نکنید, زیرا هر کس بر خوردن خود بیفزاید, بر خوابیدن خود هم می افزاید و هر کس که بر خواب خود بیفزاید, از نماز کم می گذارد (و در نتیجه) در زمره غافلان نوشته می شود»,1
برای تعدیل خواب و توفیق برای نماز شب , به تذکرات زیر توجه کنید: الف . خواب قیلوله و قبل از ظهر - که استحباب شرعی هم دارد - ترک نشود. این خواب مختصر, ولی بسیار مفید است . اگر قبل از ظهر میسر نیست با فاصله ای بعد از ناهار انجام گیرد. اگر اصلا خواب روز میسر نیست , حداقل باید دقایقی دراز کشید.
ب . کم خوری در شب : امام رضا(ع ) می فرمایند: «من اراد ان یکون صالحا خفیف الجسم ]و اللحم [ فلیقلل من عشائر باللیل ; هر کس می خواهد (بدنی ) سالم و جسم و گوشتی سبک داشته باشد, باید شام خود را کم کند»,2
. باید از افراط و تفریط در خوردن پرهیز شود. کم خوری غیر از نخوردن یا بد خوردن است . میزان کم خوری را رسول اکرم (ص ) چنین می فرمایند: «کل وانت تشتهی , و امسک و انت تشتهی ; در حالی که اشتها داری , بخور و در حالی که (هنوز) اشتها داری , از خوردن دست بکش»3
ج . غذای مناسب شب : کیفیت غذا جوری باشد که اعصاب و بدن سست نشود. شب ها از ماست , دوغ , کشک و مانند آن استفاده نشود یا در کنار آن ها چند دانه خرما یا کشمش یا مویز و مانند آن تناول شود. هر کس باید با توجه به مزاج خود, برنامه غذایی مناسبی برای خود داشته باشد.
دقت کنید غذاهایی قوت می بخشد, چه غذاهایی رخوت و نسبت به چه غذاهایی حساسیت دارید. مثلا خرما برای بعضی مزاج ها سازگار نیست , زیرا موجب جوش صورت و دمل می شود.
د. شام اول شب : هر چه وقت خوردن شام به اول شب نزدیک تر باشد و با وقت خواب فاصله داشته باشد, بهتر است.
ه. زود خوابیدن : شب ها - مخصوصا شب های کوتاه - باید زودتر خوابید به گونه ای که حتی در شب های کوتاه حداقل بشود چهار ساعت مداوم خوابید. بقیه خواب در وقت دیگر جبران می شود. البته شب های بلند, هفت ساعت مداوم هم می شود خوابید.
2عوامل روحی:
الف ) گناه :
اما باقر(ع ) می فرمایند: «جاء رجل الی امیرالمؤمنین (ع ) فقال : انی قد حرمت الصلاه باللیل , فقال : قد قیدتک ذنوبک ; مردی به محضر حضرت علی (ع ) آمد و پرسید: من از نماز شب محروم شده ام . حضرت فرمود: گناهانت تو را مقید کرده است .», 4
ب . عجب :
گاهی عجب ناشی از عبادت و نماز شب , خود عاملی است که انسان را از نماز شب محروم می دارد. برای جلوگیری از این عجب , خداوند تعالی از روی لطف , بنده خود را در خواب می دارد. البته این بسیار کم اتفاق می افتد و برای کسانی است که غالبا توفیق نماز شب را دارند.
ج . ضعف اراده :
نماز شب اراده و عزم می خواهد. خواستن تنها کافی نیست , باید با تصمیم جدی خوابید. ضعف اراده از مهم ترین عوامل محروم ماندن از نماز شب و سحرخیزی می باشد. باید با این ضعف و سستی اراده مبارزه کرد. امام علی (ع )می فرمایند: «ضادوا التوانی بالعزم ; به وسیله عزم , با سستی مبارزه کنید», 5
تفکر در اهمیت نماز شب و خواندن دعاهای قبل از خواب , برای تقویت اراده و عزم مفیدند. در هر صورت , اگر گاهی موفق به نماز شب نشدید, قضای آن را به جا آورید.
نماز شب باید از کم شروع شود, با حذف مستحبات طولانی آن , می شود همه آن را در ده دقیقه خواند; ولی اگر حال خوشی دست داد, طولانی کردن آن به اندازه کشش حال , اشکالی ندارد. در آخر سفارش اکید می شود که فقط با عمل به این راهکارها و اراده محکم می توان هر شب به نماز شب موفق شد.
عادت به نماز شب و سحرخیزی, ممکن است حداقل دو سال طول بکشد; بنابراین از افت و خیزها بیدار شدن ها و بیدار نشدن ها, سستی و سردی به خود راه ندهید.در خصوص نماز شب توصیه شده است سه آیه آخر سوره کهف را هنگام خوابیدن بخوانید و ساعت مقرر را در دل بگذرانید. بهتر است هنگام قرائت و خوابیدن با وضو باشید تا قابلیت قلب فزونتر و رفع حجاب و دفع موانع سریع تر به انجام رسد.
از آیات قرآن و روایات استفاده می شود که نماز شب از مستحباتی است که سخت مورد تأکید قرار گرفته و آثار عمیق و گسترده ای در روح و روان و اعمال و دنیا و آخرت انسان دارد.
منابع وماخذ
1)باب صلاه وسایل الشیعه------وشمع سحر، سید احمد فهری، انتشارات دارالکتاب،
2)همان
3)همان
4)همان
5)همان
توضیح اصلی در این زمینه در سایت آمده مراجعه و مطالعه کنید. http://akhlagh.porsemani.ir/term67

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.