ثواب عمل مسحب؛ مقایسه عمل مستحب و واجب ؛ جایگزین نشدن مستحب و واجب ۱۳۹۵/۰۴/۰۶ - ۲۰۶ بازدید

باسلام ایاحدیث صحت دارداز رسول اکرم که می فرماید هرکسی نماز قضابرزمه اش باشد قبل از ظهر جمعه اخر ماه رمضان چهاررکعت نماز دوتادورکعتی که در هررکعت بعد ازحمد یک مرتبه ایه الکرسی وپانزده مرتبه سوره کوثررابخواند تادویست سال نمازقضا بجا اورده است التماس دعا باتشکر راهنمای کنید

پرسشگرمحترم با سلام وتشکرازارتباطتان بااین مرکز. هیچ عمل مستحبی نمی تواند جانشین عمل واجب شود. لذا اگر مثلاروایت شده باشد که ثواب روزه عید غدیر ثواب شصت سال روزه را دارد،ویااین حدیثی که بیان کرده اید.نشانه فراوانی ثواب است نه جایگزینی یک روزه مستحبی به جای شصت سال یادویست سال روزه یانمازقضاواجب باشد. بنابراین هرگز نباید تصور کرد که ذکراین ثواب ها چراغ سبزی است برای معاف شدن از تکالیف یا خدای ناکرده انجام معاصی. هیچ عملی مصونیت مادام العمر برای انسان به ارمغان نمی آورد. باید به همه وظائف و تکالیف عمل کرد واجبات را انجام داد محرمات را ترک نمود .گفتنی است که لطف و رحمت خداوند بسیار است و آن چه از شخص کریم انتظار می رود همانا لطف و رحمت بیش از حد معمول است. در غیر این صورت با دیگران تفاوتی نخواهد داشت لذا خداوند با گناهان براساس عدل برخورد می کند. اما در برابر نیکی ها و عبادت ها براساس لطف و رحمت پاداش می دهد.خداوند می خواهد زمینه های امید وبا زگشت را درپیش پای مردم قرار دهد تادر صورت ارتکاب گناه وکوتاهی در عبادت خود را در بن بست نبینند وراه اصلاح وجود داشته باشد.لذا این عبادات مستحبی قرار داده شده تا راه جبرانی باشد باشدبرای آنها که می خواهند در مسیر تکامل قدم بگذارند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.