ثواب پیشقدم شدن در آشتی و سلام ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ - ۱۴۳۰ بازدید

ممنونم از پاسختون؛ولی خواهرشوهرم انتظار سلام ازمن همیشه درجمع را دارد خودش به هیچ‌عنوان پیشقدم نمیشود از من بزرگتر است ولی من همیشه پیشقدم شدم؛از این بابت ناراحتم که غرور دارد چون هر انسانی برای خودش ارزشی دارد منتظر سلام من هست همیشه

« ثواب پیشقدم شدن در آشتی و سلام »
۱ . ثواب پیشقدم شدن در آشتی
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله می فرمایند: « لا تَحِلُّ الهِجرَةُ فَوقَ ثَلاثَةِ أیّامٍ ، فإنِ التَقَیا فسَلَّمَ أحَدُهُما فَرَدَّ الآخَرُ اشتَرَکا فی الأجرِ ، و إن لَم یَرُدَّ بَرِئَ هذا مِن الإثمِ ، و باءَ بهِ الآخَرُ .» [ الترغیب و الترهیب : ۳ / ۴۵۷ / ۷.۱]
قهر کردن بیش از سه روز روا نیست. پس اگر با هم رو به رو شدند و یکى از آن دو سلام کرد و دیگرى جواب سلامش را داد، هر دو در ثواب شریک هستند، ولى اگر جوابش را نداد، آن که سلام کرده از گناه مبرّاست و دیگرى گنهکار است.
ویا در روایت دیگری از رسول خدا صل الله وعلیه واله نیز می خوانیم: « لا یَحِلُّ أن یَصطَرِما فَوقَ ثَلاثٍ ، فإنِ اصطَرَما فَوقَ ثلاثٍ لَم یَجتَمِعا فی الجَنّةِ أبَدا ، و أیُّهُما بَدأ صاحِبَهُ کُفِّرَت ذُنوبُهُ ، و إن هُو سَلَّمَ فلَم یَرُدَّ علَیهِ و لَم یَقبَلْ سَلامَهُ رَدَّ علَیهِ المَلَکُ ، وَ رَدَّ على ذلکَ الشَّیطانُ » [ الترغیب و الترهیب : ۳ / ۴۵۶ / ۶]
[بر هیچ دو نفر مسلمانى ]روا نیست که بیش از سه [شب] با هم قطع رابطه کنند؛ زیرا اگر بیش از سه شب قطع رابطه کنند، هرگز با هم در بهشت جمع نمى شوند و هر کدام از آنها زودتر از دیگرى رابطه اش را برقرار کند، گناهانش پاک مى شود و اگر به او سلام کرد و او جوابش را نداد و سلامش را نپذیرفت، جواب او را فرشته بدهد و جواب آن دیگرى را شیطان.
باتوجه به روایاتی که بیان شد اهمیت برقراری ارتباط وپیشقدم بودن شما در آشتی مشخص می شود مگر این که خواهر شوهر شما به هیچ وجه تمایلی برای ادامه ی ارتباط نداشته باشد که در این صورت شما وظیفه ای ندارید. ۲ . ثواب پیشقدم شدن در سلام
درر روایات وارده از پیامبر (ص)، سلام عامل افزایش دوستی و محبت دانسته شده است.[۱] بر همین اساس در اسلام به سلام کردن بسیار سفارش شده‌ است و آن را امر مستحبی دانسته اند که از طرف خداوند متعال دارای پاداش بسیار است. امام حسین (ع) فرمود: "سلام کردن هفتاد ثواب دارد که شصت و نه بخش آن از سلام کننده است و یک بخش آن براى جواب دهنده"؛[۲] زیرا سلام کردن مستحب است، ولی پاسخ آن واجب است.
همچنین فرمودند: "بخیل کسى است که از سلام کردن دریغ مى کند".[۳] بنابر این، آنچه در روایات آمده‌است که پیامبر اسلام (ص) همواره در سلام کردن از دیگران پیشی می‌گرفتند و هیچ گاه کسی نتوانست در سلام کردن بر آن حضرت سبقت بگیرد، امر عجیبی نیست؛ زیرا آن حضرت به حقانیت اسلام و احکام این دین الاهی یقین کامل و فوق العاده داشتند و در مقابل دستورات خداوند متعال مطیع محض بودند. از طرف دیگر ایشان اسوه و الگوی مسلمانان بودند،[۴] و به آنچه می فرمودند خود عمل می کردند و با عنایت به این که با عمل خود مردم را به رعایت دستورات اسلام دعوت می کردند تا جامعه اسلامی از نتایج آن بهرمند گردد. در سایه همین دستورات بود که دوستی و محبت بین مسلمانان رواج یافت.
پی نوشتها :
[۱] مستدرک الوسائل، ج ۸، ص ۴۵۴، "قَالَ ع طَلَاقَةُ الْوَجْهِ بِالْبِشْرِ وَ الْعَطِیَّةِ وَ فِعْلُ الْبِرِّ وَ بَذْلُ التَّحِیَّةِ دَاعٍ إِلَى مَحَبَّةِ الْبَرِیَّةِ".
[۲] تحف العقول، ترجمه جعفرى، ص ۲۲۹.
[۳] همان، ص ۲۲۹.
[۴] احزاب، ۲۱، "لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیراً".

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.