ثواب علم آموزی ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۲۴۸ بازدید

با سلام و خسته نباشید
ایا خواندن کتاب های دینی ، احادیث و.... ثواب دارد؟

دوست گرامی. در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید : مطالعه کتاب های دینی و روایی مصداق بارز علم آموزی است. ثواب علم آموزی در روایات فراوانی که از اهل بیت علیهم السلام نقل شده اجر و ثواب و آثار و برکات بسیاری برای کسب علم و تحصیل دانش بیان شده است . به چند روایت در این باره توجه کنید :
َ۱- قال الصادق علیه السلام : « مَنْ تَعَلَّمَ وَ عَمِلَ وَ عَلَّمَ لِلَّهِ دُعِیَ فِی مَلَکُوتِ السَّمَاوَاتِ عَظِیماً فَقِیلَ تَعَلَّمَ لِلَّهِ وَ عَمِلَ لِلَّهِ وَ عَلَّمَ لِلَّه. » [بحار الأنوار ج ۲ ص ۲۷ باب ۹] هر کس چیزی یاد بگیرد و به آن عمل کند و آن را به دیگران بیاموزد در ملکوت آسمان ها از او به بزرگی یاد می شود و گفته می شود : این فرد برای خدا یاد گرفت و عمل کرد و یاد داد .
۲- ... قال امیرالمومنین علیه السلام : « ... طَالِبُ الْعِلْمِ تَسْتَغْفِرُ لَهُ الْمَلَائِکَةُ وَ تَدْعُو لَهُ فِی السَّمَاءِ وَ الْأَرْض . » [ الإرشاد / ترجمه رسولی محلاتی ؛ ج ۱ , ص ۲۲۴] فرشتگان برای جویای دانش طلب مغفرت می کنند و در اسمان و زمین برایش دعا می کنند .
۳- قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم : « مَنْ أَحَبَّ أَنْ یَنْظُرَ إِلَى عُتَقَاءِ اللَّهِ مِنَ النَّارِ فَلْیَنْظُرْ إِلَى طَالِبِ الْعِلْم .» [ إرشاد القلوب إلى الصواب ج ۱ ص ۱۶۴]هر کس می خواهد به آزاد شده خدا از اتش بنگرد به جویای علم و دانش نگاه کند .
۴- قال الباقر علیه السلام : « إِنَّ جَمِیعَ دَوَابِّ الْأَرْضِ لَتُصَلِّی عَلَى طَالِبِ الْعِلْمِ حَتَّى الْحِیتَانُ فِی الْبَحْر » [بحار الأنوار،ج۱ ،ص ۱۷۳ ، باب ۱ َ] امام باقر علیه السلام فرمود : همه جنبندگان زمین و حتی ماهیان دریا بر طالب علم و دانش درود و صلوات می فرستند . *** بنابراین همان طوری که از روایات فوق استفاده می شود اصل علم آموزی ارزشمند است ، حال اگر این علم آموزی با کیفیت بالا و در راه رضای الهی و خواست او باشد و با انگیزه پاک خدایی و بی شائبه تحصیل گردد ، دارای ثواب بیشتری خواهد بود و باید توجه داشت که خدمت به میهن اسلامی و پیشرفت کشور و کمک به مردم و خدمت رسانی به انها و نیز کسب خشنودی والدین از جمله انگیزه های مثبت و خدایی به شمار می روند .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.