جمع دو نماز در مذهب شیعه ۱۳۹۲/۵/۴

شیعه چون دیگر فرقه هاى مختلف اسلامى معتقد است که انجام هر نماز در وقت خودش افضل و مستحب است، ولى براساس روایات اهل بیت(علیهم السلام) و به جهت دشوارى، حکم به جواز جمع بین دو نماز نموده است، برخلاف اهل سنت که اکثر آنان جمع بین دو نماز در یک وقت را جایز نمى دانند. با رجوع به کتاب و سنت نبوى(صلى الله علیه) و اهل بیت(علیهم السلام) پى به حقانیت فتوا و نظر فقهاى مکتب اهل بیت(علیهم السلام) خواهیم برد: T}الف) قرآن کریم {T خداوند متعال در قرآن کریم مى فرماید: A}«أَقِم الصَّلَاةَ لِدُلُوکِ الشَّمسِ إِلَى غَسَقِ اللَیلِ وَ قُرآنَ الفَجرِ إِنَّ قُرآنَ الفَجرِ کَانَ مَشهُوداً»{A؛ V}اسراء (۱
شیعه چون دیگر فرقه هاى مختلف اسلامى معتقد است که انجام هر نماز در وقت خودش افضل و مستحب است، ولى براساس روایات اهل بیت(علیهم السلام) و به جهت دشوارى، حکم به جواز جمع بین دو نماز نموده است، برخلاف اهل سنت که اکثر آنان جمع بین دو نماز در یک وقت را جایز نمى دانند.
با رجوع به کتاب و سنت نبوى(صلى الله علیه) و اهل بیت(علیهم السلام) پى به حقانیت فتوا و نظر فقهاى مکتب اهل بیت(علیهم السلام) خواهیم برد:

الف) قرآن کریم


خداوند متعال در قرآن کریم مى فرماید: «أَقِم الصَّلَاةَ لِدُلُوکِ الشَّمسِ إِلَى غَسَقِ اللَیلِ وَ قُرآنَ الفَجرِ إِنَّ قُرآنَ الفَجرِ کَانَ مَشهُوداً»؛ اسراء (۱۷)، آیه ۷۸.؛ «نماز را وقت زوال آفتاب تا اول تاریکى شب به جاى آر و نماز صبح را نیز به جاى آر که آن در حقیقت مشهود نظر فرشتگان شب و فرشتگان روز است».
کیفیت استدلال به آیه شریفه به این صورت است که: خداوند متعال بر بندگانش در شبانه روز پنج نماز واجب نموده که چهار تا از آنها از زوال خورشید تا نصف شب است، یعنى ظهر و عصر از زوال خورشید شروع مى شود و مغرب و عشا از غروب تا نیمه شب است. آن گاه در وقت با هم شریک اند. بنابراین لازمه وسعت وقت نماز، جواز جمع بین دو نماز است.

ب) روایات نبوى(صلى الله علیه)


روایات در این باب به طور فراوان رسیده است:
ابن عباس نقل مى کند: رسول خدا(صلى الله علیه) در مدینه در حالى که مقیم بود نه مسافر، نماز ظهر و عصر، مغرب و عشا را به جمع خواند. مسند احمد، ج ۱، ص ۲۶۰ ؛ صحیح مسلم، ج ۲، ص ۱۵۳ ؛ سنن ابى داود، ج ۱، ص ۲۷۱.
همچنین مى گوید: پیامبر(صلى الله علیه) بین ظهر و عصر، مغرب و عشا را در مدینه بدون خوف و باران جمع نمود. مسند احمد، ج ۱، ص ۲۲۳ ؛ صحیح مسلم، ج ۲، ص ۱۵۲ ؛ سنن ترمذى، ج ۱، ص ۳۵۴.
در حدیث وکیع چنین آمده: به ابن عباس عرض کردم: چرا پیامبر(صلى الله علیه) چنین کرد؟ گفت: تا آنکه بر امتش دشوار نگردد. صحیح مسلم، ج ۲، ص ۱۵۱.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.