ثواب ترک گناه ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ - ۱۲۳۱ بازدید

ثواب شهید بیشتر است یا کسی که قدرت گناه دارد و گناه نمیکند؟

در روایتی امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در این‌باره می‌فرماید:«مجاهدى که در راه خدا شهید می‌شود، پاداشش بیش از کسى نیست که در عین توانایى بر گناه، عفت می‌ورزد [و گناه نمی‌کند]. انسان پاکدامن نزدیک است که فرشته‌اى از فرشتگان خدا شود». (1)امام علی (علیه السلام) در کلام کوتاهى مقایسه‌اى میان مجاهد شهید و فرد عفیف و پاکدامن کرده و عفیف را کمتر از مجاهد شهید نمی‌شمرد.
می‌دانیم که مقام شهیدان در اسلام بسیار والاست و مطابق این حدیث معروف نبوى است که: «والاتر از هر کار نیکى کار نیک دیگرى وجود دارد تا به شهادت در راه خدا می‌رسد که بالاتر از آن، نیکى دیگرى نیست». (2)
قرآن مجید و روایات، درباره شهیدان راه خدا و مقام والاى آنها سخن بسیار گفته‌اند.
با این حال، امام علی (علیه السلام) مسئله عفت و پاکدامنى و چشم‌پوشى از گناه را به هنگامى که انگیزه‌هاى شدید آن در وجود انسان زنده می‌شود کمتر از شهادت در راه خدا ندانسته است و این نشان می‌دهد که اسلام براى مسائل اخلاقى مخصوصاً عفت نفس چه اندازه اهمیت قائل است. (3)
__________________________________
1. «مَا الْمُجَاهِدُ الشَّهِیدُ فِی سَبِیلِ اللهِ بِأَعْظَمَ أَجْراً مِمَّنْ قَدَرَ فَعَفَّ لَکَادَ الْعَفِیفُ أَنْ یَکُونَ مَلَکاً مِنَ الْمَلَائِکَة»؛ سید رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغة، محقق: صبحی صالح، قم، هجرت، چاپ اول، 1414ق، ص 559.
2 . کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق، ج 2، ص 348.
3 . مکارم شیرازى، ناصر، پیام امام امیر المومنین (علیه السلام)، تهران، دار الکتب الاسلامیه، چاپ اول، 1386ش، ج 15، ص 702 – 703.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.