جامعترین کتاب اخلاقی -معرفی کتاب اخلاقی ۱۳۹۰/۰۴/۱۵ - ۱۴۲۹ بازدید

به نام خداسلام و خسته نباشید.مدتهاست که دنبال یک کتاب اخلاقی میگردم که به شکل کاملی رفتارها را مورد بررسی قرار دهد.
به طور مثال حتی اینکه چگونه باید حرف زد چگونه باید خندید کجا باید خندید و... و خلاصه اینکه شامل تمامی رفتار های آدمی و جزئی ترین آنها نیز باشد.
باتشکر

از این که سوال خود را با ما مطرح کرده اید از شما متشکریم. امیدواریم در رسیدن با اخلاق های والای انسانی موفق باشید. «پیشنهادهای ما»
کتُب اخلاقی بسیاری برای استفاده به رشته ی تحریر در آمده است. معراج السعاده از این دست کتاب ها می باشد.در این کتاب مطالبی برای ایجاد فضائل اخلاقی از قبیل حلم، قوت نفس، صبر و رهایی از رذائل اخلاقی هم چون کینه، عجب، سخن چینی، سوء ظن سخن به میان آمده است.
در این کتاب شریف در مورد خنده، نحوه و مقدار آن نیز مطالبی ذکر شده است. اگر چه این کتاب یکی از جامع ترین کتاب های اخلاقی است، اما چه بسا به تمام موارد جزئی که مد نظر شما است اشاره نکرده باشد.. اگر چه سوال پرسشگر گرامی نیز برای ما دارای ابهام است، که منظورتان از جزئی ترین مسائل چیست؟
که اگر آنها را ذکر می کردید در معرفی کتاب ها دقیق تر و جامع تر در خدمت شما بودیم.
بهر صورت کتاب معراج السعاده را برای شما توصیه می کنیم. با مطالعه ی این کتاب تا حد زیادی کلیاتی بدست شما می آید که بدان وسیله خواهید توانست در جزئیات آن موارد کلی را مد نظر قرار دهید و آنها را رعایت کنید. به طور مثال یک اصل کلی را می توانید با خواندن کتاب به دست بیاورید و آن این که هر چیزی اندازه ی آن خوب و پسندیده است و باید از افراط و تفریط به دور باشد. این یک قاعده ی کلی می شود برای شما، حتی در مورد خنده.
این کتاب از آن نظر که برخی جزئیاتی که شما مد نظر دارید را بیان نموده و نیز اصول کلی را می توانید به دست آورید تا در موارد نیاز راهنمای شما باشد ضروری است. اگر چه مطالعه ی این کتاب شما را با قوایی آشنا می کند که آنها را اگر تنظیم کنیم، به خودی خود تمام رفتارهایتان صحیح خواهد شد.
اگر چه ممکن است مطالعه ی این کتاب برای شما کمی دشوار باشد. از این رو کتاب های دیگری بیان می کنیم که در موارد جزئی تر می تواند راهنمایی شما باشد.
مطالعه ی کتاب سنن النبی- صل الله علیه و آله و سلم- که در آن آداب، اخلاقیات، عبادات و دعاهای پیامبر اکرم- صل الله علیه و آله و سلم- بیان شده است و جزئیات را مورد اشاره ی دقیق قرار داده است. دیدن این کتاب برای شما بسیار کارگشا است.
در کتاب های حدیثی نیز موارد جزئی ذکر شده است. به طور نمونه در پایان کتاب اصول کافی بابی در مورد معاشرت گشوده شده است. مطالب آن سودمند و راه گشا است.
امیدواریم که به رستگاری دست پیدا کنید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید