جراحی پلاستیک و دخالت در کار خدا ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ - ۱۱۶۲۱ بازدید


جراحی پلاستیک به سه منظور عمده ممکن است انجام شود.
۱. به دستور پزشک و برای رفع برخی عیوب فیزیولوژیکی بینی که باعث بروز برخی مشکلات برای دستگاه تنفّسی و سینوسها می شود. روشن است که چنین عملی از باب مداوای بیماری بوده و مثل بقیّه اعمال جرّاحی است.
۲. برای بازیابی زیبایی از دست رفته ، مثل برطرف نمودن جای زخم ، سوختگی ، کجی ناشی از شکستگی استخوان بینی و امثال آن. این مورد نیز در واقع نوعی درمان و برطرف نمودن عوارض است.
۳.


جراحی پلاستیک به سه منظور عمده ممکن است انجام شود.
1. به دستور پزشک و برای رفع برخی عیوب فیزیولوژیکی بینی که باعث بروز برخی مشکلات برای دستگاه تنفّسی و سینوسها می شود. روشن است که چنین عملی از باب مداوای بیماری بوده و مثل بقیّه اعمال جرّاحی است.
2. برای بازیابی زیبایی از دست رفته ، مثل برطرف نمودن جای زخم ، سوختگی ، کجی ناشی از شکستگی استخوان بینی و امثال آن. این مورد نیز در واقع نوعی درمان و برطرف نمودن عوارض است.
3. برای به دست آوردن زیبایی ؛ که خود این مورد هم به دو گونه است یا زوایدی مثل خال و زائده گوشتی و امثال آن برداشته می شود ، یا بینی سالم و بی عیب و نقص و مبرّا از زیادی و کاستی تغییر شکل داده می شود. مورد اوّل را ــ اگر مرجع تقلید حضرت عالی جایز بدانند ــ می توان از قبیل زینت و پیرایش و آرایش شمرد. امّا مورد دوم را اگر پزشکان حاذق و متخلّق به اخلاق دینی و پایبند به سوگند پزشکی ، برای بدن مضرّ تشخیص دهند و ضرر آن را قابل اعتنا بدانند از نظر شرعی نیز مجاز نخواهد بود. امّا اگر پزشک حاذق و متخلّق به اخلاق دینی و پایبند به سوگند پزشکی ، نظر داد که چنین عملی ضرر مهمّی در بر ندارد ، در آن صورت از حیث فقهی نیز مانعی ندارد.امّا این که گفته شود این گونه عملها دخالت در کار خداست بی معنی است و اصو لا در نگرش اسلامی چنین برخوردی با فعالیتهای انسان و تاثیرات غیر مضر در پدیده های هستی نشده است . چنین تفکری اصولا از مسیحیت مایه می گیرد و با اندیشه اسلامی تناسب ندارد. در این گونه امور تنها می توان پرسید که : آیا فلان کار بشر ، موافق با خواسته تشریعی خدا هست یا نه؟ به عبارت دیگر آیا فلان کار بشر از نظر فقهی و اخلاقی درست است یا نادرست؟

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام لطفا دلیل شرعی جایز بودن جراحی زیبایی رو بفرمایید. اگر روایتی در این زمینه هست عنوان بفرمایید. منظورم اینه که فقها طبق چه ایه یا روایتی حکم به جواز داده اند.
پرسمان
سلام علیکم، طبق آیه ۱۱۹ از سوره نساء ، تغییر در خلقت در زمره کارهای شیطان قرار گرفته است ، ولی بطور قطع هر تغییری مقصود نمی باشد ، چرا که تراشیدن موی سر ، ختنه کردن ، چیدن ناخن و مانند آن هر کدام به نوعی تغییر در خلقت است ، اما بدون اشکال بوده ، بلکه بعضی واجب و بعضی متسحب می باشد. نا گفته نماند که در معنای خلقت اختلافاتی هست[۱] ، بنا بر بعضی تفاسیر مقصود تغییرات مهم است مثل اخته یا مثله کردن یا همجنس‌بازی و برخی هم خلقت را به دین معنی کرده اند و بعضی به فطرت ، که هر کدام شواهدی برای مدعای خود دارند .به هر منوال مشکل است بتوان اثبات کرد که جراحی صورت و زیباسازی اعضای بدن که از دستاوردهای نوین علم پزشکی است و در ادوار قبل سابقه نداشته ، مورد نظر آیه می باشد .بنابراین اگرچه به یک معنا جراحی زیبایی نوعی تغییر در وجه ظاهری خلقت شخصی است , اما از نوع تغییرات مجاز در اسلام است.[۱] - در مجمع البیان می خوانیم : در باره معناى این جمله اختلاف شده است.
۱- ابن عباس و مجاهد و حسن و قتاده و جماعتى گویند: یعنى دین خدا را تغییر دهند. از امام صادق ع نیز چنین روایت شده است و مؤید آن آیه «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ» است (سوره روم ۳۰ یعنى این همان فطرت خدایى است که خداوند مردم را بر آن آفریده و خلق خدا تغییر پذیر نیست) در حقیقت منظور از تغییر دین، حلال کردن محرمات و حرام کردن امور حلال است
۲- عکرمه و شهر بن حوشب و ابو صالح، گویند: منظور عقیم کردن است. از ابن عباس است که: عقیم کردن حیوانات را زشت شمرده اند
۳- ابن مسعود گوید: منظور خالکوبى است.
۴- زجاج گوید: منظور خورشید و ماه و سنگ است که از این مخلوقات، منافع اصلى را فراموش کردند و آنها را بعنوان بت مورد پرستش قرار دادند. ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ۶، ص: ۵۸
میهمان
سلام من از ظاهر بینیم راضی نیستم دوست دارم عمل کنم ولی شوهرم موافقت نمی‌کند، احساس میکنم بعصی اوقات جلوی چشمم می آید بخاطر همین اذیت میشم، توروخدا راهنمایی کنید آیا عمل زیبایی ازنظر پروردگار گناه دارد؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.