ثواب صلوات ۱۳۹۰/۰۳/۰۲ - ۳۱۷۱ بازدید

ثواب صلوات، غیر قابل شمارش

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

ثواب صلوات، غیر قابل شمارش

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
در شب معراج، وقتی به آسمان رسیدم، ملکی را دیدم که هزار دست داشت و در هر دستی هزار انگشت. آن ملک به کمک دستها و انگشتانش مشغول حساب کردن و شمارش بود؛ از جبرئیل که مرا همراهی می کرد پرسیدم:
این ملک کیست؟ و چه چیز را حساب می کند؟
جبرئیل گفت: این ملک، موکل به دانه‌های باران است. او محاسبه می کند که چند قطره باران از آسمان به زمین نازل شده است. پس من به آن ملک گفتم: آیا می دانی که از آغاز آفرینش دنیا تا کنون، چند قطره باران به زمین نازل شده است؟
گفت: یا رسول الله قسم به آن خدایی که تو را به حق فرستاده، علاوه بر این که می دانم تا کنون چند قطره باران نازل شده، بلکه محل نزول آنها را نیز به تفکیک می دانم و از تعداد قطره های باران نازل شده بر بیابان، معمور، بستان، شوره‌زار و قبرستان هم اطلاع دقیق دارم. حضرت فرمودند من از این همه دقت در حفظ شمارش باران در تعجب شدم.
آنگاه ملک گفت: یارسول الله، با وجود این همه دقت و دست و انگشتان برای شمارش، هنوز در محاسبه یک چیز، ناتوان مانده‌ام. پرسیدم: کدام چیز؟ گفت: «قومی از امت شما که وقتی اسم مبارک شما را بشنوند صلوات می فرستند و من قدرت محاسبه ثواب آن صلوات را ندارم.»

مستدرک الوسایل ، ج 5، ص 355/ منازل الاخرة ، ص 75-74/ لثانی الاخبار ،ج 3، ص 429.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام شب بخیر من صبح موقع رفتن سر کار تا ساعت یازده یک سره صلوات میفرستم ایا صلوات من تاثیری برای اخرتم داره
پرسمان
سلام علیکم، پاسخ: با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما. از این که با ما در مکاتبه هستید متشکریم.
جواب اجمالی: در مورد سئوال شما می توانیم بگوییم بلی، صلوات فرستادن بر حضرت پیامبر(صلی الله علیه و آله) و خاندان ایشان، هم حسنه است و هم موجب غفران الهی است. و به تعیبر بعضی از علماء هم مداد است هم پاکن. یعنی مداد برای نوشتن حسنه و پاکن برای پاک کردن گناهان. اما به یاد داشته باشیم مهمترین عامل در پاک شدن از گناه، توبه واقعی است. در این صورت انجام اعمال صالح از جمله صلوات فرستادن، زمینه را برای توبه آماده می کند. پس اگر حقوق الهی مانند نماز، روزه، حج، خمس، زکات و نیز حقوق الناس مانند دین مردم بر ذمه ما قرار دارد، بخشیده شدن گناهان فقط با ادا کردن این حقوق امکان دارد و بدون آن گناهان ما بخشیده نمی شود.
جواب تفصیلی: صلوات بر حضرت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) بر نورانیت دل انسان می افزاید و آثار ظلمانی گناهان را پاک می کند، ولی باید توجه داشت که علت اصلی نجات از گناه، توبه است و انجام مستحبات برای رفع کدورت حاصل از گناه لازم و مفید است. بنابراین در مورد گناهان ابتدا باید توبه کرد و سپس برای پاکسازی آثار بدی که گناه بر روح و قلب انسان به جای می گذارد اقدام نمود. از بعضى از تعبیرات استفاده مى شود که صلوات بر حضرت، باعث پاکیزگى اخلاق و طهارت اعمال و ریزش گناهان ما مى شود. چنان که در زیارت جامعه مى خوانیم: «وَ جَعَلَ صَلاَتَنَا عَلَیْکُمْ وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلاَیَتِکُمْ طِیباً لِخُلْقِنَا وَ طَهَارَةً لاَنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا وَ کَفَّارَةً لِذُنُوبِنَا» خداوند صلوات ما را بر شما (پیامبر و آل پیامبر) و ولایت ما را نسبت به شما، سبب پاکیزگى اخلاق، طهارت نفوس و نموّ و رشد معنوى و کفّاره گناهان ما قرار داده است. از امام رضا (علیه السلام) نقل شده که صلوات بر پیامبر و آل او کفاره گناهان است و بالاتر از اینها خداوند در سوره احزاب آیه ۵۶ به مؤمنین دستور مى دهد که بر پیامبر (صلی الله علیه و آله) صلوات بفرستید.
برخی از آثار صلوات از این قرار است:
۱. صلوات سنگین ترین عمل در قیامت است: «اثقل ما یوضع فی المیزان یوم القیامه الصلوه علی محمد و علی اهل بیته؛ سنگین ترین چیزی که در ترازوی عمل در روز قیامت قرار می دهند صلوات بر محمد و اهل بیت او است» (ترجمه میزان الحکمه ، ج ۷، ۳۱۶۴).
۲. صلوات بر طرف کننده موانع اجابت دعا است: «لا یزال الدعائ محجوبا حتی یصلی علی محمد و آل محمد؛ پیوسته دعا از اجابت ممنوع است تا وقتی که بر محمد و خاندانش صلوات فرستاده شود. (کافی ، ج۲، ص۴۹۱ ) از حضرت پیامبر(صلی الله علیه و آله) نقل شده که هر کس اول و آخر دعایش صلوات بفرستد آن دعا به اجابت مى رسد، (اصول کافى، ج ۴، ص ۲۴۷ به بعد).
۳. صلوات نور در قبر و صراط و بهشت است: «قال النبی (صلی الله علیه و آله): اکثروا الصلاه علی فان الصلاه علی نور فی القبر و نور علی الصراط و نور فی الجنه؛ بر من زیاد صلوات بفرستد که این کار نور در قبر و صراط و بهشت است» (بحارالانوار، محمد باقرمجلسی، ج ۹۴، ص ۷۰).
۴. صلوات موجب غفران و بخشایش خداوند است: «قال الصادق (علیه السلام): من قال : یا رب! صل علی محمی و علی اهل بیته غفر الله له البته؛ هر کس بگوید: پروردگارا! بر محمد و خاندانش درود فرست خداوند حتما او را می آمرزد» (جمال الاسبوع، سید بن طاووس، ص ۱۵۹).
۵. صلوات موجب برخوردار شدن از رحمت الهی است: «عن امیر المومنین (علیه السلام): بالصلاه تنالون الرحمه فاکثروا من الصلاه علی نبیکم؛ به وسیله صلوات به رحمت الهی نائل می شوید پس بر بر پیامبرتان زیاد صلوات بفرستید» (توحید صدوق، ص ۷۳).
۶. صلوات پاک کننده گناهان فراوان است: «عن الرضا (علیه السلام): من لم یقدر علی ما یکفر به ذنوبه فلیکثر من الصلاه علی محمد و آله فانها تهدم الذنوب هدما ؛ هر کس گناه بسیار دارد و راهی برای راک کردن آن ندارد بر محمد و آل محمد بسیار صلوات بفرستد که این کار گناهان را به کلی ریشه کن می سازد. (میزان الحکمه، ح ۶۶۹۸ ). «عن علی (علیه السلام): الصلاه علی النبی (صلی الله علیه و آله) امحق للخطایا من الماء للنار؛ تاثیر صلوات در پاک کردن گناه از تاثیر آب در خاموش کردن آتش بیشتر است» (ثواب الاعمال، شیخ صدوق، ص ۱۸۵ ). باید توجه کرد که آمرزش گناهان با توبه و ندامت و ضرورت جبران حق الناس و حق الله امکان دارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.