جهر و اخفات در نماز ۱۳۸۷/۱۲/۴ - ۱۹ بازدید

اگه نمازهای ظهر و عصر رو با صدای بلند بخونم، صحیحه؟ اگه نیست چی جریمه بدیم؟
پاسخ: با توجه به این که روح عبادت بر تسلیم و تعبد است طبعا انسانی که می خواهد عبادت خدا کند آن چیزی را انجام می دهد که خداوند خواسته است وبر طبق آیات و روایات و سیره پیامبر این واجب و تکلیف دینی به این شکل واجب شده . کیفیت و شکل و نحوه خواندن نماز یک امر تعبدّی است. پیامبر(ص) که با عالم وحی اتصال و ارتباط داشته، کیفیت آن را برای ما بیان کرده و فرموده: صلّوا کما رأیتمونی أصلّی؛( بحارالانوار، ج ۸۵، ص ۲۹۲.) همان گونه که من نماز میخوانم، شما نیز بخوانید. یکی از واجبات نماز آهسته خواندن نمازظهر وعصراست لذا اگر بلند خواندن و آهسته خواندن ( جهر و اخفات) سهوى باشد، هیچ اشکالى ندارد و اگر عمدى باشد، نماز باطل است وباید اعاده شود.
از باب مثال: اگر در بین نماز متوجه شدید که به طور مثال دارید نماز صبح می خوانید و وظیفه آن است که حمد و سوره را بلند بخوانید, از همان جا و در ادامه بلند بخوانید. و اگر در بین خواندن حمد و سوره متوجه امر شدید لازم نیست مقداری را که خوانده دوباره بخوانید و از همانجا نماز را بلند (در نمازی که باید بلند خوانده شود) یا آهسته (در نماز باید آهسته خوانده شود مانند نماز ظهر و عصر) بخوانید.توضیح المسائل مراجع، م ۹ود) یا آهسته (در نماز باید آهسته خوانده شود مانند نماز ظهر و عصر) بخوانید.توضیح المسائل مراجع، م ۹۹۵
درصورت فراموش کردن یا جهل نسبت به این موضوع نیازی به جریمه یا کفاره نیست.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.