جامعه مدرسین-اعضای جامعه مدرسین ۱۳۸۷/۰۶/۰۵ - ۱۵۸۸ بازدید

اعضاء جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، چه کسانی هستند؟ چه وظایفی دارند؟ سطح علمی شان چه حدی است؟ و در کل، وظایف جامعه مدرسین چیست و گرایشات سیاسی شان چگونه است؟

یکم. تاریخچه فعالیت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم :مرحله اول: از زمان تاسیس تا زمان تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه و عراق جامعه مدرسین را جمعى از علماء و اساتید بزرگ حوزه علمیه قم، در سال 1340 و با اهداف زیر پایه گذارى کردند:
1 - اصلاح و تکمیل برنامه هاى درسى حوزه هاى علوم اسلامى و پرورش طلاب.
2 - تحقیق در علوم و معارف اسلامى.
3 - تبلیغ و گسترش اسلام در داخل ایران و کشورهاى خارج.
4 - سعى در اجراى احکام و قوانین سیاسى، اجتماعى، قضائى، اقتصادى و فرهنگى اسلام.
5 - دفاع از اسلام و قرآن.
6 - مبارزه با طاغوت وستمگران و دفاع از حقوق محرومین و مستضعفین.
جامعه مدرسین از آغاز یک تشکیلات کاملاً مخفى بود و به صورت پنهانى کار مى کرد. در سال 1342 که مبارزات اسلامى ملت مسلمان ایران، به رهبرى قاطعانه امام خمینى(ره) و همکارى علماء و طلاب علوم دینیه و سایر اقشار مردم، آغاز شد جامعه مدرسین که یک تشکیلات روحانى بود دعوت امام خمینى را لبیک گفت و تمام توان خود را در تأیید و ادامه مبارزات به کار گرفت.
همگام با سایر مجاهدین، در چاپ و تکثیر و پخش اطلاعیه هاى امام خمینى و سایر علماء، در ارسال اطلاعیه ها به شهرستانها، در ارسال طلاب به مراکز مختلف براى سخنرانى در مجامع عمومى و به ویژه در صدور اعلامیه هاى زیاد مبنى بر تأیید امام خمینى، و به طور کلى در انجام هر کارى که به مبارزات کمک مى کرد، فعالیت داشت.
در خرداد ماه سال 1342 که امام خمینى به وسیله رژیم پهلوى بازداشت و به تهران اعزام و در پادگان نظامى، زندانى شد و مردم قهرمان ایران به عنوان اعتراض قیام کردند، جامعه مدرسین در تشویق مردم به قیام نقش مهمى را بر عهده داشت. رژیم پهلوى تصمیم داشت امام خمینى را در دادگاه نظامى محاکمه و اعدام کند، براى جلوگیرى از این کار علماى بزرگ اسلام از قم و دیگر شهرهاى ایران به تهران آمدند و به فعالیت پرداختند، جامعه مدرسین در حرکت علماء و مراجع قم و دیگر شهرستانها سهم بزرگى را بر عهده داشت. تعدادى از اعضاى جامعه نیز در جلسات علماء شرکت مى نمودند و در هدایت و نتیجه بخش بودن جلسات نقش مهمى را ایفاء مى کردند. در همین زمان و به کوشش برخى از اعضاى جامعه، چند نفر از فقهاء و مراجع بزرگ طى اطلاعیه اى مرجعیت امام خمینى را تأیید نمودند. در اثر قیام همگانى مردم و تلاش علماء و مراجع تقلید بود که رژیم نتوانست امام خمینى را اعدام کند و در 17 فروردین سال 1343، برخلاف میل، او را آزاد و به قم باز گردانید. امام بعد از آزادى و ورود به قم به رهبرى مبارزات ادامه داد و جامعه مدرسین همگام با سایر مجاهدین بلکه پیشاپیش آنان، به فعالیتهاى خویش ادامه مى داد تا اینکه امام خمینى در چهارم آبانماه همان سال، طى نطق شدیدى قانون کاپیتولاسیون را مورد حمله قرار دادند و بعداً طى اعلامیه اى آن را محکوم نمود. و به همین جهت در تاریخ 13 آبانماه 1343، دوباره امام بازداشت و به تهران منتقل شد و از آنجا به ترکیه و بعد از چندى به عراق تبعید گشت.
مرحله دوم: از زمان تبعید تا زمان پیروزی انقلاب
امت قهرمان و مبارز ایران، بعد از تبعید امام خمینى، از رهبریهاى مستقیم آن جناب محروم شده و هدف رژیم پهلوى از تبعید امام نیز همین بود، او مى خواست امام خمینى در نجف به فراموشى سپرده شود و مردم از مبارزات خسته و مأیوس گردند.
از این زمان وظیفه جامعه مدرسین سنگین تر و دشوارتر شد زیرا باید مردم را در صحنه مبارزه نگهدارند و از حادثه تبعید امام بهره بگیرند و بر علیه رژیم پهلوى افشاگرى کنند. اعضاى جامعه مدرسین همگام با سایر علماء و طلاب و دانشگاهیان و دیگر اقشار مبارز، در غیاب امام خمینى در دو بعد فعالیت داشتند: یکى ترویج و گسترش دائره مرجعیت امام خمینى و زنده نگهداشتن نام او، دیگرى افشاگرى بر علیه ستمگریها و مظالم رژیم و در انجام این مسؤولیت کاملاً فعال بودند و به وسیله نامه یا تلفن یا پیام با امام خمینى در تماس بودند و از رهنمودهاى او استفاده مى نمودند.
در همین رابطه بود که پس از رحلت حضرت آیت الله العظمى آقاى حکیم(ره) اطلاعیه اى مبنى بر مرجعیت آقاى خمینى، به امضاى دوازده نفر از علماء و فقهاء، تهیه و تکثیر شد. اطلاعیه مذکور به کوشش جامعه مدرسین و امضاى تعدادى از اعضاى آن تهیه شده و رژیم پهلوى را کاملاً خشمناک ساخت.
در فروردین ماه 1342 جمعى از اعضاى جامعه مدرسین به وسیله رژیم دستگیر و زندانى شدند. لیکن در زندان نیز همگام با سایر زندانیان به افشاگرى و مبارزات خویش ادامه مى دادند. سایر اعضاى جامعه نیز همگام با سایر علماء و مردم مبارز، به فعالیتهاى خویش ادامه دادند.
در تاریخ 17 دیماه 1356 در اثر توهینى که در یکى از روزنامه هاى رسمى نسبت به امام خمینى انجام گرفت درسهاى حوزه علمیه قم تعطیل و تظاهرات وسیعى برپا شد که طى آن چند نفر شهید شدند و از همین زمان مبارزات اوج گرفت و به سایر شهرستانها کشیده شد، و شهادتها و تبعیدها و زندانهاو شکنجه ها نیز شدت و وسعت گرفت.
مهمترین فعالیتهاى جامعه مدرسین همگام با سایر علماء و عموم اقشار مردم مبارز ایران در این مدت عبارت بود از:
1 - تماس با امام خمینى به هر طریق ممکن و اخذ رهنمود.
2 - تماس با فقهاء ومراجع قم و علماى بلاد و تقاضاى حمایت از مبارزات.
3 - تهیه اعلامیه در فرصتهاى مناسب و امضاء گرفتن از مدرسین و اساتید.
4 - تکثیر و پخش اعلامیه ها در شهرستانها
5 - ایراد سخنرانى در مواقع لازم
6 - اعزام طلاب به شهرستانها براى سخنرانى
7 - دعوت مردم به تعطیلى و شرکت در تظاهرات
8 - پخش عکس و رساله امام خمینى و ترویج مرجعیت ایشان.
9 - ارسال تلگراف به امام خمینى و تکثیر آن
10 - رسیدگى به اعتصاب کنندگان و خانواده زندانیان و تبعید شدگان و شهداء
11 - دیدن و احوال پرسى از تبعیدیان
12 - دعوت به تعطیلى حوزه علمیه و دانشگاه
13 - دعوت به تحصن
14 - نامه سرگشاده به کمیسیون حقوق بشر
15 - صدور اعلامیه مبنى بر خلع شاه از سلطنت و پیشنهاد تأسیس حکومت اسلامى در تاریخ 1357/9/21
مرحله سوم: بعد از پیروزی مبارزات
در تاریخ دوازدهم بهمن ماه 1357، در زمان اوج مبارزات، امام خمینى به ایران بازگشت و در اثر رهبریهاى قاطعانه امام و مبارزات سرسختانه امت قهرمان و شهید پرور ایران، سرانجام در روز بیست و دوم همان ماه، رژیم شاهنشاهى متلاشى شد وانقلاب اسلامى پیروز گشت.
در این زمان مسئولیت جامعه مدرسین تغییر کرد و از صورت مبارزه با رژیم طاغوتى به صورت مشارکت در تأسیس و تثبیت حکومت اسلامى تبدیل شد. و در این مرحله وظیفه داشت در چند جهت به تثبیت نظام جمهورى اسلامى کمک کند:
1 - پذیرفتن مسئولیتهاى مربوط به نظام، در همین رابطه در نهادهاى مختلف حضور فعال پیدا کرد. مانند شوراى انقلاب، مجلس خبرگان تدوین قانون اساسى، مجلس شوراى اسلامى، شوراى نگهبان قانون اساسى، مجلس خبرگان رهبرى، دستگاه قضائى، شوراى تشخیص مصلحت نظام، شوراى عالى انقلاب فرهنگى، تعدادى از اعضاى جامعه مدرسین در این نهادها حضور فعال داشته و دارند.
2 - تبیین و تحقیق در مسائل مورد نیاز نظام، مانند مسائل اقتصادى، قضائى و حقوقى، جزائى، فرهنگى، سیاسى و اجتماعى
3 - اصلاح و برنامه ریزى براى حوزه هاى علوم دینى، به گونه اى که با نیاز نظام و جهان اسلامى هماهنگ باشد و به ویژه تشکیل شوراى مدیریت در حوزه علمیه قم و اداره حوزه به صورت بهتر.
4 - تدریس علوم و معارف اسلامى و تألیف کتب مورد نیاز
5 - کمک به تأمین قضات مورد نیاز.
6 - تبلیغ و گسترش اسلام در داخل جمهورى اسلامى ایران و سایر کشورها.
7 - پرورش استاد براى تدریس معارف اسلامى در دانشگاهها
8 - تربیت مبلغ براى داخل و خارج ایران
9 - تأیید نظام و مبارزه با توطئه دشمنان در فرصتهاى مناسب
10 - حضور فعال در سمینارها و مجامع علمى داخل و خارج کشور.
فعالیتهاى جامعه مدرسین اکنون در چند معاونت خلاصه مى شود:
1 - دفتر جامعه مدرسین
2 - معاونت جامعه و مردم
3 - معاونت جامعه و نظام
4 - معاونت جامعه و روحانیت
5 - معاونت ادارى و مالى
نهادهای وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عبارتند از:
1 - دفتر انتشارات جامعه مدرسین
2 - دانشگاه علوم تربیتى و قضایى
3 - بخش گزینش قضات
4 - مجله نور علم
5 - شوراى عالى حوزه علمیه قم
دوم . اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم :
آیت الله محمد یزدی ، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی ، حجه الاسلام والمسلمین ابوالقاسم وافی یزدی ، آیت الله علی نیری ، آیت الله عبدالنبی نمازی ، حجه الاسلام والمسلمین علی نکونام گلپایگانی ، آیت الله سید ابوالفضل میر محمدی زرندی ، آیت الله محمد مومن ، حجه الاسلام والمسلمین علی مومن ، حجه الاسلام والمسلمین سید مصطفی موسوی اصفهانی ، آیت الله حسن ممدوحی ، آیت الله مرتضی مقتدایی ، آیت الله حاج شیخ حسین مظاهری ، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی ، آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی ، آیت الله سید محمد رضا مدرسی یزدی ، آیت الله محمد محمدی گیلانی ، آیت الله عباس محفوظی ، حجه الاسلام والمسلمین صادق لاریجانی آملی ، آیت الله سید جعفر کریمی ، آیت الله محمد علی فیض گیلانی ، حجه‌الاسلام والمسلمین غلامرضا فیاضی ، حجه الاسلام و المسلمین محمد رضا فاکر ، حجه الاسلام والمسلمین محمد جواد فاضل لنکرانی ، حجه الاسلام والمسلمین محمود عبداللهی ، آیت الله احمد صابری همدانی ، آیت الله محمد علی شرعی ، حجه الاسلام والمسلمین محمود رجبی ، آیت الله میرزا عبدالله مسلم ملکوتی ، حجه الاسلام والمسلمین عباس کعبی ، حجه الاسلام والمسلمین سید محمد غروی ، ‌آیت الله سید حسن طاهری خرم آبادی ، آیت الله حسین راستی‌ کاشانی ، آیت ‌الله‌ ابوالقاسم‌ خزعلی ، ‌آیت الله سید محسن خرازی ، ‌حجه الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی ، آیت‌ الله عبدالله خائفی ، حجة‌الاسلام ‌و المسلمین‌ سید هاشم‌ حسینی بوشهری ، حجة‌الاسلام ‌و المسلمین‌ مهدی‌ شب‌زنده‌دار ، ‌آیت الله عبدالله جوادی آملی ، حضرت‌ ‌آیت الله احمد جنتی ، حجة‌الاسلام‌ و المسلمین‌ محمود رضا جمشیدی ، حضرت آیت الله علی ثابتی ، ‌آیت الله ابراهیم‌ امینی ، حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ علیرضا اعرافی ، حجة‌الاسلام‌ و المسلمین‌ علیرضا اسلامیان ، حضرت‌ آیت الله‌ سید محمد ابطحی کاشانی ، حضرت‌ آیت ‌الله‌ رضا استادی ، حضرت‌ حجة‌ الاسلام‌ والمسلمین‌ محمد رضا آشتیانی ، حضرت‌ آیة‌ الله‌ العظمی‌ ناصر مکارم‌ شیرازی
( چهت آشنائی با زندگینامه و سطح تحصیلات و سوابق هریک از این اساتید بزرگوار می توانید به پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به نشانی ذیل مراجعه نمائید : http://www.jameehmodarresin.org/index.php?option=com_content&task=category§ionid=5&id=16&Itemid=36&limit=50&limitstart=0)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.