جنابت گوشت ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۹۵۷ بازدید

سلام وقت بخیر.منظوراین حدیث که هیچ چیزی بدون نوعی جنابت ازدنیانمیرود چیست؟؟ پیامبر خدا(ص): برادرم عیسی، از شهری گذر کرد و دید که رنگ چهره های مردم آنجا زرد و چشم هایشان کبود است. آنان از بیماری هایی که داشتند، نزد وی اظهار ناراحتی کردند. گفت:«درمان شما نزد خودتان است. شما گوشت را نمی شویید و می پزید و همانطور آن را می خورید. در حالی که هیچ چیزی بدون نوعی جنابت، از دنیا نمی رود

غذا و تغذیه در آموزه های دینی مورد توجه زادی قرار گرفته است. چرا که مبداء پیدایش غذا از جانب خداوند است که جهت سلامتی، تتندرسیت، تداوم حیات و توانمندی در انجام تـکـالیـف بـه انـسـان عـطا شده است.حدود ۲۵۰ آیه قرآنی و هزاران روایت از معصومین (عـلیـهـم السـلام) بـر اهـمـیـت غـذا و تـغـذیـه تأکید نموده اند و حدیث یادشده نیز که در برخی منابع از جمله کتاب شریف بحارالانوار،ج۱۴،ص۳۲۱،ح۲۸ و همچنین ج۶۲،ص۱۶۱،ح۶، نقل شده، یکی از این موارد است.خـداوند بین تغذیه کافران و مومنان تفاوت قائل شده و مؤمنان را که به تاثیر اخلاقی و معنوی غذا توجه ویژه دارند، موظف به رعایت غذای پاکیزه و حـلال نموده است. بـه مـؤ مـنـان دسـتـور داده شـده فـقـط از غـذاهـای پـاکـیـزه و حـلال اسـتـفـاده کـنـنـد. ((یا ایها الذین آمنوا کلوا من طیبات ما رزقناکم(۱)؛ ای مومنان ! از روزی پـاکـیـزه کـه بـه شـمـا دادیم بخورید.
همچنین در برخی آیات ارتباط تنگاتنگی بین غذای پـاکـیزه و عمل صالح دیده می شود. «...کلوا من الطیّبات و اعملوا صالحا...(۲)؛ از غذاهای پاکیزه بـخـوریـد و عـمـل صـالح انـجـام دهـیـد.» زیـرا هـمـچـنـان کـه سـخـن پـاکـیـزه ، عـمـل صـالح را بـه آسـمـان عـروج مـی دهد، غذای پاکیزه نیز انسان را در مسیر کسب کمالات مـعـنـوی و حـفـظ ارزش هـای اخـلاقـی قرار می دهد و به مانند باران پاکیزه موجب رویش سبزه ها و گل های معطر در وجود آدمی می گردد.
بنابر این اشاره کنایی حدیث یادشده به «جنابت گوشت»، جنابت واقعی از نوع جنابت انسان ها نیست بلکه از آنجایی که جنابت امری نفسانی و باطنی است که آثار روحی و جسمی دارد، در این حدیث تشبیهی بین شستن گوشت و غسل انسان برای فهم بهتر و درک صحیح تر از دستور دین صورت گرفته است و در حقیقت اشاره به آثار روحی و روانی خوردن گوشت و هر تغذیه‌ی دیگر دارد. به همین خاطر که گوشت آثار فراوانی در تغذیه و شادابی و سلامتی جسم و روان انسان دارد، در دین اسلام و روایات اهل بیت (علیهم السلام) دستورات خاصی برای طیب و پاکیزه بودن آن ارائه شده است.
پی نوشت ها:
(۱) بقره/ ۱۷۲.
(۲) مؤمنون/ ۵۱.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.