جغرافیای پیامبران علیهم السلام ۱۳۹۶/۰۱/۰۴ - ۱۷۲۷ بازدید

باتوجه به اینکه خداوند در قرآن فرمودند: که برای هر جامعه بشری پیامبری فرستادیم میخواستم بدانم چه پیامبرانی برای ملت های شرق آسیا و اقوام ما یا در آمریکا فرستاده شده؟

خداوند برای هدایت نوع بشر و رساندن انسانها به کمال مطلوب و سعادت جاویدان، پیامبران و رسولانی فرستاده است. چه اینکه اگر نمی فرستاد هدف آفرینش بشر حاصل نمی شد. همه انبیاء الهی یک هدف را تعقیب می کردند و آن سعادت انسانها از طریق ایمان به خدا و روز رستاخیز و تعلیم و تربیت صحیح دینی و تقویت اصول اخلاقی در جوامع بشری بوده است.مسلمانان بر مبنای برخی روایات به 124000 پیامبر عقیده دارند و تعداد 313 نفر از پیامبران صاحب کتاب بوده اند.(1) و 5 تن از ایشان که پیامبر اولوالعزم نامیده می شوند صاحب شریعت بودند.(2) و سایر پیامبران شریعت این 5 نفر را بین مردم تبلیغ می کردند. و شریعت حضرت محمد _صلی الله علیه و آله_ جهانی بوده(3) و فقط نام 25 یا 26 نفر از پیامبران در قرآن کریم آمده است و همچنین تاریخ گذشتة بشری چندان توجهی به تاریخ انبیاء نکرده و لذا اطلاعات امروز بشر از انبیاء خیلی محدود است.(4) اما امامان معصوم از نسل پیامبر آخرالزمان ـ صلّی الله علیه و آله ـ و اوصیاء آن حضرت برای هدایت عامة بشر می باشد و با توجه به جهانی بودن شریعت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ امامت ائمة طاهرین نیز جهانی بوده فلذا امامان اختصاص به محل و محدودة خاصی ندارد. و آنان حجت خداوند برای تمام مردم جهان می باشند و در عصر حاضر امام زمان (عج) حجت خدا و امام همة جهانیان است و به هیچ محلی خاص تعلق ندارد.بعلاوه یکی از مشکلات رخدادهای تاریخی عدم شفافیت آن است. مکان ظهور پیامبران از مسایل تاریخی است که ابهام دارد و قضاوت درباره آن مشکل است. اما با توجه به رهنمودهای وحیانی می‌گوییم:ظهور پیامبران اختصاص به منطقه خاصی ندارد .اگر در قرآن مجید، تنها نام عدّه معدودی از پیامبران بزرگ برده شده؛ بدین معنا نیست که تعداد ایشان منحصر به همین افراد است؛ بلکه در قرآن تصریح شده است که بسیاری از پیامبران بوده اند که نامی از ایشان در این قرآن به میان نیامده است: ورسلاً لم نقصصهم علیک، (6)بنابراین نمی توان گفت که همه پیامبران در یک منطقه خاص ظهور نموده اند، بلکه طبق احادیثی که در مورد تعداد آنان رسیده ؛یعنی124 چهار هزار نفر، از این تعداد چند پیامبر مشخص مربوط به آسیا و خاورمیانه است، از بقیه خبری نیست. (7)
این احتمال نیز بعید نیست که بسیاری از مناطق جهان همانند هند، چین، آمریکا و... نیز در گذشته‌های دور که امکان ارتباط وجود نداشته ، بر حسب ضرورت پیامبرانی مبعوث شدند که ما از رندگی آنان اطلاعی نداریم .
از نظر عقلی نیز منطقه جغرافیایی پیامبر مهم نیست؛ بلکه آن چه مهم است، تسلیم حقیقت شدن است، چنان که گروندگان به اسلام از نقاط مختلف دنیا بوده و هستند. در تمدنهای ثبت شده آثار فراونی هست که هیچ جایی ذکر نشده اند در حالی که بطور مسلّم و اثبات شده وجود داشته اند . در حالی که مناطق یاد شده حداقل حضور ثبت شده در تاریخ را دارند .
پی نوشت:
1. توفیقی، حسین، آشنائی با ادیان بزرگ، تهران، انتشارات سمت، چاپ هفتم 1384 ص242.
2. قرآن کریم سوره شوری آیه 13.
3. سوره اعراف آیه 158.
4. اصفهانی، عمادالدین، تاریخ انبیاء، تهران، کتابفروشی اسلام چاپ سوم 1347 ص150.
6. نساء (4)آیه 124.
7 . منشور جاوید ج 10 ،ص100 ،جعفر سبحانی ، قم ، مؤسسه امام صادق (ع) ،1370 ،چاپ اول .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.