جایگاه نماز در اسلام ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ - ۲۰ بازدید

سلام
ببخشید من علاقه ای به نماز خوندن ندارم،میگم خداخسیسه که میگه جلوی من به زانو بیفتید.
ارامشی هم که میگن از نمازخوندن باید گرفت،حتی باکلی توجه نگرفتم
بفرمایید من چیکارکنم

دوست گرامی. شما نسبت به فلسفه و تاثیر نماز در زندگی انسان، به درستی واقف نیستید و لذا لازم است در این زمینه مطالعه نمایید و کتاب هایی که هست را به دقت بخوانید و تحقیق نمایید تا به آگاهی لازم برسید.
دلایل متعددى نسبت به جایگاه و اهمیت نماز در اسلام وجود دارد که به برخى از آنها اشاره مى شود : {J الف . تعداد روایاتى که درباره نماز از سوى معصومین ( علیهم السلام ) نقل گردیده J} براى پى بردن به جایگاه و اهمیت نماز در دین اسلام خوب است بدانیدبیشترین آیات فروع دین در باره نماز گردیده است و در دو کتاب حدیث بسیار مفصل به نام هاى « وسائل الشیعه » و دیگر « مستدرک الوسائل » که شامل تمامى روایات و احادیث فقهى مکتب شیعه است طبق شماره اى که در آنها منعکس است مجموعا 59000 روایت دارد و این تعداد تقریبا نوزده هزار آن مربوط به نماز است و این مى تواند گویاى اهمیت نماز در اسلام و اهمیت آن در مکتب تشیع باشد که تقریبا یک سوم روایات فقهى شیعه مربوط به نماز و مقدمات آن است . 1 {J ب . عدم چشم پوشى از نماز در اسلام J} هر یک از تکالیف شرعى به صنفى خاص از بندگان تعلق مى گیرد یا این که اصنافى تکلیف شرعى به آنها تعلق نمى گیرد مثلا روزه بر غیر بیمار و غیر مسافر و . . . واجب است . خمس و زکات و حج بر کسانیکه از تمکن مالى برخوردارند تعلق مى گیرد . از حضور در صحنه جهاد ، زنان پیرمردان و اصناف دیگرى معافند . اما نماز فریضه اى است همگانى در زمان خوف و در حال امنیت در روز و شب ، در تمامى ماههاى سال بر حر و عبد ، مرد و زن ( البته به استثناى ایام عادت و ولادت ) ، غنى و فقیر ، صحیح و مریض مقیم و مسافر و . . . واجب است . حتى قرآن مى فرماید اگر شرایط آنچنان سخت و سهمگین بود که مجال پساده شدن از مرکب وجود نداشت . پیاده یا سواره باید نسبت به انجام این فریضه اقدام گردد . . 2 {J ج . دستور به تکرار نمازدر اسلام J} انعطاف مکرر توجه و درخواست انجام متوالى یک وظیفه ، انسان را از اهمیت و عظمت آن آگاه مى کند . اگر به کسى تکلیف شود که باید روزانه پنج بار با شخصیتى ملاقات کند بدون شک این سوال پیش مى آید که او کیست ؟ و چه قدر از اهمیت برخوردار است که باید هر روز ، چند مرتبه به سراغ او رفت . . 3 {J د - سخنان معصومین ( علیهم السلام ) راجع به اهمیت نماز در اسلام J} در روایات متعددى پیامبر خدا و اهل بیت طاهرینش ( علیهم السلام ) به تبیین نقش و جایگاه نماز در دین اسلام پرداخته اند که در اینجا به ذکر تعدادى از آنها اکتفا مى نمائیم . {J یک - در اسلام نماز به عنوان ستون دین معرفى شده J}
حضرت باقر ( علیه السلام ) مى فرماید : « الصَّلَاهُ عَمُودُ الدِّینِ مَثَلُهَا کَمَثَلِ عَمُودِ الْفُسْطَاطِ إِذَا ثَبَتَ الْعَمُودُ ثَبَتَ الْأَوْتَادُ وَ الْأَطْنَابُ وَ إِذَا مَالَ الْعَمُودُ وَ انْکَسَرَ لَمْ یثْبُتْ وَتِدٌ وَ لَا طُنُب » . 4 ( نماز ستون دین است ، مثل نماز ، مثل ستون خیمه است ، هرگاه ستون ، ثابت و پا برجا باشد میخ ها و طناب ثابت خواهند بود و هرگاه کج شده و بشکند میخ و طنابى نمى ماند . »
{J دو . جایگاه نماز در اسلام همچون سر براى بدن است J}
پیامبر اکرم ( صلى الله علیه وآله ) مى فرماید : « موضع الصلاه من الدین کموضع الرأس من الجسد » . 5 ( جایگاه نماز در دین ، مانند جایگاه سر در بدن است »
{J سه . شرط قبولى اعمال دیگر J}
امام صادق ( علیه السلام ) مى فرماید : « أَوَّلُ مَا یحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ عَلَى الصَّلَاهِ فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ مِنْهُ سَائِرُ عَمَلِهِ وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیهِ رُدَّ عَلَیهِ سَائِرُ عَمَلِه » . 6 ( نخستین چیزى که در روز قیامت بنده براى آن مورد حسابکشى قرار میگیرد و ب آن رسیدگى میکنند نماز است ، اگر نماز پذیرفته شد سایر اعمالش نیز بتفضّل ( - ( از او ) - ) پذیرفته مى شود ، و هر گاه نماز مقبول نیفتاد و به بنده باز گردانده شد باقى اعمالش نیز مردود و باز گردانده خواهد شد . »
{J چهار . خارج نمودن بى نماز از دایره اسلام J}
نماز در دین اسلام از چنان جایگاهى برخوردار است که کسانى را که به عمد آن را ترک نمایند را از مجموعه خود خارج مى داند
پیامبر خدا ( صلى الله علیه وآله ) مى فرماید : « مَا بَینَ الْمُسْلِمِ وَ بَینَ أَنْ یکْفُرَ إِلَّا أَنْ یتْرُکَ الصَّلَاهَ الْفَرِیضَهَ مُتَعَمِّداً أَوْ یتَهَاوَنَ بِهَا فَلَا یصَلِّیهَا » . 7 ( فاصله بین مسلمانى و کفر نیست جز آنکه نماز واجب را از روى عمد ترک کند یا در انجام آن سستى نماید و نماز نخواند . »
لطفا بفرمایید چه چیزى در نماز وجود دارد که اینقدر نماز را با اهمیت کرده تا آنجا که از فریضه نماز در اذان به عنوان « خیرالعمل » یعنى « بهترین کار » یاد مى کنیم ؟
علت اصلى این امر مجوعه امتیازهایى در نماز وجود دارد که در دیگر عبادات این امتیازها به این جامعى یافت نمى شود . این امتیازها به قدرى زیاد است که اگر بخواهیم تمامى آیات و روایاتى را که در این باره ذکر گردیده را به رشته تحریر در بیاوریم باید صفحات متعددى از این کتاب را به آن اختصاص دهیم ، اما جهت اطلاع خوانندگان محترم از ده ها آیه و روایتى که راجع به جایگاه و اهمیت نماز نقل شده به تعدادى از آن ها اکتفا مى نمائیم .
{J خداوند نماز را وسیله یاد خود قرار داده J}
خداوند مى فرماید : « أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِى » . 8 ( نماز را به یاد من به پاى دارید » .
{J کسب آرامش درونى J}
در آیه 28 سوره رعد آمده : « أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ » . 9 ( آگاه باشید ، تنها با یاد خدا دلها آرامش مى یابد ! »
{J نماز راهى براى مقابله با مشکلات J}
در قرآن آمده است : « واستعینوا بالصبر و الصلاه و انها لکبیره الا على الخاشعین » . 10 ( از صبر و نماز در برخورد با مشکلات نیرو بگیرید همانا نماز سنگین است مگر براى خاشعان »
از همین رو هرگاه مشکلى براى خانواده رسول خدا پیش مى آمد ایشان ( براى رفع آن ) بیان مى داشت : برخیزید نماز ( مستحبى ) بخوانید بعدفرمود : این دستور خداى من است . . 11 و یا در سیره حضرت على ( علیه السلام ) مى خوانیم وقتى براى ایشان مشکلى پیش مى آمد ، به نماز پناه مى برد و آیه : « واستعینوا بالصبر و الصلاه » . 12 را تلاوت مى کرد .
{J نماز عامل بازدارنده در برابر گناهان J}
خداوند متعال فرموده است : « إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَر » . 13 نماز انسان را از زشتیها و منکرات باز مى دارد . »
{J نماز عامل رستگارى انسان است J}
در سوره اعلى چنین آمده : « قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّى وَ ذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى » . 14 ( به یقین کسى که پاکى جست ( و خود را تزکیه کرد ) ، رستگار شد . و ( آن که ) نام پروردگارش را یاد کرد سپس نماز خواند ! »
{J نماز کلید بهشت است J}
پیامبر خدا فرمود : « مفتاح الجنه الصلاه » . 15 ( نماز کلید بهشت است »
{J نماز ستون دین است J}
حضرت على در وصیت هاى پایان عمرشان فرموده اند : « اللَّهَ اللَّهَ فِى الصَّلَاهِ - فَإِنَّهَا خَیرُ الْعَمَلِ إِنَّهَا عِمَادُ دِینِکُمْ » . 16 ( خدا را خدا را درباره نماز ، چرا که نماز ستون دین شماست . »
{J نماز چهره دین است J}
پیامبر خدا مى فرماید : « براى هر چیز چهره اى است و چهره دین شما نماز است ، مبادا کسى چهره و سیماى دینش را خراب نماید . » . 17
{J معیار شناخت شیعیان واقعى J}
امام ششم شیعیان فرمود : « آزمایش کنید شیعه ها را در اوقات نماز که چگونه مواظب آن هستند ، و در باره اسرار ما که چگونه آنها را از دشمن ما نهفته میدارند ، و در باره اموال خودشان که چگونه با آنها در باره برادران ( دینیشان ) یارى مى دهند » . 18
{J محبوب ترین کار نزد خداوند J}
امام صادق ( علیه السلام ) فرمود : « أَحَبُّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ الصَّلَاهُ » . 19 ( محبوب ترین اعمال نزد خداوند متعال نماز است »
{J شرط قبولى دیگر اعمال J}
از امام صادق ( علیه السلام ) نقل شده : « أَوَّلُ مَا یحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ عَلَى الصَّلَاهِ فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ مِنْهُ سَائِرُ عَمَلِهِ وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیهِ رُدَّ عَلَیهِ سَائِرُ عَمَلِه » . 20 ( نخستین چیزى که در روز قیامت بنده براى آن مورد حسابکشى قرار میگیرد و ب آن رسیدگى میکنند نماز است ، اگر نماز پذیرفته شد سایر اعمالش نیز پذیرفته مى شود ، و هر گاه نماز مقبول نیفتاد و به بنده باز گردانده شد باقى اعمالش نیز مردود و باز گردانده خواهد شد . »
{J نماز وسیله ى شست و شوى از گناهان و مغفرت و آمرزش الهى است J}
پیامبر اکرم ( صلى الله علیه وآله ) فرمود : « مثل نماز و اعمال فرزندان آدم مثل مردى است که در خاک بغلتد آن چنان که سراپایش را خاک و کثافت فراگیرد ، سپس به طرف آب گیرى که آبش پاک است برود و در آن خود را شست و شو دهد و خاک و کثافات را از خود دورکند . نمازهاى پنج گانه این چنین مى باشند ، زمانى که بنده با حضور قلب خدا را عبادت کندکثافات گناه از وى شسته مى شود . ) . 21
{J بهاى خرید بهشت J}
پیامبر خدا فرموده اند : « لِکُلِّ شَى ءٍ ثَمَنٌ وَ ثَمَنُ الْجَنَّهِ الصَّلَوَاتُ الْخَمْسُ » . 22 ( براى هر چیزى قیمتى است و قیمت بهشت نماز است »
{J نماز عامل عاقبت بخیرى J}
نقل شده به پیامبر خدا ( صلى الله علیه وآله ) گفتند : فلانى در روز نمازخواند و شب ها به دزدى مى پردازد پیامبر خدا ( صلى الله علیه وآله ) فرمود : « إِنَّ صَلَاتَهُ لَتَرْدَعُهُ » . 23 ( همانا نمازش جلوى او را خواهد گرفت »
{J بهره مندى از رحمت الهى J}
حضرت امیر مومنان ( علیه السلام ) مى فرماید : لَوْ یعْلَمُ الْمُصَلِّى مَا یغْشَاهُ مِنْ جَلَالِ اللَّهِ مَا سَرَّهُ أَنْ یرْفَعَ رَأْسَهُ مِنْ سُجُودِه » . 24 ( اگر بداند نماز گذار که چقدر رحمت ( خاص ) خداوند او را فراگرفته سر خود را از سجده بر نمى دارد . »
{J محبوبترین طاعت نزد خداوند متعال J}
حضرت امیر المؤمنین ( علیه السلام ) فرمود : « لَیسَ عَمَلٌ أَحَبَّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنَ الصَّلَاهِ » . 25 ( هیچ عمل و طاعتى نزد خداى با عزت و جلال از نماز محبوبتر نیست »
{J دژ محکم در مقابل حملات شیطان J}
امیرالمومنین على ( علیه السلام ) فرمودند : « الصَّلَاهُ حِصْنٌ مِنْ سَطَوَاتِ الشَّیطَان » . 26 ( نماز ، دژ محکمى است در مقابل حملات شیطان . )
{J وسیله راندن شیطان J}
حضرت على ( علیه السلام ) مى فرماید : « الصَّلَاهُ حِصْنُ الرَّحْمَنِ وَ مَدْحَرَهُ الشَّیطَان ) . 27 ( نماز ، دژ محکم خداوند رحمان و وسیله راندن شیطان است . »
{J از بین برنده کبر و خود پرستى J}
حضرت فاطمه ( سلام الله علیها ) نیز مى فرماید : « جعل اللّه الصلاه تنزیها لکم من الکبر ) . 28 ( خداوند نماز را مقرّر داشت تا دامن انسان را از کبر و منیت پاک گرداند » .
{J در امان ماندن از تسلط شیطان J}
احمد بن عامر طائى از حضرت رضا ( علیه السلام ) از پدرانش از على ( علیه السلام ) روایت کرده که حضرت رسول ( صلى الله علیه وآله ) فرمود : « شیطان از مؤمن دلتنگ است مادامى که نمازهاى پنجگانه را به جاى آورد ، هر گاه نماز خود را ترک گفت شیطان بر او مسلط میگردد و او را گرفتار گناه و فساد مى کند . » . 29
{J برآورده شدن حاجت J}
حضرت رضا ( علیه السلام ) از پدرانش از على ( علیه السلام ) روایت کرده که حضرت رسول ( صلى الله علیه وآله ) فرمود : « هر کس یک نماز واجب را به جاى آورد در نزد خداوند یک دعاى مستجاب دارد . » . 30
{J نماز نور مؤمن J}
قال رسول الله ( صلى الله علیه وآله ) : « الصلوه نور المؤمن » . 31 ( نماز نور مؤ من است . )
{J بهترین وسیله تقرب به درگاه الهى J}
قال الکاظم ( علیه السلام ) : « افضل ما یتقرب به العبد الى الله بعد المعرفه به ، الصلوه ) . 32 ( بهترین چیزى که بنده بعد از شناخت خدا به وسیله آن به درگاه الهى تقرب پیدا مى کند ، نماز است . »
{J نخستین سؤ ال در روز قیامت J}
قال رسول الله ( صلى الله علیه وآله ) : « حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا کَانَ یوْمُ الْقِیامَهِ یدْعُو الْعَبْدَ فَأَوَّلُ شَى ءٍ یسْأَلُ عَنْهُ الصَّلَاهُ فَإِنْ جَاءَ بِهَا تَامَّهً وَ إِلَّا زُخَّ بِهِ فِى النَّار » . 33 ( نمازهاى پنج گانه را محافظت کنید ، زیرا روز قیامت که مى شود خداوند بنده اش را فرا مى خواند و نخستین چیزى که از او مى پرسد نماز است ، اگر آن را به طور کامل انجام داده باشد ، ( به بهشت مى رود ) و گرنه در آتش د افکنده مى شود . »
{J بهترین اعمال در قیامت J}
قال الصادق ( علیه السلام ) : « إِنَّ أَفْضَلَ الْأَعْمَالِ عِنْدَ اللَّهِ یوْمَ الْقِیامَهِ الصَّلَاه » . 34 ( همانا بهترین عمل در روز قیامت نزد خداوند ، نماز است . »
{J علامت و نشانه عمل کنندگان به دین J}
قال الصادق ( علیه السلام ) : « قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ یا بُنَى لِکُلِّ شَى ءٍ عَلَامَهٌ یعْرَفُ بِهَا وَ یشْهَدُ عَلَیهَا . . . وَ لِلْعَامِلِ ثَلَاثُ عَلَامَاتٍ الصَّلَاهُ وَ الصِّیامُ وَ الزَّکَاه » . 35 ( حضرت لقمان به فرزندانش فرمود : براى هر چیزى علامتى است که به وسیله آن علامت شناخته مى شود و به او شهادت داده مى شود ، . . . براى عامل به دین سه علامت است : 1 - نماز 2 - روزه ، 3 - زکات . »
{J مجموعه از ویژگى هاى برجسته در نماز J}
ضمره بن حبیب گفته : از پیامبر راجع به نماز پرسش شد ، گفت : نماز از شرایع دین است و خشنودى خدا در آن ست و آن روش پیامبران است . فرشتگان نمازگزار را دوست دارند و از ایشان است رهنمایى و ایمان و نور معرفت در روزى و آسایش بدن است . نماز راندن شیطان است و سلاحى ست بر ضد کافر و انگیزه برآورده شدن خواهش و پذیرفتن اعمال است و توشه یى ست که زیر پهلو است و جواب نکیر و منکر است . نماز نمازگزار در قیامت تاجى ست بر سر وى و نور روى او و جامه تن او و پرده یى ست میان وى و دوزخ . و حجتى ست میان او و خدا و رهایى وى از آتش و سبب آسان گذشتن وى از صراط و کلید بهشت و مهریه حورالعین و بهاى بهشت است ، نمازگزار به سبب نماز به برترین مقامات مى رسد چون نماز ستایش و بزرگ داشت خداست . . 36
( 1 ) محمد وحیدى ، دانستنى هاى لازم از نماز ، قم ، موسسه بوستان کتاب ( مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم ) ، 1387 ش ، چهارم ، ص . 24 ( 2 ) محمد رضا رضوان طلب ، پرستش آگاهانه ، ستاد اقامه نماز ، 1375 ش ، دوم ، ص . 84 ( 3 ) محمد رضا رضوان طلب ، پرستش آگاهانه ، ستاد اقامه نماز ، 1375 ش ، دوم ، ص . 85 ( 4 ) وسائل الشیعه ، ج 4 ، ص . 27 ( 5 ) نهج الفصاحه مجموعه کلمات قصار حضرت رسول ص ، ص . 778 ( 6 ) من لا یحضره الفقیه ، ج 1 ، ص . 208 ( 7 ) بحارالأنوار ، ج 79 ، ص
. 216 ( 8 ) طه ) 20 ( ، آیه . 14 ( 9 ) رعد ) 13 ( ، آیه . 28 ( 10 ) بقره ) 2 ( ، آیه . 45 ( 11 ) سنن النبى ( صلى الله علیه وآله ) با ترجمه ، ج 1 ، ص . 158 ( 12 ) بقره ) 2 ( ، آیه . 45 ( 13 ) عنکبوت ) 29 ( ، آیه . 45 ( 14 ) اعلى ) 87 ( ، آیه . 15 ( 15 ) عوالى الآللى ، ج 1 ، ص . 322 ( 16 ) بحارالأنوار ، ج 75 ، ص . 100 ( 17 ) الکافى ، ج 3 ، ص . 270 ( 18 ) بحار الأنوارج 71 ، ص . 391 ( 19 ) الکافى ، ج 3 ، ص . 264 ( 20 ) من لا یحضره الفقیه ، ج 1 ، ص . 208 ( 21 ) مستدرک الوسائل ، ج 3 ، ص 91 ، حدیث . 31 ( 22 ) جامع الأخبار ، ص . 73 ( 23 ) همان . ( 24 ) مستدرک الوسائل ، ج 3 ، ص 80 تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ، ص . 175 ( 25 ) وسائل الشیعه ج 4 ص . 113 ( 26 ) تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ، ص . 175 ( 27 ) همان . ( 28 ) محدث اربلى ، کشف الغمه فى معرفه الأئمه ، تبریز ، بنى هاشمى ، 1381 ق ، اول ، ج 1 ، ص . 483 ( 29 ) مسند الإمام الرضا ( علیه السلام ) ، ج 2 ، ص . 156 ( 30 ) همان . ( 31 ) شهاب الاخبار ، ص . 50 ( 32 ) تحف العقول ، ص . 391 ( 33 ) عیون أخبار الرضا ( علیه السلام ) ، ج 2 ، ص . 31 ( 34 ) مستدرک الوسائل ، ج 3 ، ص . 42 ( 35 ) بحارالأنوار ، ج 13 ، ص . 415 ( 36 ) الخصال ، ج 2 ، ص . 522

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
خیلی خوب بودمخصوصا انجا که می گفت اگربه شمابگویندروزی پنج بار برو به ملاقات شخصی انوقت می فهمید چقدرارزش دارد پس مصداش نمازاست که روزی
پنج نوبت به ملاقات خداوند
میرویم وبااوسخن میگوییم
اگردرک کنیم به یک عالم می ارزد

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.