جاودانگی عذاب ۱۳۹۱/۳/۹

براساس آیات و روایات، اگر آدمى، در مجموع رو به خدا داشته و مؤمن و دوستدار حضرت رسول اکرم صلى الله علیه وآله و اهل بیت علیهم السلام باشد، ولى در اینجا خود را از آلودگى ها و تعلّقات پاک نسازد؛ با عذاب ها و فشارهایى رو به رو بوده و چه بسا به طبقات اولیه جهنم خواهد افتاد. با این عذاب ها، تطهیر شود و به عالم نور قدم بگذارد V}نگا: بحارالانوار، ج ۸، ص ۳۵۲ و ۳۵۳، ح ۲ .{V .<BR>براساس روایتى از امام صادق علیه السلام، انسان ها در قیامت سه دسته اند:<BR>۱ .
براساس آیات و روایات، اگر آدمى، در مجموع رو به خدا داشته و مؤمن و دوستدار حضرت رسول اکرم صلى الله علیه وآله و اهل بیت علیهم السلام باشد، ولى در اینجا خود را از آلودگى ها و تعلّقات پاک نسازد؛ با عذاب ها و فشارهایى رو به رو بوده و چه بسا به طبقات اولیه جهنم خواهد افتاد. با این عذاب ها، تطهیر شود و به عالم نور قدم بگذارد نگا: بحارالانوار، ج ۸، ص ۳۵۲ و ۳۵۳، ح ۲ . .<BR>براساس روایتى از امام صادق علیه السلام، انسان ها در قیامت سه دسته اند:<BR>۱ . یک دسته، کسانى اند که در عالم حشر - آن گاه که مردم درگیر مواقف و عوالم حشراند زیر سایه خداوند و در جوار قرب حق خواهند بود و نیاز به طى آن عوالم و مواقف ندارند ؛ چون آن مراحل را در این دنیا پشت سر نهاده اند .<BR>۲ . گروه دیگر انسان هایى اند که باید از حساب و عذاب و جهنم موقّت بگذرند تا پس از تطهیر و تصفیه و در عالم قیامت، به خدا برسند .<BR>۳ . عده اى دیگر، کسانى اند که چون روى گردان و فرارى از خدا بوده اند، به قعر جهنم فرو خواهند رفت همان، ج ۷، ص ۱۸۳، ح ۳۱ . .<BR>بنابراین عده اى مستقیم، وارد بهشت و بهشت ها مى شوند و هرگز از آن خارج نمى شوند ؛ عده اى پس از گذر از مواقف - از جمله جهنم موقّت وارد بهشت مى گردند و عده اى نیز در جهنم جاودانه، جاى خواهند گرفت .<BR>از معصوم نقل شده است: «مؤمنان گناهکار روزى از جهنم خارج خواهند شد» بحارالانوار، ج ۸، ص ۳۴۶ . . اما اگر گناه به گونه اى در او اثر کرده باشد که او را به حد کفر رسانده باشد، از آنجا که ما براساس آیات قرآنى نگا: بقره(۲ )، آیات ۳۹، ۸۱، ۸۰، ۱۶۲ و ۱۶۱ ؛ مائده (۵ )، آیه ۳۷ ؛ یونس (۱۰ ) آیه ۵۲ و... . و روایات نگا: بحارالانوار، ج ۸، صص ۳۵۱ ۳۶۲ و... . قائل به خلود کفار در جهنم هستیم، هیچ گاه به بهشت وارد نخواهد شد در باب جهنم و مسائل مرتبط با آن، ر .ک: محمد حسن قدردان قراملکى، جهنم چرا؟ .<BR>

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.