جایگاه عقل و عقلانیت و نقد مکتب هندی از منظر شهید مطهری ۱۳۹۲/۶/۱۱

جایگاه عقل و عقلانیت، نقد مکتب هندی «یوگا» و عرفان‌های نوظهور از منظر استاد شهید مرتضی مطهری در سومین شماره فصلنامه علمی- تخصصی «تماشاگه راز» به ورطه نقد و بررسی گذاشته شد.
raz.jpgجایگاه عقل و عقلانیت، نقد مکتب هندی «یوگا» و عرفان‌های نوظهور از منظر استاد شهید مرتضی مطهری در سومین شماره فصلنامه علمی- تخصصی «تماشاگه راز» به ورطه نقد و بررسی گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سومین شماره فصلنامه علمی- تخصصی «تماشاگه راز» با موضوع تبیین و تحلیل اندیشه‌های استاد شهید مرتضی مطهری و به همت معاونت پژوهشی «بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری» منتشر شد.

در این شماره موضوع عقل و عقلانیت محور مقالات قرار گرفته و نویسندگان، به تشریح آن پرداخته‌اند. در ابتدای این شماره مقاله‌ای با عنوان «نقد مکتب هندی (یوگا)» با موضوع مکتب هند به عنوان مسئله مطرح در عرفان‌های نوظهور به قلم استاد شهید مطهری آمده است.

در بخشی از سخن سردبیر این شماره آمده است: «در منظومه معرفتی استاد شهید مطهری، عقل و عقلانیت منزلت ویژه‌ای دارد، به گونه‌ای که ایشان در اسلام اصالت را به عقل می‌دهد و عقلانیت را مرکز ثقل معارف اسلامی می‌داند و جهان‌بینی‌ای را جامع و کامل می‌داند که در کنار سایر ویژگی‌ها این ویژگی را نیز داشته باشد. به همین دلیل، استاد، اسلام عقلانی و آموزه‌های معقول را در همه مباحث خویش دنبال می‌کرد».

نویسنده در ادامه می‌آورد: «استاد شهید معرفت عقلی را با معرفت شهودی قابل جمع می‌دانست و هر دو را در ارتباط با معرفت وحیانی می‌سنجید و می‌پذیرفت. همچنین قرآن کریم را منبع معارف عقلی و عرفانی قلمداد می‌کرد و تعبدات اسلامی را نیز مبتنی بر عقل و منطق عقلانی می‌دانست».

مقالات این شماره تحت عناوین «جایگاه عقل و فلسفه در اندیشه استاد مطهری» به قلم محسن قدردان ملکی، «عدالت از دیدگاه رالز و استاد مطهری» نوشته حوران اکبرزاده و رضیه امیری، «بررسی مؤلفه‌های شکلی و محتوایی حکومت اسلامی از منظر استاد مطهری» نوشته سیدحسن اطهری، مسعود مرتضی حسینی و مسعود درّودی، «تعلیل فرهنگی انحطاط تمدنی مسلمانان در اندیشه استاد مطهری» به قلم مهدی جمشیدی و مجتبی زارعی، «خلود در لذت از دیدگاه شهید مطهری» نوشته مهدیه سادات مستقیمی و نسیبه علمی و «سیری در اندیشه سیاسی استاد مطهری به مثابه یک نو اندیش دینی» نوشته مسعود پورفرد منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، سومین شماره فصلنامه علمی - تخصصی تماشاگه راز به صاحب امتیازی بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری و مدیرمسئولی محمد مطهری فریمانی در قطع وزیری ۲۱۴ صفحه منتشر شده است.

سردبیر این فصلنامه حجت‌الاسلام محمد جواد رودگر است و هیئت تحریریه و شورای علمی زیر نظر استادانی چون: احمد احمدی، غلامرضا اعوانی، حمیدپارسانیا، محسن جوادی، عبدالحسین خسروپناه، رضا داوری، علی ربانی گلپایگانی، محمدجواد رودگر، علی شیروانی، حسین غفاری، مهدی گلشنی، علی لاریجانی، نجف لک زایی، محمد لنگهاوزن، سید مصطفی محقق داماد، علی مطهری، مجتبی مطهری الهامی و محمد مطهری فریمانی قرار دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به این شماره و شماره‌های پیشین فصلنامه با شماره تلفن ۲۲۹۰۳۸۵۶ تماس بگیرند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.