تکرار گناه و شکستن توبه ۱۳۹۰/۹/۲ - ۷۰۸ بازدید

ازاین که این مجموعه را پاسخگوی سوالات خود قرار می دهید صمیمانه سپاسگذاریم.
ازاین که این مجموعه را پاسخگوی سوالات خود قرار می دهید صمیمانه سپاسگذاریم.
توبه از درهای بزرگ لطف و رحمت الهی و موهبتی آسمانی است . انسان مومنی که مرتکب گناه شده واجب است که فورا توبه کند و روح تیره شده خود را با آب توبه واستغفار صیقلی دهد . توبه بعد از هر گناه، واجب شرعی است و اگر گناه، هزاران بار هم تکرار شود باز نه تنها توبه امر مطلوبی است بلکه واجبی شرعی و عقلی است . ممکن است انسان گنهکار از توبه کردن مکرر خسته و ملول گردد اما خداوند هرگز ازقبول توبه بنده و آمرزش او خسته نمی گردد. پس بنا براین هیچ موقع از درگاه خداوند نا امید نشوید.
انسانى که گاهى دچار گناه خطا مى گردد و بعد پشیمان مى گردد و خود را ملامت و سرزنش مى کند، به مرحله اى رسیده که داراى نفس لوّامه و سرزنشگر شده است و یک پله از مرحله نفس اماره یعنى نفسى که به زشتى و بدى امر مى کند و از انجام آن ملول نمى گردد و بیمى ندارد، بالاتر آمده و یک قدم به هدف نزدیک شده است. باید خدا را شاکر بود و از او خواست که توفیق رسیدن به مراحل بالاتر و هر چه بیشتر نزدیکتر شدن به خود را به ما عنایت کند.
در زمینه تکرار گناه و توبه باید هشیارانه توجه کرد که میان روش هدایتی خداوند و وسوسه های شیطان تفاوت اساسی وجود دارد؛ «قبل از انجام گناه» خداوند آدمی را از نزدیک شدن به حریم گناه به شدت هشدار می دهد. اما شیطان گناه را در نظر انسان کوچک می کند و آن را قابل جبران جلوه می دهد.
«بعد از انجام گناه»، خداوند به کسانی که پشیمان می شوند و به فکر اصلاح و جبران می باشند وعده آمرزش و حتی پذیرش بیش از گذشته به بندگان می دهد. تا آدمی با امیدواری به رحمت بی پایان خدا هر چه سریع تر و پایدارتر به راستی و درستی گرایش پیدا کند.
اما شیطان ناامیدی و بریدگی را در دل و جان آدمی رخنه می دهد تا بیش از پیش در لجن زار آلودگی غوطه ور شود. با آگاهی به آن چه گفته شد حال باید دانست؛ یاءس از رحمت خداوند گناهی بزرگ است مگر خود او نفرموده است : «به آن بندگانم که با عصیان بر نفس خویش اسراف کردند بگو: هرگز از رحمت خدا ناامید مباشید البته خدا گناهان را خواهد بخشید که او بسیار آمرزنده و مهربان است»
و پیامبرش فرمود : «التائب من الذنب کمن لا ذنب له ; توبه کننده از گناه همانند کسی است که گناهی نکرده است» (بحار ج ۲ ص ۱۵۴) پس چرا از رحمت او ماءیوس باشیم ؟! به فرموده ء امام سجاد (ع ) در دعای ابوحمزه : «خدایا آن گاه که به گناهانم می نگرم آه از نهادم بر می آید و جزع و فزع می کنم و آن گاه که به کرم تو می نگرم طمع می کنم».

بازآ بازآ هر آن که هستی باز آ
گر بدکار و گبر و بت پرستی باز آ
این درگه ما درگه نومیدی نیست
صد بار اگر توبه شکستی باز آ

سفارش ما به شما این است که وقتی توبه می کنید عزم راسخ داشته باشید که دیگر گناه نکنید و گذشته ء خود را فراموش نمایید.
راهی که صد درصد گناه نکردن در تمام زندگی را تضمین کند برای افراد عادی بشر چیز سهلی نیست ; زیرا انسان موجودی مختار و دارای تمایلات گوناگون است . بلی با عزمی آهنین و مبارزه ای دائمی با نفس تدریجا می توان به چنین جایگاه رفیعی دست یافت .
توبه در حقیقت پشیمان شدن از گناه و بازگشتن از راهی است که انسان در گذشته بر خلاف رضای پروردگار رفته است . البته باید دقت شود, بازگشتن از این راه لازم است ولی کافی نیست. انسان بعد از توبه و یا حتی قبل از توبه باید بداند که زندگی فرصت خدایی شدن است و هدف دین و زندگی انسان چیزی جز خدایی شدن و تشکیل زندگی خدا محور نیست. خدایی شدن مهمترین هدف و انگیزه ای است که باعث می شود, انسان زندگی گذشته خود را اصلاح نماید و با توبه به سوی خدا یعنی خدایی شدن و خداگونگی بازگردد و زندگی تازه ای را آغاز نماید. خود توبه در مقایسه با حرکت تازه ای که باید آغاز کند, چندان سخت به نظر نمی رسد. برای اصلاح زندگی باید انسان مومن تصمیم جدی داشته باشد که روش زندگی خود را از خودمحوری به خدامحوری تغییر دهد و این کار آسان نیست. باید انگیزه قوی برای این کار داشته باشد تا بتواند در مسیر خدایی شدن و بازگشت به خدا, مقاومت نماید و به شرایط قبلی بازنگردد.
توبه حقیقی نیز همان توبه نصوح است ؛ یعنی توبه و پشیمانی بدون بازگشت. اگر کسی احساس کند که واقعا از گذشته خود نادم و پشیمان گشته و راه خود را به سوی خداوند عوض کرده، باید بداند که اهل توبه واقعی است و اینچنین توبه ای هرگز رد نمی شود. به عبارت دیگر مشکل و نگرانی ای که در زمینه قبول توبه وجود دارد ، از طرف خداوند ؛یعنی پذیرنده توبه نیست . مشکل از جانب خود توبه کننده است.
اگر کسی که دچار گناه و معصیت خداوند شده به درستی و با رعایت شرایط، موفق به توبه شود ، به طور قطع توبه او پذیرفته شده است و نباید نسبت به پذیرش آن نگران باشد. بنابر این خود کیفیت توبه و نحوه پیشرفت آن ، بهترین راه تشخیص پذیرش آن است.
ابو حامد غزالى در کتاب احیاء چنین مى گوید: اگر معنى قبول را فهمیده باشى شک نخواهى داشت که هر توبه صحیحى پذیرفته و مقبول است. کسانى که به نور بصیرت مى بینند، و از انوار قرآن مدد مى گیرند، مى دانند که هر قلب سلیمى مقبول خدا و در آخرت در جوار او بهره مند از نعمت اوست، و آمادگى دارد که با چشم خود به وجه اللّه بنگرد. و مى دانند که قلب در اصل، سلیم آفریده شده است زیرا هر نوزادى با فطرت خدا پرستى آفریده مى شود امّا آن سلامت توسط کدورتى که گرد و غبار گناهان بر آن ایجاد مى کنند از دست مى رود.
قرآن مجید مى فرماید: وَ هُوَ الّذِى یَقْبَلُ التَّوبَةَ عَنْ عِبادِهِ ۴۲: ۲۵ احیاء العلوم/ فصل پنجم همچنین احساس بهجت و آرامش خاصى که پس از دعا و توبه به انسان دست مى دهد ، احساس سبکى از گناهان و آلودگى ها، تضرع و التجاى بیشتر به خدا وند، آثار واقعى توبه که در اعمال و کنش هاى ما بیشتر هویدا گردد؛ یعنى رغبت کمتر به گناه و اراده و عزم راسخ تر در اطاعت پروردگار، نشان مى دهد که توبه ما توبه واقعى بوده و به همین نسبت مقبول واقع گردیده است.

دستور العمل کلی ترک گناه:
۱- ترک زمینه گناه: این خود زیرمجموعه اى دارد که مهمترین آن عبارت از است:
کنترل چشم: دقیقا باید مواظب چشم خود بود که مبادا به نامحرم و کلاً هر آنچه که شهوت انگیز است، نگاه شود. امام صادق(ع) فرمود: نظر دوختن تیرى مسموم از تیرهاى ابلیس است و چه بسا نگاهى که حسرت درازمدتى را (در دل) به ارث بگذارد» ۶ تا حد امکان انسان از حضور در مجالس مختلط یا برخورد با نامحرم پرهیز نماید.
کنترل گوش: باید از شنیدنى هایى که ممکن است به حرام منجر شوند و زمینه ساز حرام هستند پرهیز شود. مانند موسیقى حرام، صداى شهوت انگیز نامحرم و... .
ترک مصاحبت با دوستان ناباب: دوستانى که باعث مى شوند انسان گناه را مزمزه کند، در واقع دشمن هستند و باید از آنها پرهیز کرد.
از امام سجاد(ع) نقل شده: حضرت از همراهى و سخن گفتن و رفیق بودن با پنج کس را نهى فرموده: کذاب، گناهکار، بخیل، احمق و کسى که قطع رحم کرده است». ۷
البته اینها از مهمترین زمینه هاى گناه هستند که باید ترک شوند ولى کلاً هر چیزى که زمینه گناه را فراهم مى کندباید ترک شود.
۲- ترک فکر گناه: ترک زمینه گناه سهم به سزایى در ترک فکر گناه دارد ازاین رو هر چه بیشتر و دقیقتر زمینه گناه ترک شود فکر گناه کمتر به سراغ انسان مى آید. این فکر گناه است که شوق در انسان ایجاد مى نماید و بعد از شوق اراده ى عمل سپس خود گناه محقق مى شود، مسلما تا اراده و شوق و میل نسبت به کارى نباشد انسان مرتکب آن کار نمى گردد.
سعی نمایید فکر گناه را به یاد خدای تبدیل نمایید، زیرا یاد خدا عامل گناه زدایی از ذهن، ضمیر و عمل انسان خواهد شد و جدیت و موفقیت در این امر پیروزی بزرگی برای انسان است. یاد خدا در واقع دفع دشمن شیطان و نفس از همان خاکریز اول است . قرآن مجید در وصف پارسایان می فرماید: پرهیزگاران چون گرفتار وسوسه شیطان شوند هماندم متذکر (یاد خدا) شده و بصیرت یابند. ۸
۳- اشتغال به برنامه شبانه روزى: حتما باید شبانه روز خود را با برنامه ریزى صحیح و متناسب وضع روحى و جسمى خود پر کنید و هیچ ساعت بیکارى نداشته باشید تا نفس شما را مشغول کند. در اوقات بیکارى وسوسه هاى نفس و شیطان به سراغ انسان مى آید و او را به فکر گناه و سپس به خود گناه مى کشاند امیرالمؤمنین على(ع) فرمود: براستى و حقیقت که این نفس (انسانى) پیوسته و مرتب به بدى امر مى کند در نتیجه هر کس آن را به خود واگذارد (و به کارى نگمارد) نفس او را به سمت گناهان مى کشاند». ۹
۴- روزه گرفتن: روزه گرفتن قواى حیوانى و شهوانى انسان را تضعیف مى کند اگر قواى شهوانى ضعیف گشت قهرا فکر گناه هم کم رنگ مى شود. امام جعفر صادق (ع) فرمودند: هرگاه شکم پر شود طغیان مى کند. ۱۰ مفهومش این است اگر شکم بر نشود طغیان نمى کند و بهترین قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است.
تذکر این نکته بسیار ضرورى است که اولاً: روزه نباید براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانیا: براى کارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج شنبه باشد نه بیشتر، ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى یعنى ورزش دو برابر شود.
۵- ورزش: هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش هایى باشد که براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دویدن و نرم طناب زدن و انجام حرکت هاى کششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بیست دقیقه به چهل دقیقه افزایش یابد.
۶- یاد مرگ و قیامت: یاد مرگ دل را از تعلق به شهوات جدا مى سازد و انسان را از گناه و فکر گناه باز مى دارد آنچه که بسیار مهم است این است که اولاً این فکر هر روز و مستدام باشد اگر شبانه روزى نیم ساعت باشد کافى است ثانیا در مکان خلوتى باشد مخصوصا اگر آن مکان خلوت خود محیط قبرستان باشد به هر گونه که این فکر در مرگ با جان عجین شود و باور دل گردد بسیار مطلوب است مثلاً یکى از کیفیت هاى فکر در مرگ را یکى از بزرگان چنین مى فرمود: تمام خاطرات تلخ و شیرین گذشته را در حد امکان مثل یک فیلم از ذهن بگذراند و به خود بباوراند که همه اینها گذشت و چند روز باقى مانده عمر هم مى گذرد لحظات جان دادن، وقتى که خویشان و نزدیکان را رها مى سازد و از تمام تلخ و شیرینى ها وداع مى کند و... همه و همه را به خوبى تأمل کند تا دل بلرزند و چشم بگرید.
امیرالمؤمنین على(ع) فرمود: یاد کنید (مرگ را) درهم کوبنده لذات را و تیره و تلخ کننده شهوات را و دعوت کننده جدایى ها را». ۱۱
سخن آخر این است که این دستورات وقتى نتیجه مى بخشد که هر چه دقیق تر به آن عمل شود زمان نتیجه آن بستگى به شرایط و خصوصیات افراد دارد.
۷- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
۸- بر خورداری از روابط سالم انسانی
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
۹- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همة آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزة جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشکلات آنان به ویژه در زمینة مسایل اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌
یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کنندة بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزة جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.
۱۰- تسهیل و تسریع درازدواج
علاوه بر آن که جوان سعی در کنترل شهوت و غریزة جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزة جنسی می‌باشد، نیز اقدام کند به این معنا که پسرها از ۱۸ سالگی به بعد می‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین سن مقدمات آن را فراهم کنند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبی به خواستگاری آن‌ها آمد به دلایل نوعاً غیر موجه و پوچ مثل هنوز زود است، می‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادی خوبی ندارد و... از ازدواج خودداری نکنند و والدین هم سنگ اندازی‌های غیز منطقی نداشته باشند.
امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزة جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.
چند توصیه:
یک) هیچ گناهی را کوچک نشمارید.
دو) در ابتدای روز با خدای متعال شرط کنید که گناه نکنید و در طول روز مراقب اعمال و رفتار خود باشید و در پایان روز از خویش حساب بکشید. اگر از عملکرد خویش راضی بودید، خدای را شکر گویید و در صورتی که راضی نبودید، بر خویش سخت بگیرید.
سه). بدانید که همواره در محضر خدای بزرگ هستید ، او بر شراشر وجود شما اشراف دارد و از ظاهر و باطن شما آگاه است.
چهار) از خداوند با دعا و نیایش استعانت و استمداد بجویید، زیرا که خود فرمود: اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود هیچ کدام به فضیلت و تزکیه روی نمی آوردید. ۱۲
پنج) اعمال و عادات نیکو را جایگزین رفتار ناپسند نمایید; مانند شرکت دائمی در نماز جماعت، نماز شب، زیارت اهل قبور و دعا. قرآن کریم می فرماید: خوبی ها سرانجام میدان را بر بدی ها تنگ خواهد کرد و آنها را از بین خواهد برد. ۱۳
شش) مطالعه پیرامون زندگی پارسایان و زاهدان و مطالعه کتب اخلاقی ر فراموش نکنید.
راهکارهای عملی:
در پایان علاوه بر راهکارهای ارائه شده که رعایت آن‌ها می‌تواند به شکل زیربنایی این مشکل را برطرف کند یک سری توصیه‌های کاربردی‌تر به اختصار ارائه می‌شود:
۱- مراقب نگاه‌تان باشید.
۲- از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخی کردن با آن‌ها جداً خودداری کنید.
۳- از فکر کردن، تصور و تخیل جنس مخالف و مسایل جنسی خودداری کنید.
۴- از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک کنند جداً خودداری کنید.
۵- از شوخی‌های جنسی و محرک پرهیز کنید.
۶- در صورت شدت شهوت، خوردن غذاهای محرک و دارای کالری زیاد مانند خرما، پیاز، فلفل و... را به حداقل برسانید.
۷- برای تعدیل نیروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فیزیکی و بدنی را در زندگی روزمره خود لحاظ کنید.
۸- دعا و توسل برای نگهداری ایمان و رفع مشکلات می‌تواند مفید باشد.
۹- روزه گرفتن موجب کاهش نیروی جنسی می‌شود.
۱۰- سعی کنید در طول روز با وضو باشید و از نورانیت آن استفاده کنید.
در پایان توجه شما و همة جوانان عزیز را به این روایت جلب می‌کنم:
امام علی(ع) می‌فرمایند: «اکره نفسک علی الفضائل فان الرذائل انت مطبوع علیها» با سعی و مجاهدت فضایل اخلاقی را به نفس سرکش خود تحمیل کن، زیرا خواهش طبیعی بشر بر شهوات و رذایل اخلاقی است.
پاورقی:
۶- (سفینة البحار، شیخ عباسى قمى، ماده نظر).
۷- (همان، ماده صحب).
۸- ( اعراف, آیه ۲۰۱)
۹-. (الغرر والدرر، باب النفس به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت پرور، ج ۱، ص ۵۴۴، ح ۴).
۱۰- (المحجة البیضاء، ملا محسن فیض کاشانى، ج ۵، ص ۱۵۰).
۱۱- (الغرر والدرر، باب الموت، به نقل از سرالاسراء، استاد على سعادت پرور، ج ۲، ص ۱۵۹)
۱۲- (نور، آیه ۲۱)
۱۳- (هود، آیه ۱۱۴)

در این زمینه ر.ک:
۱-گناه شناسی/ محسن قرائتی.
۲-گناهان کبیره/ شهید دستغیب.
۳- شهید دستغیب، قیامت و قرآن (تفسیر سوره طور).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام خدا جون.من ناخواسته وارد این بازی شدم.دوست ندارم ادامه بدم. من فقط یه بچه بودم. شرمنده هستم....تو بزرگی و خیلی خوب و مهربان. من بنده گناهکاری هستم که جز در خونت جایی رو ندارم.من بهت از دست نفسم پناه آوردم .چکار می کنی آیا منو رد می کنی؟!اگه تو درت رو به روی من ببندی من جایی برای رفتن ندارم.خدای من تویی. نجاتم بده.اگه تو اراده کنی این نفس بدون اراده درست میشه.ازت خجالت می کشم.خدایا خودت گفتی که از من هر چی بخواهید بهتون اعطا می کنم .من ازت زندگی بدون گناه می خوام.نجات می خوام .نذ ار آبروم بره...کمکم کن.ببین دارم اعتراف می کنم.نجاتم بده....تو رو به خون امام حسین نجاتم بده...
میهمان
رتهای میاد تا اینکه شمارو وادار کنه ک توبتونو بشکونید .در واقع با گفتن اینک شما همیشه بعد از هر گناهی متونید توبه کنید و خدا همیشه میبخشه و بعد از هرگناه توبه کنید، من اینکارو کردم ولی بازم گناهمو تکرار کردم ( چون شیطان میاد و بهم میگه تو این بارو گناه کن بعد میتونی توبه کنی یا میگه فقط این بار گنا کن بعد توبه کن ) و تو هیچ وقت نمیتونی رو توبه ات بمونی ....مطالب سایتو عوض کنید بنظرم و اون دوستانی ک هرگناهی کردن و اومدن اینجا خواهشا اعتراف ب گناه نکنید چون این اعتراف خودش باعث میشه ی شخص دیگه رو ب گناه وا داره .اگ اعتراف ب گناه کار درستی بود ک خدا هرکی گناه میکرد ب دنیا و عالم ب ی طریقی میفهموند و ضایع میکرد ک فلانی فلان گناهو کرده موفق باشید
میهمان
خدایا میخوام کمکم کنی برای توبه.متاسفم که هروقت توبه میکنم توبه ام را میشکنم.
میهمان
سلام دختری ۱۷ساله هستم و یک گناه را چهار بار تکرار کردم و توبه شکستم و خیلی پشیمانم ایا بخشیده میشوم ایاهنوز میتونم امیدوار باشم که خدا منو بازم میبخشه
میهمان
سلام دوستان من گناه های خیلی بدو زیادی کردم در حالی که کلا سیزده سالمه ،هزاران بار توبه شکستم وباز هم توبه می کنم .خدایا من حقیر رو ببخش که انقدر گستاخم.امیدوارم یه روزی همه ما بتونیم از گناهانمون دست برداریم و برای همیشه توبه کنیم .خدایا از دست خودم خسته شدم.خدایا بخدا دوست دارم.منوببخش
میهمان
سلام دوستان عزیز من یکی از توبه کندگان هستم من خیلی پشیمان کارهایی که انجام میدادم ولی خدارو شکر که من را به راه راست هدایتم کرد.دوستان من دمبال کار مگشم قبل از اینکه توبه کنم ولی هرجا می رفتم کسی بم کار نمی داد.اما وقتی توبه کردم چون خیلی زندگی بم فشار می اورد حتی دانشگاه که می رفتم امتحانم که میدادم نمره خیلی کم می اوردم می دونیین چرا چون کارهای بد که انجام می دادم.من مشغول اونها می شدم.اما الان دیگه اون کارها رو ول کردم.وبه قدرت الهی من هم کار پیدا کردم هم دارم درس دانشگاه می خوانم.اولن* از کسانی که دراین سایت زحمت می کشن بسیار تشکر میکنم.*واز دوستانی که این پیام را بخوانن*د.(خداحافظ یاعلی مدد)
میهمان
خدایااومدم توکل میکنم به تو.
خدایااین بنده ی گناهکارتوبه راه راست هدایت کن.
یاهادی المضلین
میهمان
خدایا منو ببخش خدایا هروقت اسمتو میارم خجالت میکشم من هنوز بچم خدا شرمندم که همیشه شرمندم خدایا یه فرصت دیگه بهم بده منو از شیطان دور کن خدایا میدونم که بنده خوبی نیستم ولی از اینکه هربار به من فرصت جدیدی میدهی سپاس گذارم
میهمان
دوستان هرچقد گناه کردید من ازشما بدتر گناه کردم، برام دعا کنید. ذکر یا هادی المضلین زیاد بگید ای هدایت کننده گمراهان. انشالله خدا همه ما را هدایت کند
میهمان
سلام خدا جونمممم. من تا امروز کلی گناه کردم مثل خیلی هاااا...کلی دفتر خاطرات روزانه دارممم که پره از توبه ولی بازمممممم شکستم:(:( خدایا دلم میخوا برگردم دلم میخواد منم بشم مثل بنده های خوبت نمیدونم چرا دارم اینجا مینویسم اصلا انگار دست خودم نیست ...... دلم برات تنگ شده .. من جز تو کسی رو ندارم ... هیچکس و جز تو دوس ندارم..میدونم خیلی روزا چشمام و بستم و قران توی اتاقم و نادیده گرفتممم و گناه کردم ...خدایا نشه منو نبخشی هااااا...خدایا من میخوام بهت قول بدم اینبار مثل حر توبه میکنم ...خدا یا توهم از گناهم بگذرررررر...خدایا اماما آینه تو هستن ... تو بهتری تو بخشنده تری ..... من قول میدم ۴۰ روز بعد میام میگم که تونستم ...دوباره به روم بخند خواهش میکنم مثل همیشه پشتم باش ... دوست دارم بخدااااا
میهمان
سلام دوستان من ی پسر نوجوانم که هنوز ۱۵ سالم هم نشده من ی گناه خیلی بدی کردم ولی توبه کردم ولی دوباره اونو تکرار کردم ولی این دفعه می‌خوام دست رو برات بزارم تا دیگه این کارو نکنم راستش گناه من حق بود . خدا دستمو بگیر من بچه ام هنوز ببخشید یا علی راستش از خدام شرمنده ام که توبمو شکستم ولی این بار توبه ام واقعی دوستان برام دعا کنید خواهش می‌کنم محتاجم من امید وارم همتون بخشیده بشید.
میهمان
خیلی سخته گناهکار باشی اونم تو سن۱۴سالگی خدایا کمکم کن
میهمان
خسته ام از این که میلیاردها بار توبه کردم اما باز توبمو شکستم قلبم مرده روح از بدنم جدا شده گناه کردن واسم عادی شده الان هم یه حس خوش خیالی دارم انگار نه انگار که گناه کردم من این حال و نمی خوام دوست دارم برگردم به اغوش خدا حالا خدا من کثیف و می بخشه میدونم هیچ وقت نمی بخشه حتی اون هم از من خسته شده فقط دوست دارم بمیرم همین

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
میهمان
من گناهکار ترین بنده ی خدا
بنده ای که پای حرفش نمیتونه وایسته
میخوام توبه کنم
توبه میکنم خدایا
خدایا شرمنده ام
دیگه تکرار نمیکنم
خدایا شرمنده ام که مدام شرمنده ام
میهمان
دوستان عزیز سلام
هممون میام فقط میگیم قول میدیم دیگه گناه نکنیم
آگه تونستید پای قولتون بمونید
بیاید بگید
فکر کنم واسه دیگران امیدوار کننده باشه
میهمان
خداوند خیرتان دهد مطالبی که گفتید بر جوانان تاثیر به سزایی دارد.
میهمان
واقعا ناامید بودم خیلی خیلی کمکم کرد
میهمان
این شعر ابوالسعید رو خیلی دوست دارم
این درگه ما درگه نومیدی نیست ...
انشالله برای همه ی جوانا شرایط ازدواج مهیا بشه. الهی آمین
میهمان
واقعا از خودم ناامید شدم!!!
گناه گناهع....چه کوچیک....چ بزرگ!
خدایا توبه شکستم!ده هزار بار!
هنوز تو عنفوان جوانیم!
کمکم کن!یاعلی،منو از این مستیِ قبل از گناه و پشیمونی بعدش رها کن!
خدایا توبه!۱۷
میهمان
بعضی وقتا دیگه روم نمیشه،توبه کنم،انگار خودم میدونم این دفعه هم مثل ۱۰۰ دفعه ی قبلیه...
دارم خفه میشم،میترسم،میترسم،از اینکه هیچ وقت پیروز نشم و به این نفس لعنتی ببازم،میترسم
خدایا تو میدونی که من واقعا میخوام ولی نمیشه و این بیشتر منو میترسونه.
میهمان
مطمئن باش خدا خیلی خیلی الرحم الراحمینه...همین که احساس پشیمونی میکنی همین که خسته شدی از اذیتی ک گناه بهت رسونده میتونی تلاش کنی و باهاش بجنگی...شک نکن خدا کمکت میکنه
میهمان
بشه ک اخرین توبم و اخرین گناه باشه و دیگ مرتکب گناهی نشیم ک بخوایم توبه کنیم خدایا خودت یاریمان کن.یا لطیف ارحم عبدک ضعیف
میهمان
اره منم تجربه اش را داشتم...ولی شکست توبه
میهمان
من بارهاوبارهاگناه کردم وازدرگاه خداوندهربارکه گناه کردم پوزش خواستم وبه شدت پشیمان شده ام من نمی خواهم گناه کنم والله نمی خواهم اما شیطان مراگول میزند من خسته شدم چیکارکنم که شیطان به سوی من نیاید من خستم

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

میهمان
سلام دوست عزیز
اینکه ایا گوش کردن به موسیقی گناه وحرام است باید به مرجع تقلید هر شخص توجه بشه مثلا مرجع تقلید خودم که ایت الله مکارم شیرازی هستن گوش کردن به موسیقی رو فقط در مواقعی که موجب لهو و لعب میشه رو منع کردن و گوش کردن به موسیقی در حالت عادی که موجب گناه نشه رو منع نکردن و بین موسیقی سنتی و مدرن هم تفاوتی قائل نشدند
صد البته که اگه موسیقی موجب تحریک بشه و ادمو به گناه بکشونه باید ترک بشه
میهمان
سلام ای بابا میگن گر صد بار توبه شکستی باز آی و بدون تنها توبه ای که پذیرفته نیست نومیدی هسته پس نباید هرگز ناامید بشی
میهمان
من فقط بخاطر کسی ک دوسش دارم توبه مو میشکونم هربار ک باهاش حرف میزنم بازم حرفای رکیک میزنه هیچجوری علاقم ازش کم نمیشه حتی بعدسه ماه بی خبری. دوس دارم بمیرم بدجورشرمنده خدام بدجور
میهمان
ممنون خیلی کامل بود محتاج دعا خیلی یاعلی
میهمان
واقعا مطالب مفیدی دارین.
خواهش می کنم منم دعا کنین.
میهمان
خیلی خوب بود ولی یه توصیه مهم دیگر ارتباط مداوم با با قران و ذکر خداست
میهمان
خیلی ممنونم از سفارشات و فرموده هایی که داشته اید.من واقعا احساس سبکی و آرامش با فرموده های شما دارم
میهمان
توکل به خدا توبه کردم محتاج دعا بیست و هفتم تیر نودوپنج
میهمان
توکل به خدا توبه کردم محتاج دعا بیست وهفتم تیر نودوپنج
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام لطفا جوابمو بدید میگم کسی اگر بار ها گناه کبیره که گناه بزرگی را انجام داده توبه کند و بار های زیادی ان کار را انجام دهد و برای اخرین بارش توبه کند از درگاه الهی رانده نمیشود؟
میهمان
میهمان
سلام من دختر سیزده ساله هستم و در اینترنت عکس های نا مربوط دیدم و بعد از آن هم به گناه بدی دچار شدم و دربرابر وسوسه شیطان سست شدم بار ها و بارها توبه کردم ولی باز آن گناه را تکرار کردم
آیا توبه من قبول است چکار کنم که قبول شود
لطفا سریع جواب بدهید ممنون
میهمان
گناه ترک کنیدشایدفردایی نباشد
میهمان
ممنون . مفید بود. اجرتان با امام زمان عج
میهمان
متن بسیار پر محتوا و عالی بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.