جلب رضایت والدین -رضایت پدر و مادر ۱۳۹۰/۰۶/۱۷ - ۱۳۱۸۲ بازدید

باعرض سلام.بنده پدرم را در دوم ماه مبارک رمضان امسال در اثر سانحه تصادف از دست دادم بنده در زمان حیاتش باالاخره جوانگی کرده و بعضی مواقع بی احترامی هایی نسبت به ایشان میکردم مثلا صدایم را بلند میکردم یا به خاطر خر و پف کردنش از خواب بیدارش میکردم والان سخت به خاطر اعمالم پشیمان هستم ولی خدا شاهده به شدت دوستش داشتم و همیشه از اینکه روزی باید او را از دست بدهم به شدت میترسیدم او نیز من را دوست داشت و هر کاری داشتم برایم انجام میداد بنده حدود دو ماه بود که عروسی کردم که این اتفاق افتاد و میخواستم کاستی هایم را که در حقشان کردم جبران نمایم ولی اجل مهلت نداد الان روزها خود را میخورم و در این فکرم آیا از دستم راضی بود یا نه چطور از این عداب خلاص شوم.آیا بعد از مرگ نیز میتوانند در حق ما دعا کنند چه کار کنم تا از دستم راضی باشد.با تشکر

اولا شما یقین ندارید که پدرتان از دستتان ناراضی است حتی اگر فرض را بر عدم رضایت بگذاریم راههایی برای جبران خطا وجود دارد. خدای رحمان، واسع المغفره است و همواره درهای توبه و بازگشت را برای بندگانش گشوده است. در حدیثی از امام باقر(علیه السلام) می خوانیم: «چه بسا فردی در زمان حیات عاق والدین باشد و پس از مرگ ایشان به خاطر نیکی و احسان به آنها در زمره نیکی کنندگان به پدر و مادر قرار گیردو...»لذا با توجه به این حدیث، جایگاهی برای ناامیدی وجود ندارد.
پرسشگر عزیز؛ انسانها در عالم برزخ به شدت محتاجند و کوچکترین عمل خیری برای آنها بسیار کارساز است.چه خوب است به نیابت پدرتان زیارت بروید.کارهایی از قبیل خواندن قرآن، نماز و روزه مفید است. اگر حقوقی بر عهده ی ایشان است، دینش را بپردازید. اگر نماز و روزه قضایی دارد، اگر میتوانید خودتان به جا آورید و اگر نمی توانید مبلغی بدهید تا دیگران این کار را انجام دهند. کارهای عام المنفعه به نیابت از ایشان انجام دهید.توصیه می شود به احادیث ذیل توجه فرمایید:
- پرداخت بدهی والدین
عن رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم): «من حج عن والدیه او قضی عنهما مغرما بعثه الله یوم القیامة مع الابرار؛ کسی که به نیت پدر و مادرش حج انجام دهد یا بدهکاری آنها را بپردازد خداوند او را در روز قیامت با نیکان بر می انگیزد.» (کنز العمال، ج 16، ص 468.)
- نیابت از پدر و مادر
امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «ما یمنع الرجل منکم ان یبر والدیه حیین او میتین، یصلی عنهما و یتصدق عنهما و یحج عنهما و له مثل ذلک، فیزیده الله(عز و جل) ببره و صلاته خیراً کثیراً؛چه چیز مانع شخص می شود وقتی که پدر و مادرش زنده یا مرده اند به آنها نیکی کند، باین صورت که به نیت آنها نماز بخواند، صدقه بدهد، حج بجا بیاورد و روزه بگیرد، زیرا اگر چنین کند ثواب آنها به پدر و مادر می رسد و به خود شخص هم همانقدر ثواب داده می شود، به علاوه خداوند متعال به واسطه کارهای نیک و نماز او خیر زیادی به او عطا می کند.» ( بحار الانوار، ج 74، ص 46.)
- نیکی به والدین و آمرزش گناه
امام سجاد(علیه السلام) فرمودند: «جاء رجل الی النبی(ص) فقال: یا رسول الله ما من عمل قبیح الا قد عملته فهل لی توبة؟ فقال له رسول الله(ص): فهل من والدیک احد حی؟ قال: ابی قال: فاذهب فبره. قال: فلما ولی قال رسول الله(ص): لو کانت امه؛مردی خدمت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) رسید و گفت: ای رسول خدا، من هیچ کار زشتی نمانده که انجام نداده باشم، آیا می توانم توبه کنم؟ رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: آیا هیچ یک از پدر و مادرت زنده هستند؟ گفت: بله، پدرم. حضرت فرمود: برو به او نیکی کن (تا آمرزیده شوی). وقتی او راه افتاد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: کاش مادرش زنده بود. (یعنی اگر او زنده بود و به او نیکی می کرد، زودتر آمرزیده می شد.)» ( بحار الانوار، ج 74، ص 82.)
- زیارت قبر والدین
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «من زار قبر والدیه او احدهما فی کل جمعة مرة غفر الله له و کتب برا؛ کسی که قبر پدر و مادر یا یکی از آندو را در هر جمعه یکبار زیارت کند خداوند او را می بخشد و او را نیکوکار می نویسد.» (کنز العمال، ج 16، ص 468.)
جوان عزیزم؛ نیکی به پدر و مادر برترین وسیله قرب به خدا و شریف‌ترین سعادت‌هاست. هر مؤمنی سزاوار است که در گرامی داشتن ایشان اهتمام نماید و در خدمت آنها کوتاهی نکند و در معاشرت و مصاحبت با آنها رفتار نیکو داشته باشد، نگاه تند به ایشان نیفکند بلکه به نظر رحمت و عطوفت بنگرد، پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «هر فرزند نیکو کاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حج کامل مقبول به او داده می شود، سؤال کردند، حتی اگر روزی صد مرتبه به آنها نگاه کند؟ فرمود: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است.» (بحار الانوار، ج 74، ص 73.)
فرزند نباید صدای خود را از صدای آنها بلندتر کند و هر چه از فروتنی و خاکساری بر ایشان مبالغه نماید، اجر و ثوابش بیشتر است. نیکی به والدین در بیان مولا امیر المؤمنین (علیه السلام) از بزرگترین واجبهای الهی شمرده شده است:
قال امیر المؤمنین علی(علیه السلام): «بر الوالدین اکبر فریضة؛ بزرگترین و مهمترین تکلیف الهی نیکی به پدر و مادر است.» ( میزان الحکمة، ج 10، ص 709.)
دوست خوبم؛ اگر مادرتان زنده هستند تا می توانی به مادرت خدمت کن. با نیکی به والدین می توان به اعلی درجه قرب حق تعالی رسید هنوز هم فرصت خوبی داری تا با احسان به ایشان، سعادت دنیا و آخرت خود را تضمین نمایی.
پرسشگر گرامی : والدین پس از مرگ نیز می توانند در حق فرزند دعا نمایند.در حدیثی از رسول خدا(صلی اله علیه و آله و سلم) آمده که فرمودند: چها ر دعاست که مستجاب است و یکی از آن دعاها دعای والدین برای فرزندش است. پیامبر (صلی اله علیه و آله و سلم) می فرمایند:« دعای پدر در حق فرزند مثل دعای پیامبر در حق امتش است.» (مشکاه الانوار، ص162)
علمای اخلاق می گویند: این احادیث مطلق است و بیان نکرده که دعا در زمان حیات یا درعالم برزخ. لذا آنها در عالم برزخ نیز می توانند دعا نمایند.
احادیث دیگری نیز داریم که دلالت می کند والدین پس از مرگ می توانند برای فرزندشان دعا کنند.امام علی (علیه السلام) می فرمایند: هر فردی می تواند نزد قبر پدر و مادرش پس از اینکه برایشان دعا کرد حاجت خود را طلب کند. (تحف العقول، ص96)
با توجه به این حدیث یعنی فرد، پدر و مادر را واسطه قرار دهد و از آنها بخواهد تا برایش دعا کنند تا حاجتش برآورده شود.
موفق و مؤید باشید.

نظرات

میهمان
سلام من یک لباس و شلوار خریدم ول مادر پدرم نمیذارن بپوشم چیکار کنم
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. اگر با مدلش مشکل دارند و صلاح نمی دونند مثلا فکر می کنند به لحاظ شخصیتی به شما نمی خوره، بهتر است عوضش کنی و سعی کنی رضایت والدین را در سبک زندگی داشته باشی تا زمانی که مستقل بشی در زندگی. موفق باشید.
میهمان
مادرم ۹۰ ساله ام چون آلزایمر داشت وقتی مریض میشد نمی تونست حرف بزنه وناراحتیشو بیان کنه بعد دوروز نتونست غذا واب بخوره ، دندانهاشو باز نمیکرد حتی دندان مصنوعیش را بر دارم این باعث شداف بزنه ، فرداش که برادرم اومد نبضش را گرفت گفتم دکتر ببریم ، گفت نبض اضطرابش میزنه انگار مرده ، دوادرمان فقط چند روز اینو زنده نگه می داره ، از من اصرار از طرف او انکار ، اخرش دکتر اوردیم ، چهار روز سرم بست ، برادرم گفت دکتر میگه قصد همکاری برای زنده بودن را نداره ، اومثل مرده ی متحرک خواهد بود که باید گلوش مواد غذایی ودارو بریزی وپوشک ببندی ، از طرف دیگر پدرم به مادرم وابسته بود از وضع مادرم مضطرب شد وشروع به بیقراری ونخوردن غذا و دارو کرد خلاصه هر بلایی از این نظر به سر بدنش اورد وبسیار ضعیف وبی حال شد داروهایسری دوم دکتر حال مادرم را خوب نکرد از ضعف عمومی مادرم نفسش به شماره افتاد، تنفس مصنوعی دادیم ولی حالش خوب نشد واخرش مرد وپدرم هم معمولا صبح زود اب میخواست نگو اینم به حالت مرگ افتاده ودر نهایت هردو از دنیا رفتند. حالا من دچار عذاب وجدان شده ام که جدی با دوا ودرمان مادرم برخورد نکردم واورا درمان نکردم. البته پدرم را از اول درمان کردیم ولی نتیجه یکسان بود به نظم مادرم را در رابطه با دادن غذا ودارو خیلی اذیت کردم.
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. به نظر می رسد که شما کاری که دستتان برمی آمده انجام داده اید و آلزامیر هم درمان قطعی ندارد و بعد مدتی بیمار فوت می کند، بنابراین عذاب وجدان شما بی مورد است و جز اینکه خود را بیازارید فایده ای ندارد سعی کنید اکنون که آنان از دنیا رفته اند به یادشان باشید و برایشان خیرات بدهید تا روحشان شاد شود و از شما راضی گردند. موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید