جبهه مشارکت-سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی-غیرقانونی بودن حزب ۱۳۸۸/۰۷/۱۸ - ۸۵۵ بازدید

چرا احزاب مشارکت یا مجاهدین انقلاب اسلامی را نامشروع یا غیرقانونی می نامند؟

احزاب فوق علی رغم اینکه تاکنون به صورت رسمی فعالیت و دارای اساسنامه تائید شده از وزارت کشور بوده اند ، اما پس از حوادث بعد از انتخابات به دلیل برخی از مسائلی که عده ای از سران آن مسبب آن بودند فعالیت آنان مورد بازبینی قرار گرفته ، در یک جمع بندی دلایلی که باعث شده فعالیت این دو حزب مورد بازنگری قرار گیرد ، عبارتند از :1) رفتار غیرقانونی و به صحنه کشاندن هواداران برای برخورد با دولت قانونی 2) ایجاد سازمانها و گروه های غیر قانونی بدون ثبت در وزارت کشور از جمله فعالیت‌های رؤسای حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی در انتخابات اخیر بوده تشکیلاتی با اقتباس از روش گلدکوئیستی بنام های سازمان رای ، موج سوم، گروه 88 از جمله آنهاست.
3)این احزاب به‌جای پیگیری اصولی خواسته های خود از مسیر های متعارف سیاسی و قانونی، بر استفاده ابزاری از مردم و هواداران برای تحمیل اراده خود به مقامات و دستگاه های قانونی کشور تأکید دارد
4) این احزاب معتقند حتی زمانی که دولت را در اختیار داشته باشند می باید از فشار های توده ای برای تحمیل خواست خود به سایر بخش های حاکمیت بهره گیرند.
5)صدور اطلاعیه های غیرقانونی و تحریک آمیز و سایر اطلاعیه ها و اظهارات عناصر حزب مشارکت ومجاهدین انقلاب اسلامی و گروه های هم‌پیمان که با تبلیغات فشرده و سیل آسای رسانه های غربی و شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب بامحتوای واحد و تحریک کننده، هماهنگ شده بود.
با وجود اظهارات و اطلاعیه های مکرر مقامات عالی نظام و مسئولان کشور و تاکید بر پیگیری اعتراضات از مسیر قانونی به جای اصرار غیر موجه مبنی بر ابطال انتخابات و با وجود آنکه آثار و تبعات مخرب مواضع غیرقانونی این حزب و متحدانش در ابعاد داخلی و خارجی کاملاً مشهود بود، حزب مشارکت مجدداً در تاریخ 25 خرداد 88 با صدور بیانیه‌ای دیگر، انتخابات را کودتا و سناریو از پیش طراحی شده عنوان کرد و خواستار ابطال آن گردید.
6) این احزاب علاوه بر این اظهارات خلاف واقع و افتراء به دولت قانونی، با کشیدن هواداران خود به خیابان‌ها، مشارکت در تظاهرات غیر قانونی، در اتفاقات تلخ آن روز که موجب رعب و وحشت مردم و اخلال در آزادی و کسب و کار شهروندان و منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنان در حمله هواداران به یک پایگاه نظامی در خیابان آزادی تهران گردید نیز سهیم شدند.
مجموعه ای از این رفتارهای غیرقانونی بر اساس اسناد موثق موجود، استراتژی دائمی این احزاب می باشد. این احزاب به‌جای پیگیری اصولی خواسته های خود از مسیر های متعارف سیاسی و قانونی، بر استفاده ابزارهای غیر قانونیبرای تحمیل اراده خود به مقامات و دستگاه های قانونی کشور تأکید دارند .
مجموعه این عوامل موجبات بازنگری پیرامون این حزب را فراهم نموده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.