جمع بین درسهای دانشگاه و حفظ قرآن ۱۳۹۳/۹/۱۵ - ۱۸ بازدید

انجام واجبات و دوری از محرمات الهی و خواندن قرآن و اقامه ی به موقع نمازها از راههای تقویت ارتباط و انس با خدا است. ارتباط با کتاب خدا و اهل بیت(ع) نیز با خواندن قرآن، تعقل، تفکر و تدبر در آیات آن و با محبت و مودت ائمه (ع) و تبعیت از آنها و زیارت و توسّل به آنها تقویت می شود.

1016.jpgانجام واجبات و دوری از محرمات الهی و خواندن قرآن و اقامه ی به موقع نمازها از راههای تقویت ارتباط و انس با خدا است.
ارتباط با کتاب خدا و اهل بیت(ع) نیز با خواندن قرآن، تعقل، تفکر و تدبر در آیات آن و با محبت و مودت ائمه (ع) و تبعیت از آنها و زیارت و توسّل به آنها تقویت می شود.
در رابطه با حفظ قرآن هم گرچه، توجه به قرآن و حفظ آن فکر ارزشمندی است و این حاکی از علاقه زیاد شما به کتاب الهی است اما باید به چند نکته توجه داشته باشید:
۱. برای اوقات شبانه روزی خود برنامه ریزی کنید تا هر کاری را به موقع و در وقت خودش انجام دهید.

۲. میزان توانایی خود را با توجه به رشته دانشگاهی خود در نظر بگیرید و ببینید آیا توانایی انجام چند کار را به طور همزمان دارید یا نه؟ اگر می توانید در کنار دروس دانشگاه به حفظ قرآن هم بپردازید، اشکالی ندارد، حفظ را شروع کنید، منتها سعی کنید شتابزده عمل نکنید، و به خودتان فشار نیاورید بلکه هر روز مثلا با حفظ پنج سطر از قرآن شروع کنید و برای یک ماه خودتان را بیازمایید ببینید می توانید هم قرآن حفظ کنید و هم درس را خوب بخوانید یا نه. اگر نتیجه ارزیابی مثبت بود حفظ را ادامه دهید و گر نه فعلا به درس های دانشگاه بپردازید و صرفا به خواندن چند صفحه از قرآن به صورت روخوانی و با توجه به معنای آن اکتفا کنید.

۳. به سلامتی خود توجه داشته باشید و برنامه های خود را آنقدر سنگین نکنید که با گذشت زمان بر اثر استرس و فشار بیش از حد دچار بیماری شوید لذا به تفریح سالم، ورزش و تغذیه خودتان نیز توجه داشته باشید.

۴. اگر در برنامه ریزی خود به این نتیجه رسیدید که می توانید حفظ کل قرآن را شروع کنید، رعایت اموری چند در ادامه کار لازم است.(۱)

پاورقی:
۱-جهت اطلاع به پاسخ پرسش قبل مراجعه شود.

غلامرضا کاویان
آبان ۱۳۹۳

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.