جعل احکام عثمان وعایشه ۱۳۹۱/۰۶/۱۳ - ۴۷۲ بازدید

می‌خواستم در باره اجتهاد و جعل احکام عثمان و عایشه بدانم؟

اجتهاد و جعل احکامبابویهی: روز شنبه 9 ذیحجه برابر با 26 شهریور سال جاری مجددا مجلس بحث تشکیل شد و آقایان وارد شدند، پس از اداء مراسم نخست این‌جانب بابویهی رو کردم به آقای نوبختی گفتم آقای نوبختی طبق قولی که روز گذشته به شما دادم، اینک برخی از اجتهادهای صدر اول را برایتان نقل می‌کنم، به احادیث ذیل توجه نمایید:
96. صحیح مسلم جلد 1 کتاب صلاة المسافرین و قصرها صفحه 478 می‌نویسد:
وحدثنی علی بن خشرم اخبرنا ابن عیینة عن الزهری عن عروة عن عایشة ان الصلاة اول ما فرضت رکعتین فاقرت صلاة السفر و اتمت صلاة الحضر قال الزُهری فقلتُ لعروة ما بال عائشة تُتمّ فی السفر ؟ قال انها تأوّلت کما تأوّل عثمان.
خلاصه ترجمه: عروه از عایشه نقل کرده: نماز اولین مرحله‌ای که واجب گردید، دو رکعت بوده است، سپس در سفر به همین حالت (دو رکعتی) برقرار شد ولی در وطن چهار رکعت مقرر گردید. زهری می‌گوید از عروه پرسیدم، پس چرا عایشه در سفر نماز را تمام می‌خوانده است؟ جواب داد، او اجتهاد کرد همان‌طوری که عثمان اجتهاد نمود (یعنی او هم در سفر نماز را تمام می‌خواند).
97. باز صحیح مسلم در همان جلد و همان کتاب صفحه 482 می‌نویسد:
وحدثنا ابو بکر بن ابی شیبة حدثنا ابو اسامة حدثنا عبیدالله عن نافع عن ابن عمر، قال صلى رسول الله(ص) بمنى رکعتین و ابوبکر بعده وعمر بعد ابی بکر وعثمان صدرا من خلافته ثم ان عثمان صلى بعدُ اربعاً فکان ابن عمر اذا صلى مع الامام صلى اربعا و اذا صلاها وحده صلى رکعتین.
(خلاصه ترجمه حدیث): پسر عمر می‌گویند پیغمبر(ص) نماز را در «منی» دو رکعتی می‌خواندند ابابکر و عمر نیز دو رکعتی می‌خواندند، عثمان هم در اوائل خلافتش دو رکعتی می‌خواند ولی بعد از آن چهار رکعتی می‌خواند و پسرعمر هر وقت با امامی نماز می‌خواند (یعنی در منی) آن را چهار رکعتی می‌خواند، و در مواقع تنهایی دو رکعتی می‌خوهند.
98. سنن نسائی جلد 3 «باب الصلاة بمنی» صفحه 120 می‌نویسد:
اخبرنا علی بن خشرم قال حدثنا عیسی عن الا عمش عن ابراهیم عن عبدالرحمن بن یزید قال صلی عثمان بمنی اربعاً حتی بلغ ذلک عبدالله فقال لقد صلیت مع رسول الله صلی الله علیه و سلم رکعتین.
(خلاصه ترجمه): عبدالرحمن می‌گوید: عثمان در منی نماز را چهار رکعتی به جا آورد تا آن‌که این خبر به عبدالله رسید پس او گفت من با پیغمبر(ص) نماز را دو رکعتی به جا آوردم. ترجمه احادیث تمام شد.
بابویهی: آقای نوبختی این حدیث‌هایی که در بالا نقل کردم نمونه‌ای از صدها ا جتهادهای بزرگان اهل تسنّن است که در برابر احکام دین به رأی خودشان حکم دیگری جعل کرده‌اند، چنان‌که ملاحظه نمودید: عایشه خودش می‌گوید نماز در سفر دو رکعت است و در وطن چهار رکعت می‌باشد، و با این وصف نمازش را در مسافرت چهار رکعتی خوانده است.
و هنگامی که «زهری» به این عمل عایشه ایراد می‌کند، و علّتش را از عروه می‌پرسد، او از طرف عایشه جوابی می‌دهد و عذری بدتر از گناه می‌آورد، و می‌گوید: عایشه اجتهاد کرده است، یعنی به رأی خودش عمل نموده است همان طوری که عثمان اجتهاد نموده، و نماز دو رکعتی در مِنی را چهار رکعت خوانده است.
آقای نوبختی اگر یادتان باشد در مبحث روز جمعه 17 ذیقعده برابر با 4 شهریور که احوالات خالد بن ولید را برایتان می‌گفتم، دیدید هنگامی که عمر بن خطاب (درباره کشتن خالد ما لک بن نویره و زنای با زن او را) با ابابکر گفتگو می‌کرد، ابابکر در جواب عمر گفت: خالد (تأوّل فاخطأ) اجتهاد به رأی کرد و در رأیش خطا نمود، تو زبانت را از خالد برگردان. ـ به آن‌جا مراجعه شود ـ
منبع : http://www.monazere.ir/?action=Book&Page=130

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.