جایگاه و احترام به سالمندان ۱۳۸۶/۱۰/۳۰ - ۱۱۲ بازدید

درست است که خدا پیرها را دوست دارد؟ به چه علت؟ شاید آنها بسیار گناهکار باشند! مریض احوال بودن و ضعف قالب بر آنها دلیل خوبی آنها می شود؟

در روایات بر رعایت احترام و تکریم مردان و زنان پیر تاکید فراوانی شده و وجود آنها با برکت و پر خیر شمرده شده است . در روایتی از رسول خدا –ص- آمده است : من اجلال لله اجلال ذی الشیبه المسلم ؛ بزرگداشت مسلمان پیر ، بزرگداشت خداوند است . ( میزان الحکمه ، ح ۹۹۲۴)
در روایتی از حضرت صادق –ع- آمده است : لیس منا من لم یوقر کبیرنا و لم یرحم صغیرنا ، آن کس که پیران ما را احترام نکند و بر اطفال ما ترحم نورزد از ما نیست . ( وسائل الشیعه ، ج ۸ ، ص ۴۶۷ )
در حدیثی از حضرت رسول اکرم –ص- می خوانیم : البرکه مع اکابرکم ؛ برکت با بزرگسالان شما است . ( بحار ، ج ۷۵ ، ص ۱۳۷ )
جوانی بهترین فرصت برای خودسازی است ولی از جهتی نیز سنین بزرگسالی بر جوانی برتری دارد، زیرا اگر کسی در مسیر خودسازی و صراط مستقیم الهی قرار داشت، طول زمان و گذر عمر باعث می شود که هر چه بیشتر صفات نیک در او نهادینه شود و با عبادت خداوند و رفتار اخلاقی نیکو انس بگیرد و از این جهت کمال بیشتری از یک جوان داشته باشد، اما نسبت به اصلاح صفات رزیله و حب دنیا و رفتار بد اخلاقی سن جوانی بر بزرگسالی برتری دارد، زیرا نهادینه نبودن این صفات و رفتار در او و همچنین قابلیت بالا برای تحول، انفعال پذیر بودن، سبک بودن و توان بالای جوان برای خودسازی باعث می شود که آسان تر بتواند در مسیر خودسازی گام بردارد.
باید توجه داشت که رحمت الهی بی کرانه و بی انتها است و همه هستی تجلی و ظهور یافته این رحمت است و خداوند در موارد مختلف و مناسبت های گوناگون و با هر بهانه ای رحمتش را بروز می دهد و بندگانش را با آن می نوازد . در زمان پیری و فرتوتی که دوران ظهور ضعف و سستی و ناتوانی و زوال نیرو و قدرت و استعداد ها است و نیاز به خداوند و کمک و یاری او بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می دهد و توجه به او و استمداد از او بیشتر رخ می نماید ، رحمت الهی ظهور و جلوه دیگری دارد و پیران و کهنسالان محل ظهور رحمت واسعه الهی قرار می گیرند و خداوند با نظر لطف و رحمت به آنها می نگرد . درست به همین دلیل اطفال و نوزادان و بچه های کوچک مورد عنایت و توجه حق تعالی قرار دارند و در روایت آمده است : اگر کودکان شیر خوار و پیران خمیده قامت نبودند بی شک بر شما عذاب نازل می شد ؛ یعنی وجود پیران فرتوت و اطفال شیر خوار که مورد رحمت و عنایت خداوند هستند مانع نزول عذاب و قهر خداوند است . بنا بر این خود پیر بودن و شکستگی و انکسار و ناتوانی ناشی از آن جلب کننده رحمت خداوند است و این مطلب ربطی به خوبی و بدی و گنهکار بودن و نبودن پیران ندارد هرچند پیر مسلمان و مومن و متقی مسلما بیشتر مورد نظر لطف و رحمت الهی قرار دارند ، نظیر لزوم تکریم والدین و احسان و خدمت به آنها که مورد سفارش اکید اسلام وا دیان الهی است هر چند آنها کافر و بی دین باشند، یعنی صرف پدر و مادر بودن این اثر و خاصیت را دارد که مورد لطف و عنایت خداوند باشند و احترام و رعایت آنها واجب و لازم باشد و البته پدر و مادر مسلمان و متدین و خدا باور جایگاه والا تر و ارزشمند تری دارند و رعایت و حفظ حرمت و تعظیم آنها لازم تر است .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.