جبلة بن عمرو صاعدی و عثمان ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ - ۲۲۱ بازدید

اعتراض جبلة بن عمرو صاعدی که از انصار و بدر بود به عثمان چه بود؟

یکی از صحابه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به نام جبلة بن عمرو صاعدی که از انصار و بدر بود. یک روزی نشسته بودند و عثمان آمد عبور کرد و در دست این صحابه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، یک زنجیر بود و گفت:
به خدا سوگند!‌ یک روزی این زنجیر را بر گردنت آویزان خواهم کرد؛ مگر این که خیانت‌کارهایی را که در مسند امور قرار داده‌‌ای، بر کنار کنی. عثمان گفت:
أی بطانة فوالله إنی لأتخیر الناس، فقال: مروان تخیرته و معاویة تخیرته و عبد الله ابن عامر بن کریز تخیرته و عبد الله بن سعد تخیرته، منهم من نزل القرآن بدمه و أباح رسول الله صلى الله علیه و سلم دمه، قال: فانصرف عثمان فما زال الناس مجترئین علیه إلى هذا الیوم.
من خیانت‌کاری را در رأس کار قرار ندادم. از توده مردم و صحابه پیامبر و افراد خیّر و خوب را در رأس امور قرار داده‌ام. جبلة بن عمرو گفت: تو، مروان و معاویه و عبد الله بن عامر و عبد الله بن سعد را انتخاب کرده‌ای که همه‌شان پرونده سیاهی دارند. از آنهایی که انتخاب کرده‌ای، کسانی هستند که قرآن آنها را مهدور الدم می‌داند و پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم خون آنها را مباح می‌داند. عثمان رفت و بعد از آن، مردم جرأت پیدا کردند که به عثمان اعتراض کنند.
تاریخ الطبری، ج3، ص400 ـ البدایة و النهایة لإبن کثیر، ج7، ص197

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.