تکریم پدر و معلم ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ - ۸۳ بازدید

لطفا توضیحی درباره ی ایه ی «قم من مجلسک لابیک و معلمک و ان کنت امیرا» بدهید ممنون.

آن چه در سوال مطرح شده است حدیث بوده و آیه نیست.
حدیث یادشده چنین نقل شده است:
امیرالمؤمنین علیه السلام قال «أَکْرِمْ ضَیْفَکَ وَ إِنْ کَانَ حَقِیراً وَ قُمْ عَنْ مَجْلِسِکَ لِأَبِیکَ وَ مُعَلِّمِکَ وَ إِنْ کُنْتَ أَمِیراً.»(۱) در این حدیث امیرالمؤمنین (علیه السلام) توصیه های اخلاقی ویژه ای می کنند.
ابتدا توصیه به تکریم مهمان، و به احترام او بلند شدن، هرچند مهمان آدم مهم و بزرگی نباشد. همچنین تکریم و احترام بسیار زیادی به پدر و معلم شده است هر چند انسان دارای پست، پادشاه باشد وقتی پدر یا معلمش بر او وارد شدند باید به احترام آنان از جای خود بلند شده و پدر و معلم خود را تکریم و احترام کند.
این توصیه های اخلاقی و دستورات اجتماعی حضرت علی (علیه السلام) حکایت از جایگاه خاص و مهم مهمان، پدر و معلم دارد که جامعه اسلامی باید بداند مهمان باعث روزی بیشتر و برکت در زندگی او خواهد شد و پدر و معلم به گردن او حق های زیادی دارند. بخشی از این حقوق، حقوق تکوینی است که پدر در حیات انسان دارد و بخشی هم حقوق مهم دانش آموزی و علم آموزی است که معلم انسان بر عهده انسان دارد.

پاورقی:
(۱) غرر الحکم و درر الکلم , ج ۱ , ص ۱۳۶، حدیث شماره ۲۳۴۱.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.